AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Die je mali a gustina tranzistora veca nego ikad. Koristen 5nm proces. IHS nije soldered. Mora bit vreo.

    BTW ono sto mi se ne svidja, 7600X ima performanse 5800X ali i potrosnju 5800X. Naravno single-core performance je bolji i CPU je bolji u igrama, ali i tu jako ovisi o brzini DDR5 memorije. A dobar 6000+ DDR5 ce jos neko vrijeme bit skup. Onda maticne veoma skupe za pocetak.
     
  2. igor.g

    igor.g Komšija

    Last edited: Sep 27, 2022
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Der Bauer uradio delid i spustio temp na 70C... Problem je u debelom Ihs, jer je AMD htio zadrzati podrsku hladnjaka sa predhodnog soketa (donekle, jer opet ne odgovaraju hladnjaci koji imaju svoj backplate). I tu su se zeznuli, a mogli su pokopat Intel sa Zen4.

     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Puno je 95C. Zamisli svu tu temperaturu u zatvorenom kucistu nakon par sati koristenja. Sve komponente ce dobiti barem +10C.
     
  5. igor.g

    igor.g Komšija

    Trebali su onda cisti bakarni IHS koristiti
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Bit će i one projektovane da rade na tim temeraturama.

    Bit će sve skuplje zato :D
     
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    znaci delid ce ponovo biti u trendu :D
     
  8. p4ja

    p4ja Komšija

    Previse buraz, kako sto.. iza ploce nvme mozes zaboravit, i sto kolega rece, to gori sve unutra.. bas mnogo
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    na ploci u potpisu rtx 3070 je prilikom bilo kakvog opterecenja pregrijavala ssd koji je bio ugradjen odmah ispod kartice, 140mm ventilator usmjeren na taj dio je rijesio problem
    mozda procesoru i maticnoj te temperature nece stetiti, ali ostalim komponentama sigurno hoce, jer to brzo ugrije okolinu
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

  11. Neso

    Neso Komšija

  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Problem je sto moras komplet novu konfiguraciju kupiti, maticna, cpu, ram, cooler, a svaka komponenta je sa premium cijenom.
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    Evo stigle i kod mene komponente, jos je ostalo da ugrabim graficku. Ganjam RTX 4090 Founders Edition, ali je sve rasprodato. Nadam se da ce biti ubrzo, a ako ne onda cu da idem na RTX 3090 FE, imam deal za $700. CPU je 7950X, monitor 27GP950 - 4K IPS 144 Hz. Imam jos neka 3 Thermal Take 140mm venta ugradjena u prednji dio kucista. Za sada cu da koristim ram koji sam dobio dzabe uz bundle DDR5 32 GB 5600 AMD EXPO, pa ce se kasnije uzimati neki brzi ram. Sve u svemu, dobio sam pravo dobar deal, cak je i monitor bio na bas debelom popustu. Kuciste sam podavno uzeo od poznanika za $140, CM C700p.

    [​IMG]
     
    Last edited: Oct 18, 2022
    ibran, p4ja, EL NINO CFC and 8 others like this.
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    NEso, go big or go home kind of a guy :)
     
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Za 4k 144Hz gledaj da uzmes nekada 4090 kada ih bude na stanju kada si vec gore i mozes zbaviti za 1600$,a i zbog brutalnih performansi kao i zbog izvrsnih temperatura memorije u odnosu na 3080 Ti i 3090 kojima je u gamingu cak i do 99-100c memorija.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  16. Neso

    Neso Komšija

    Ma 4090 je stroj strojeva, nema tu price. Iskreno, nisam se nadao da ce i nakon Ampere, ponovo dostaviti ovako brutalne performanse. Druze, ovdje u Americi se sve rasprodalo u 10 minuta, kompletan stock. Ja sam bacio oko na FE, nema se vise ni razloga uzimati AIB kartice. Cak FE ima i najkvalitetniji Vram, sam cooler je masinerija, gledam kartice pod full loadom ne prelaze 60 stepeni.
     
    Picoooka likes this.
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

  18. ogorain

    ogorain Novi član

    "considering Asus's motherboard track record for the last 6 years.... wouldn't be at all surprised if the board was the cause, i'd even bet money on it"

    Izgleda da je do maticne ....mislim da sam procesor nema veze jer neki su ga vec podigli na 5.4. i sve radi normala
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    U odgovorima ima par ljudi sa sličnim problemom. Nisam dovoljno čitao, ali moglo bi biti još ovoga po svemu sudeći. Čini mi se da je skoro uvijek isti procesor.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Early adopter issues