AMD Bulldozer CPU arhitektura

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 23, 2010.

  1. X-Factor

    X-Factor Komšija

    AMD je i u igrama los i to osjetno, negdje kaska i do 20 fps-a, sporiji cak od starih Phenom II procesora. Nije svejedno imas li 35 ili 50 fps-a?? A ima i takvih situacija, nije u pitanju samo maximalni broj slicica na nekim niskim rezolucijama. Cijena fx procesora sa 8 jezgara nije mala, za te pare se moze kupiti i5 sandy ili ivy bridge a onda isplativost fx-a pada u vodu. Gore sam napisao da moraju itekako oboriti cijene da bi bili konkurentni. Trenutno FX 8150 ima istu cijenu kao i5 2500... a u masu slucajeva je sporiji. I ja se iskreno nadam da cemo dobiti konkurentan cpu od strane AMD-a...
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Evo ja ulijecem Matrix stilom i tvrdim suprotno. :D
     
  3. Esh

    Esh HWB

    De, Sena, uozbilji se, to je prozvakano vec stotinu puta.
     
  4. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  5. Esh

    Esh HWB

    Cime? Da ima novi model u ponudi?
     
  6. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Poboljšanjima na novom FX 8350 nekih 15% u odnosu na FX 8150.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Sto bi bilo krasno kada ne bi postojala i druga strana, tj. brzi procesori :)
     
  8. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Gledam neke testove "srednjeg" kalibra i onako razisljam pa da vidim sa vama.

    Neki rezultati npr za Intel i-5 2500, 2500K , FX 8150 su dosta slicni (isti) zbog toga sto graficka kartica ne moze da ponudi vise ili Vsync ili slicno...i to sve na baznim frekfencijama procesora.

    UEFI bios omogucava izbor aktivnih jezgri, pa tako za test AMD FX 8150 staviti 4 i eventualno uraditi OC radi usporedbe rezultata ?!?

    Pitam je li moguce i sta ocekivati?

    Ipak razlika konfiguracije Intel vs AMD je masna cijena oko 200-300 KM i 4 jezgre trose manje :D ...
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zato imas FX4100, odnosno 4300 procesore sa dva modula, odnosno cetiri jezgre. Za gaming su cak solidna investicija, jer idu na 5GHz, a tada su ipak brzi od Core i3.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da :D , pomislio sam i ja na to...ali;

    - Cijena/razlika u cijeni po jezgri FX 4100 je cca 220 KM, a FX 8150 je 345 KM.
    - FX 4100 je TDP 95 W, FX 8150 je 125 W ili 62,5 w na 4 jezgre :D
    - Mala razlika na L1 i L2.

    U sustini imas solidnu konfiguraciju za manje para, kad ti treba ti odvrnes sa 4 na 8 i (mozda) trosi manje nego se prica...

    Jos kad vidim ovo, zapitam se :D :
    http://www.pik.ba/artikal/4664777/mb-am ... -7-1-usb3/

    EDIT...evo covjek to pokusao :
    http://www.tomshardware.co.uk/forum/278 ... erclocking

    Edit 2 : EVO JOS TESTOVA LINK :
    http://www.xtremesystems.org/forums/sho ... -Review-(4)-!exclusive!-Excuse-for-1-Threaded-Perf./page2
    http://www.hardware.fr/articles/842-9/e ... e-cmt.html
     
  12. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Vrlo interesantna obzervacija, baš me interesuje kakvi bi bili realni dobitci ako bi se ovo isto uradilo i sa Piledriverom?
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ideju sam dobio od naseg KingT kada je napisao razlike svog 2500K sa 3 i 2 jezgre na jednoj od tema :D :wink:

    Prema testiranju (xtremesystems) koja je radio Chew* sa FX 8150, 4,7 GHz sa 4/4, igra dirt 2, 1920x1080 maxed out settings with a "6990"(ili je 2x6970) =postize iste rezultate kao 2600K na 4,7, ali isto postize i 2600 na 3.4GHz.

    Taj "isti" rezultat je vjerovatno vezan za GPU limit i prema tome nema smisla ici dalje od FX 8150, jer sa tim informacijama postoje sanse o prici manje potrosnje, a jednako dobrih rezultata/cijenu.

    Znaci da je dosta sumnji potvrdjeno-pozitivno, ali je problem naci temu/link u kojima ima preciznih (slikovitih) testiranja...jos uvjek je ideja u razvoju...
     
  14. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Ugradio sam FX-8350 ,nisam ništa posebno ni očekivao ( prelaz sa PII 960T BE) i tako nekako stvari stoje. Ako uopšte postoji boost u običnom radu office,otvaranje aplikacija... itd recimo 5% ako i toliko, naravno bench pokazuje drugačiju sliku , u igrama gotovo isto mada nisam dovoljno probao. Svi koji imaju AM3+ ploču i neki PII X4 ( a igre najkomplikovanije aplikacije koje koriste) ja ovo nebi preporučio haman bacanje para. Na amazon.com mnogi govore o velikom upgrade (sa fx 6100,Pii x4) i ti likovi preuveličavaju. Ko želi novu amd konfiguraciju za gejmanje preporučio bi fx6300 i asus M5A97 rv2 (za 4 joje obadvoje se može naći)...
    Temp kao da pogrešno pokazuju HWmonitor i Coretemp , od 8 C do 30 C ( u sekundi) , idle naravno. OC mi ne pada napamet , kasnije ću malo Prime95.

    http://valid.canardpc.com/2628521

    http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2628521
     
  15. k0ST

    k0ST Aktivista

    joyjoy, zasto si prelazio na FX? Jedini razlog sto bih ja to uradio je OC...
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kako sam procitao iz njegovog posta nije osjetio boost pri otvaranju aplikacija, offica i sl. Trebao je uzeti SSD a ne novi CPU.
     
  17. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Uzeo prije 20tak dana Samsung 830 128GB , ee to je bio pravi boost ! Mada moram reći kako sam ipak prezadovoljan sve u svemu (dobro prošao: trampa radila PII 960T i tablet prestigio za FX8350) ,
    brzinski bench Geekbench Score za PII 960T je bio score nešto preko 8000 a sa ovim je 13142.

    :lol:
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jos kad bi taj test i eventualno neki drugi, mozda jos gejmerski FPS test napravio sa 4 jezgre... :D ...
     
  19. k0ST

    k0ST Aktivista

    ma naravno da ima poboljsanja... koliko ja vidim po stranim forumima, vecina novih FX ide do ~5 GHz uz dizanje voltaze. ja bih ipak radio OC, trazio neku zlatnu sredinu izmedju napona/temperatur/overcloka. joyjoy, ako nista jedini si na hwb koji ima FX8350, cestitam!
     
  20. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Hvala na tako iscrpnom objašnjenju. Sad kad imamo Joyjoya on bi nam mogao probat istestirat ovo o čemu pričamo.

    @joyjoy da li si probao radit video konverziju, kompresiju itd pa da uporediš rezultate sa starim i novim procesorom. U svakom slučaju čestitam na novom procesoru.