AMD Navi / Big Navi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, May 21, 2019.

  1. igor.g

    igor.g Komšija

    Opaka igra nema sta, teksture na nivou darksiders i warframe dok RDR2 jedva da 6GB vuce na 4K, toliko o optimizaciji. Vidi se da je AMD sponzorisan naslov, 16gb karte or bust o_O
     
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    Mozda i jeste ali opet kako nvidia moze prodavat grafe sa 8gb kao npr 3080 i zvat ih high end 4k gaming kartama. Usput,prvi video na youtube za RDR2 4K max settings sa RTX 3090, 7.5GB vrama. Ne znam gdje nadje to "jedva 6".

    [​IMG]
     
  3. igor.g

    igor.g Komšija

    3080 ima 10gb vrama, msi afterburner i slični alati ne mogu očitati vram used samo allocated, što nije isto.

    [​IMG]
     
  4. xman

    xman Komšija

    Apsolutne max postavke u RDR2 kod mene zauzmu 9.5 GB vrama po ingame pokazatelju.

    EDIT.

    Ipak 6.5GB. Sorry. Ne znam odakle mi 9.5:D
     
    Last edited: Nov 4, 2020
  5. Decerto

    Decerto Komšija

    Kao sto sam vec rekao evo meni warzone popuni citavih 8gb vrama u gtx 1070. Vidimo u kojem smjeru idu igre. Tarkov takodje. Ne planiram uzimati novu kartu ali definitivno ne bi isao na nvidiu osim ako mi pare ne bi bile u pitanju,onda bi 3090 pala odma.
     
  6. igor.g

    igor.g Komšija



    10GB NV vrama je bukvalno ekvivalent 12GB AMD vrama :D, ima jos primjera gdje 4GB AMD kartice failaju bench zbog losije kompresije
     
    Last edited: Nov 4, 2020
  7. Triforce

    Triforce Aktivista

    Ma sve to pada u vodu kada levati od developera počnu da se razasipaju VRamom :p

    Šta je ba jesi to obrisao steam :D :D
     
    Decerto likes this.
  8. Decerto

    Decerto Komšija

    jeli to razlog zbog cega ljudi govore da igre generalno izgledaju bolje na amd kartama ? zbog kompresije tekstura ?
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ko su ti ljudi koji govore da igre generalno izgledaju bolje na AMD kartama?
     
    bhd likes this.
  10. xman

    xman Komšija

    I ja prvi puta cujem za to.
     
  11. Decerto

    Decerto Komšija

    Razlika je minimalna i moras zoomat sample da bi primjetio,ali kompresija je tu. Nemoguce da igra uzima 10gb vrama na nvidia karti i 12gb vrama na amd karti,a da tu nema kompresije i gubitka u kvaliteti slike. Pa nije magija. Isto sto se neki ljudi ovdje kunu u nvidia dlss toliko pa jos malo ce pocet govorit kako dlss 4k izgleda bolje nego nativna 4k rezolucija.

     
  12. Decerto

    Decerto Komšija

  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U pojedinim situacijama i izgleda bolje, a usput ne moraš zoom-at 500% u fotošopu da vidiš razliku.
     
  14. Triforce

    Triforce Aktivista

    Ok, epski! :rolleyes:
     
  15. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ma naravno da nije. Evo i dokaza, mozda ces vjerovati ovom covjeku, ako vec ne mozes meni. Ovo sam ti posebno potrazio jer sam se sjetio kad je to rekao.

    "Real-Time Ray Tracing is far more beautiful, but requires a lot more computation per pixel than rasterization, so the solution is to ray trace fewer pixels and use AI on Tensor Cores to up the res...(with DLSS)."
    Jensen Huang

    Na 14:35
     
  16. Decerto

    Decerto Komšija

  17. Zer0

    Zer0 Aktivista

    RTX 3070 7.1GB vRAM



    RTX 3090 8.4GB vRAM Epic settings



    RTX 2080 ti 7.8GB vRAM Epic settings

     
  18. Decerto

    Decerto Komšija

    Mozda su devovi onda nabili 12 giga sa amdovim raytracingom. Koliko sam vidio godfall ne podrzava RT na launchu,nego ce ga patchat u nadolazecem patchu.
     
  19. Zer0

    Zer0 Aktivista

    I mene ovo bas zanimalo, htio sam da kupim igru zbog toga, samo da testiram to. Uglavnom evo novi video gdje se vidi dedicated i allocated vRAM. Izgleda da koristi samo 6.5GB vRam-a na epic postavkama.
    Ray Tracing jos uvijek nije u igri, bice dodan kroz patch, a ima i rumor da ce biti 4K texture, ako vec nisu, ali nije potvrdjeno za teksture.

    Svejedno, mislim da ce to raditi bez problema sa 10GB vRAM-a i ako dodaju dodatno, jer razlika izmedju recimo FHD-4k je po 1GB vRAM-a bas sam poredio.

     
    Decerto likes this.
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Znam da sam negdje vidio da ima neki BIOS za ovu moju GPU koji je kazu malo utegne i popravi, i skroz zaboravio na to. Iako nisam nesto gejmer i nisam vidio neke probleme, odradio sam update BIOS-a... za sad je dobro, nekad mi se prije znalo desiti da se jedan monitor ne probudi iz sleep-a pa cemo vidjeti sad da li se popravilo stanje.

    Inace, update ide bas lagano, jedan exe i to je to, automatika odradi sve. Malo me bilo prpa ali sve je proslo OK.