AMD Navi / Big Navi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, May 21, 2019.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    6800 ce kod nas biti sigurno 200 skuplja od 3070 a sumnjam da je bolja

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  2. Neso

    Neso Komšija

    Ne lozim, vec reko da vidim ovako iz prve ruke od nekog. Moze biti da ti mene lozis da skrsim $2K :D

    @Zer0 Bas je igrivo sa DLSS, obzirom da su to bas monstrozne postavke u igri. Je li kvalitet slike vidljivo losiji sa performance DLSS?
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator


    DLSS funkcionise tako sto spusti rezoluciju od nastimane da dobijes vise FPS (npr sa 4K na 1080P) dok slika zadrzi kvalitet kao da ostaje na nativnoj. U teoriji. Radi se o machine learning sistemugdje gdje "super racunar" nvidie "nauci" 4K detalje koje primjenjuje pri manjim rezolucijama. Postoji poseban hardver u grafickim kartama za taj sistem. Za svaku igru posebno nvidia mora proci machine learning sistem tako da se DLSS ne moze upaliti za bilo sta niti radi jednako na svim igrama. Poprilicno komplikovana metoda koji ce se vremenom samo usavrsavati. Definitivno najveca prednost RTX karti.

    Znaci velika vjerovatnoca da ce popularno AAA naslovi moci koristiti DLSS dok indie i oni stari ne.
     
    zippoo and iPlay like this.
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    a je li to preko neta skida te teksture sa "super racunara" ili taj poseban hardware na kartici to radi lokalno ?
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne, oni dobiju igru prije izlaska da bi odradili proces, a onda tebi kroz DLSS opciju u samoj igri prenijeli informacije tako da tvoja karta to sama radi. Radi se o adaptaciji na osnovu informacija dobijenih kroz testiranje igre.

    Gledaj DLSS kao downscale koji aplicira sharpening. Samo malo sofisticiranije. Kao AI koji dodaje detalje na low res sliku, tamo gdje detalji ne postoje samo u ovom slucaju tvoja karta, na osnovu dobijenih informacija, zna gdje trebaju biti detalji jer su odradili proces "ucenja" na 4K ili 8K rezoluciji.

    [​IMG]

    Ljudi ne razumiju koliki su giganti zeleni da oni mogu slati svoje ljude o svom trošku pri izradi igre da bi pomogli na razvoju. Od optimizacije za njihove karte do ray tracinga i DLSS tehnologije.

    AMD moze samo kotirati sa znato nižim cijenama sto u ovom slucaju, po prezentaciji, nije baš slucaj. Mozda ce sada igrati ulogu dobavljivost jer je potraznja za Nvidiu trenutno ogromda dok za AMD mozda i ne bude pa se mogne lakse poruciti. Ali sa 3000 serijom je Nvidia pogodila.
     
    forzamilan likes this.
  6. selvin

    selvin Moderator

    Pa to nije nesto novo, oduvijek je bilo saradnje i nvidia i amd-a sa razvojem igara. Uostalom to je must-have i prirodno. Nema smisla da se radi odvojeno, kad zavise jedni od drugih. Nit ovi mogu prodat grafu ako su igre neoptimizirane, nit ovi mogu prodat igru ako grafe ne mogu upogonit istu. Nije bas da se nisu ni u putu sreli pa eto slucajno saradjuju.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    https://www.theverge.com/2020/10/28...pecs-release-date-price-big-navi-gpu-graphics
     
  8. Decerto

    Decerto Komšija

    Esh likes this.
  9. Esh

    Esh HWB

  10. KingT

    KingT Veteran foruma

  11. Esh

    Esh HWB

    @KingT hajde da budemo realni, 6900 XT ne vrijedi 450 dolara vise sa aspekta razlike u performansama u odnosu na 6800 XT, a pogotovo RTX 3090 za 1500 USD u odnosu na 6900 XT, bas kao i RTX 3080, bez obzira na kolicinu memorije.
     
    Decerto likes this.
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    @king mislio sam u smislu da "pojede" kao 500$ jeftinija graficka. Pusti mi dlss ako imaju iste performanse na nativnoj 4k rezoluciji i uz to imaju po 80 fpsa. Da mozda ne planiras igrat igre na 4k 144hz pa ti treba dlss da pogura fps preko 120.

    nije da planiram kupovat i jednu od navedenih grafi ali za primjer,za cijenu rtx 3090 mozes kupit 5800x procesor i 6900XT grafu.
     
  13. FearLess

    FearLess Aktivista

    Pricajte sta god hocete ali Big Navi je opasno poljuljao 3xxx seriju. Do jucer se pricalo ako uspiju prici 3080ki, bit ce kao 2080ti, 3070, kad ono skroz druga prica.
     
    Esh likes this.
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Vidjeceno cijene u prodaju i AMD kartica, za mene licno nijedna kartica na svijetu realno ne vrijedi vise od 600$ (jos od vremena GTX 8800).

    Sve ostalo su preseravanja i rezultat gluposti kupaca.
     
    Stevie_Ray likes this.
  15. FearLess

    FearLess Aktivista

    Drugo je to koliko vrijedi, do jucer se slinilo kako je nVidia spustila cijene kako je sve super, sad odjednom ma ni jedna graficka ne vrijedi tih para cim je AMD dosegao taj nivo, ista reakcija ko i kod Rzyen 5xxx serije, kad su u svemu prestigli Intel odjednom ne vrijedi niti jedan procesor tih para.
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja uzimam 3070

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
    Neo Bahamut Zero, Decerto and Esh like this.
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ovi 'interni' rezultati su (koliko sam upratio) sa aktiviranim Rage/SAM modovima; znači svako ko ne posjeduje Ryzen 5000 ili Ploču sa 500-series chipsetom može odmah 'skinuti' 10-15% sa grafikona.
     
  18. Decerto

    Decerto Komšija

    zar nije smart access memory vezan za cpu ? Ovaj rage mod je bukvalno overclock na grafickoj gdje je i sam AMD rekao da mozes ocekivat improvement od 2-3%, znaci nista.
     
  19. vutra

    vutra Komšija

    [​IMG]

    Prosjek 6.6%, ako ćemo biti picky.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nema tu neke filozofije, SAM+Rage = 13-15% dodatnih performansi, a upravo te performanse su pokazali na grafikonima.