AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mijenjaj sve, jer sam ja imao taj isti CPU i kad sam imao problem s MBO, morao sam sve zamijeniti. DDR3 ce ti takodjer biti bootleneck.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  2. xman

    xman Komšija

    To i jest plan,zadrzao bi napojnu i kuciste a ostalo uzeo. Medjutim CPU je bas problem kako god okrenes.
    Navodno Intel ce neke procesore izbacivati na proljece pa valjda to nesto promijeni i olaksa odabir.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne ocekuj nista od Intela u sljedecoj godini. Od marta ce krenuti proizvodnju 22nm Pentiuma iz 2013godine jer nemaju nista novo ponuditi do 50$.

    Ako vec cekas, onda Ryzen 4000 seriju.
     
  4. xman

    xman Komšija

    Daleko je Ryzen 4xxx. Jesen sledece god il tako nesto?
    A nema mi logike da Intel ne izbaci nista. U glasinama se pominje i7 8/16 core slicne cijene kao ryzen 3700x sto bi bio odlican procesor za ovo sto ja trazim.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    za 339$ su najavili 10700, a 389$ 10700K, opet ne mogu da se okane muznje para jer K verzija ima boost do 5.1Ghz, znaci to sto je otkljucan apsolutno nista ne znaci i ne vrijedi jer sa nekim malo boljim coolerom moze da gura 5.2...dok non-K ima boost do 4.9 :D
    Takodjer, uzmi u obzir da je intel leak-ao te informacija bas zbog takvih kao ti, kao sacekaj jos malo, ne pralzi na ryzen, bice... pa ako ne bude, kad si vec cekao toliko mozes jos koji mjesec.
    A mislim i da uskoro izlazi ddr5, ja bih to cekao
     
    Last edited: Dec 16, 2019
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Intel je najavio Comet Lake za 2020, sto je 14nm, dakle nista novo i to je pitanje koliko ce uspjeti zadovoljiti trziste. 10nm mozda krajem 2020 mada sumnjam, vjerovatno da ce stici 2021/2022.

    Ryzen 4000 serija izlazi krajem 2020.
    Trenutno R5 3600 ili R7 3700x su best buy.
     
  7. xman

    xman Komšija

    Uslovljen sam tim kreditom kada bi mogao halaliti 2k na upgrade i izlaskom novih Nvidia karti sredinom godine jer od AMD ne ocekujem nista na tom polju,a i ne vidim kako bi kes prezivio jos pola godine cekanja:D
    Intel kakav god da je u gamingu je No1 a to trazim,procesor performansi i9 9900k za 339$ sigurno nije jeftin ali meni puno bolje zvuci od 3700x jer bi u konacnici izasao na isto sa kesom manje vise a imao brzi cpu.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ne znam sto neki ovdje kso odvracaju od ryzena ,kada je ryzen posebno druge i trece gen bolji od intela
    Znaci sustigli su ih u ICPu po jezgri a dobijes vise jezgri za isto ili manje para
    Onda imas jeftinije maticne a mozes i neke starije polovne ganjati,zbog istog socketa

    Zakljucak kako ja gledam
    Za igre ryzen je kao i intel a za sve ostalo je bolji
    Ja cu vjerovatno ici na ryzen kada budem mijenjao komp

    A neki dan gledam onog youtubera jayz-a i kaze da samo 1% kupaca intel K procesora kloka procesor ,znaci intel samo zakiti K u nazivu i digne cijenu procesoru 50-100 dolara i idu ko halva hhah

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
    Last edited: Dec 16, 2019
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @xman
    Boga mi i9 9900k (930KM) nije "vise manje" u odnosu na R7 3700X (630KM), nego je skuplji tacno 300KM na piku. Za to mozes kupiti maticnu i jos ostane za memoriju.
    A kada su performanse u pitanju, tu je vise manje, jer neces osjetiti razliku, vise je do graficke.
     
    xman likes this.
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ti si odvracan od ryzena jer surfas i mozda odigras igru koji put mjesecno.
    Ovaj gore cpu sto on ima, 4790, ce te potrebe zadovoljiti bez problema, ti da mozes klokati 2600 isto bi zadovoljio.
    Kao sto ti je receno, ako ides ka 144hz gamingu i sl. onda je opravdano.
    Ko upravo sada sklapa masinu jer nema nista iole adekvatno, apsolutno se cijeli internet community slaze da je amd bolje rjesenje, tako da okani se tih pausalnih zakljucaka.

    @Reventon jos je to i dobra cijena za 9900k, u njemackoj 520eur najjeftiniji :D
    Ali on se nada da ce 10700 kostati koliko i 3700x sada (oko 600) pa da pazari...
     
  11. xman

    xman Komšija

    Da,tako nekako. Za iste pare bi dobio bolji cpu za gaming.
    Trenutno je situacija takva da je Intel preskup a ryzen em sto je sporiji nije da je jeftin narocito kada uzmem u obzir da je malo brzi od 6 god starog procesora kog vec imam i kojeg ce biti problem prodati za 250km.
    Situacija bar meni djeluje kao vrlo losa kada je gaming cpu u pitanju.
    Ako se nista ne promijeni do izlaska novih Nvidia karti ici su na R7 3700x.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jbt jesam ja sta propustio zadnjih mjesec dva da je Intel opet relevantan pogotovo kad se uzima omjer dobiveno ulozeno? Racunaj da za godinu izlazi ps5 dakle sistemski zahtjevi ce porasti pa vjerujem da ce nove igre jos vise u buducnosti koristiti jezgre.
     
    zippoo likes this.
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Btw, ryzen 3800x se vec moze naci za 339$.
    A sto se tice relevatnosti intela, zavisi od potreba, za competetive gaming je relevantan. Kupiti sada 2600 iskljucivo za gaming je kao i kupiti low end graficku sa 8gb vrama.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Koliko to gubi FPS sa ryzenom? Kad porediš sa ekvivalentni intelom, i koliko Intela skuplje platiš, da li se to isplati?

    Sent from my Huawei P30
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ako cemo o isplativost, nema se sta pricati o 3700x, kupis onda 2600 za 200KM, to je najisplativije, jer za 3x vise para nece dobiti ni 5% veci fps. Ali da je tako razmisljao, ne bi onomad ni kupio 4790k.
    Ako neko hoce i tih 5% mora biti spreman da placa.
    Jednu stvar sam zaboravio napomenuti, jeste da je malo voz prosao, ali intel procesore je pod hitno trebalo prodavati i uzeti fine pare, recimo 7700k se mogao prodati za 600. Kupis ryzen za 250 a ostatak slozis u gpu. Sa 350 doplate dobijes dosta bolji gpu sto je kod gaminga uvijrk bitnije (opet, ako nike competetive i ove igre 144fps+).
     
    Lamagician and forzamilan like this.
  16. xman

    xman Komšija

    Sta opravdava postojanje ovog R7 3800x pored R7 3700x jer koliko vidim po testovima skoro identicne performanse imaju?
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nista, R7 3800x je bacanje para.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jbg, nema opravdanja za postojanje pola intel lineup-a :D
     
    forzamilan and Reventon like this.
  19. xman

    xman Komšija

    Ako AMD u momentumu kada treba da se dodvorava pravi procesori koji su muzenje i pacanje para sta bi tek radili da ko Intel nisu godinama imali konkurenciju...
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa isto sto je intel radio, 0 razlike. Intel je sav napredak masno naplacivao za ozbiljnu upotrebu (6c+) a muzao je 4c 5 godina. Muzao je sa ukljucenim/iskljucenim ht, kako god su stigli.
    Jednostavno postoji trziste za to, neko hoce da ima jos malo brze, makar bilo i 1%.
    Ne znam sto to posmatras iz perspektive prosjecnog bosnje, taj cpu je namijenjen za nekoga ko za jedan rucak potrosi tu razliku od 50ak$.
    Amd bi bio lud da to ne radi i ne iskoristi. Nisu te firme tu da bi tebi bilo lijepo nego da bi oni zaradili pare.
    A da ne spominjemo sto uz amd procesore za prosjecnog korsnika ne treba dodatni cooler, onaj iz box pakovanja je dostatan, dok je intel uvijek davao isprdak od 2$.