AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Razmišljam da uradim upgrade sa 3700X na 5700X ili 5800X. Našao sam polovan polovan 5700X za 280 KM što mi se čini dobra cijena?!

    Na OLXu su novi 5700X = 350 KM / 5800X = 385 KM. Prema testovima vidim da se 5800X više grije, a razlika u brzini i nije baš toliko drastična.
     
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Uzimaj, metni dobar cooler, omogući PBO, undervolt offset, +200

    Leden, brz i stabilan.
     
  4. iPlay

    iPlay Komšija

    Imam ovaj Freezer 34 eSports Duo koji sada ne bi mijenjao.
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Za taj procesor odličan, 65W mu je defaultni TDP, u mene dođe do 120W sa PBO i ostalim navedenim postavkama, oko 15.000 u CB23.

    Što se AM4 platforme tiče, to je to za mene, čekamo neke normalnije cijene DDR5 i tog ekosistema za sljedeći upgrade.
     
    iPlay likes this.
  6. iPlay

    iPlay Komšija

    Ti imaš 5800X i koji cooler? Kako ga hladi?
     
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    5700X sa BeQuiet Dark Rock Pro 4. Ne bih ja taj cooler stavljao, on je stvarno overkill, ali mi je bio poklonjen.
     
    iPlay likes this.
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni je dat neki veliki na cpu :) više sam i zaboravio. Znam samo da mi pokriva ram slot... Ne mogu imati 4 keksa na ploči...
     
  9. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Noctua NHD14 hladi od 4770k pa do danas. Brutalan hladnjak, jedva ram upadne.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nisu cijene DDR5 vise velike, imas 32GB za manje od 200KM. Veci je problem maticnih koje su dosta skupe i ne padaju sa cijenom. 250KM je najjeftinija sa A620 cipsetom koja je gola ko pistolj, a ako hoces nesto kvalitetno moras izdvojiti 500+KM.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    Meni je samo čudno da se još uvijek drže ovog ružnog dizajna, da malo to nisu unaprijedili.
     
    Last edited: Feb 14, 2024
  12. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ne znam da li si upratio, ima black verzija, meni je ona sasvim ok.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ima crna verzija, za jos vecu cijenu :D
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Koji program najpouzdaniji za prikazivanje stvarne frenkvencije po jezgrama?

    Kad upalim cinebench i pustim da radi a cpu u biosu podesen na sve automatsko i pratim temp napon i frekve i potrosnju sa coretempom bude oko 4200-4300mhz temp oko 90c,145w i score 15000poena

    I kad ga undervoltam za 0.200v temp padne na 70c,potrosnja na 108w frekve se dignu na 4600mhz al score padne na 13000poena.

    Znaci neko tu laze. Takodje kad kroz drivere grafe pratim neke parametre pa imaju i cpu ocitanja uopste se ne slazu sa ni sa cpuz ni sa coretemp.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Istestirao sam na razne nacine. Sa opadanjem potrosnje opada i snaga. Kako stvari stoje nije sve u megahercima.

    Sad sam samo malo undervoltao,0.050V tek toliko da potrosnja ne prelazi 142w je to mu je po dizajnu PPT,TDP je 105w i to je na 3.8ghz a 142w mu je PPT i to ke kad je u boostu. Ovako je 85-86c u cinebenchu i 70-77c u BF5

    Najbolje bi ga bilo hladiti vodom i pustit ga nek trosi koliko mu volja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Danasnje maticne ploce fabricki izlaze sa postavkama u biosu da iz procesora pokusavaju izvuci vise nego sto su AMD i Intel predvidjeli. U vecini slucajeva dobijes samo vecu potrosnju i temperature tako da ga je pametno malo undervoltat.
     
  18. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    AMD Ryzen Master
    https://www.amd.com/en/products/software/ryzen-master.html



    Bitno je da odlučiš da li želiš veće performanse na svakoj jezgri ili želiž najveću brzinu na jednoj do dvije jezgre.

    Ja sam Ryzen 7 5700x namjestio da radi na 3,5Ghz (po jezgri, fabricki 3,4Ghz) uz fabrički boost clock od 4,6Ghz. Offset -30 (pretpostavljam dobar batch procesora).

    Temperature ne prelaze 70°C uz puno opterećenje (Arctic Freezer 36, da onaj sa akcije).

    HWInfo64 za najbolje praćenje temperature.
     
    iPlay likes this.
  19. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Nisam znao da moze biti ovoliko varijacije u maticnim plocama:
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ajde bas izmjeri koliko ti je rezultat u CineBenchu R23.2

    Ja koliko sam uspio istestirat vecina ovih programa laze kad je mjerenje frekvencije po jezgrama u pitanju. Jedino AMD software adrenalin je tacan. Fino pise recimo u cpuz da je multiplier od 5.5 do 48.5 ali nijedan program nikad ne prikaze manje od 2,2ghz u idle- pa cak ni taj isti cpuz dok amd adrenalin pokaze da spadne na 0.5ghz. Rezultat cinebencha na defaultu je 15000 na nekih 4,3ghz ali se tad bas grije a kad ga undervoltam tad temperatura bas opadne i ko fol boosta na 4,5-4,6ghz i to na svim jezgrama jer tako pokazuju coretemp,hwinfo64,afterburner medjutim rezultat pada na 13000 a tad dok cinebench vrti amd adrenalin pokazuje 4.0ghz sto ustvari odgovara dobivenom rezultatu.
     
    Last edited: Apr 16, 2024 at 7:44 PM