AMD Phenom II X4 940 Black Edition @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Jan 8, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    #1: AMD Phenom II - Deneb
    #2: Zelene tehnologije
    #3: Dragon platforma
    #4: AMD Phenom II X4 940 Black Edition
    #5: Testiranje i overclocking
    #6: Testne konfiguracije
    #7: Everest Ultimate
    #8: SiSoft Sandra XII
    #9: CineBench R10
    #10: HD Tach
    #11: SuperPI MOD 1.5
    #12: WinRAR i arhiviranje
    #13: VirtualDub MPEG-XviD
    #14: MP4-H264 konverzija
    #15: Photoshop CS3
    #16: Valve Particle Benchmark
    #17: POV-Ray
    #18: Paint.NET
    #19: 3ds Max i Maya 2008
    #20: UGS NX5 i SolidWorks 2007
    #21: PCMark05 i Vantage
    #22: Audio kompresija
    #23: MemTach
    #24: 3DMark06 i Vantage
    #25: Company of Heroes
    #26: Call of Juarez DX10
    #27: Crysis DX10
    #28: Crysis CPU Test
    #29: Devil May Cry 4 DX9
    #30: S.T.A.L.K.E.R SoC
    #31: Unreal Tournament 3
    #32: World in Conflict DX10
    #33: Zaključak
     
  2. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Svaka čast još jednom odlična recenzija. Drago mi je da je AMD ponovo konkurentan, pogotovo što se dobro pokazao u igrama. :smt006
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Usput, jedan osvrst na druge recenzije Phenom II 920/940 procesora koje su objavljene danas. Naime, vecina sajtova/magazina je dosta nelogicno testirala nove AMD procesore te ih poredila ili sa znatno jeftinijim ili sa znatno skupljim Intelovim procesorima.

    HardOCP ima neki beef sa AMD-om pa su tako testirali Phenom 940 BE clock for clock sa QX9770 i Core i7 965 EE. Naravno, Deneb je bio ubjedljivo "nadjacan", ali se eto zaboravilo na sitnicu da spomenuti Intelovi procesori kostaju 3x vise (slovima: tri puta). Mi smo takodjer jasno naveli da AMD nema procesor koji se moze suociti sa 3-4 najbrza Intelova procesora, no ti procesori su takodjer mnogo skuplji.

    AMD je od pocetka stavio naglasak na platformu te se pozicionirao s procesorima negdje do Q9550, sto odgovara i cijenom, no primijetit cete svakakvih recenzija i cudnih zakljucaka.
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Ti budalasi sto tako testiraju mogli su uzeti golfa i ferrarija uporediti obadva imaju 4 tocka po toj njihovoj logici, test je odlican kao i onaj neki dan za i7, svaka cast. :smt006
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    dobra recenzija pravo,dog radi ko zmaj kad je u pitanju AMD :p fino je vidjet da je i AMD postao konkurentan :wink: sto se tice igara i7 bolji u UT3,DMC4 i GTA4 :mrgreen:
     
  6. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Recenzija za 10 :p

    sta je sa Phenom II 920 i njegovim overklokom? Ako mogne na 3.6 GHz bit ce best buy, mada su jos uvijek cijene povisoke...
    Na ostalim sajtovima gledam recenzije Phenom II 940 i iznenadjen sam niskim temperaturama u loadu cak i pri 3.7-3.8 Ghz :roll:
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Sad ce raja sa gamersa opet mudro zboriti: "AMD je za igraće, a Intel za profesijonalce" :lol:
    Sto se tice OC-anja, Dog ce moci bolje objasniti tacnu kombinaciju, ali mislim da je fol sa visokim overclockom Deneba da se smanji HT multiplier i da se dize mnozitelj kod 940BE. Dog je bio ogranicen naponom kojeg je smio koristiti, pa nije cijedio mast iz procesora (ali mislim da cemo uskoro vidjeti i te rezultate :mrgreen: ).
    Evo slikice:
    https://hardwarebase.net/slike/recenzije ... om2_oc.jpg
    Samo dignuo multi i napon :)

    Evo svjetski rekord trenutno:
    http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=474771
    Nehalem ne moze primirisati 6GHz :)
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  8. kAcA

    kAcA Aktivista

    Veoma detaljno, sve informacije - svi testovi
    Odlican posao. Svaka cast!
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Kao sto je spomenuto u recenziji, na zraku se moze ici do nekih 4GHz, u zavisnosti od primjerka procesora, no vecina procesora "sa trzista" bi trebala moci da idu na nekih 3.7/3.8GHz stabilno.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Wow, odlican procesor, i nadasve odlicna platforma. :) Pohvale za test, HWB kicks ass.

    Nije da mi je zao sto sam sad uzeo Q6700, jer me izasao povoljno (a nisam nista drugo morao mijenjat), ali da sad uzimam neku platformu, bila bi to neka 790GX ploca i Phenom II 920. :)
     
  11. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Odlicna recenzija dog... :smt038
    Procesor je za sad možda ipak poskup, ali opet za igrace je best buy naspram nehalema.
     
  12. Venom

    Venom Aktivista

    :smt007 AMD.

    Jos samo da se spusti na nekih 400/350KM i Phenom II here i come :mrgreen:
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Hurma je vec upozorio -- nemojte ici tim putem "dobar je za igre" (i nemojte koristiti termin "igrice"). Citava poenta je u cijeni platforme i projecnih performansi, a u zavisnosti od igre tj. kako je optimizirana/napisana, moze se naci dovoljno primjera da ide u korist Deneb, Penryn ili Nehalem procesora.
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Kao što vidiš...nehalem se nije perfektno pokazao u vecini poznatih igara.
    To je dovoljno da gaymersi odustanu od nehalema i udare po AMD-u.

    A ploce su jeftine što je još jedan plus...


    Naravno da nije ni jedan od njih predviđen iskljucivo za gaming, ali vidi se tko tu dominira kada se gleda cijena.
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Opet pogresno postavljas pricu pa onda jos prepricas sto sam vec napisao :) Mi smo uzeli ovakav raspored igara jer smo imali dosta spremih testova pa smo htjeli da obuhvatimo sto vise procesora, no bez ikakvih problema smo mogli sastaviti listu igara kroz koje bi i7 pokazao bolje performanse. Spominjes igrace, pa da smo odvrtili SLI/CF testove preko X58 u odnosu na druga rjesenja, tek tada bi vidio sta znaci propusnost i multi-threading kroz takve zahtjeve, tako da opet ponavljam da je citava poenta u tome da imas priblizne performanse u igrama sa jednom grafickom karticom kod i7 920 i 940BE, ali da uz "940BE kombinaciju" za isti novac mozes kupiti i graficku karticu.
     
  16. nFare

    nFare Komšija

    Cestitke za premijeru na HWB bastardsima :). Bas kao sto kaze recenica u zakljucku: Konacno Phenom kakav je trebao da bude, ne treba ga proglasavat procesorom za gaming, jer rezultati variraju, kao sto je i izjednacena situacija i u nekim profi aplikacijama (cinebench, photoshop..), dakle konacno kompletan procesor iz AMD-a bez znacajnijih mana.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Ja sam misljenja da pocetna cijena samog procesora nije dovoljno dobro odredjena (bez obzira na platformu) jer je gotovo izvjesno da ce Intel kroz narednih 10-15 dana djelovati snizenjem cijene Q9550 procesora koji nudi bolje performanse u odnosu na 940BE.
     
  18. Moncho

    Moncho Komšija

    Cestitke na dobroj recenziji.

    Ali ono sto mene interesuje, kako se deneb postavlja prema fenomenalnim rezultatima nehelema u CF/SLI kombinacijama, jer tu dolazi do pokazivanja sirove snage samog procesora, da li ima dovoljno snage da nahrani graficke. Vidjeli smo kako neslavno je prosla c2d serija pa cak i c2q naspram nehalema u tim testovima na guru3 testovima...
     
  19. trna

    trna Novi član

    Pozdrav svima na forumu. Enise svaka cast na recenziji :smt006
     
  20. perke

    perke Aktivista

    recenzija na intergalaktickom nivou, svaka cast na odradjenom poslu... Dragon mi je sad vrlo interesantan za jedan buduci projekt