Aneks (Blic.net) press konferencija @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Mar 31, 2010.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ovo se pretvara u trakavicu, ja ti govorim o pruzanju optike ti mi odgovaras kako ima wireless provider,
    najlase ti je postavit 10 ap-ova i sebe proglasiti isp-om, evo odgovori mi na jednostavno pitanje
    zasto nemas logosoft xdsl pristup u zavidovicima?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa i nisu to bas nebuloze. Velik broj stanovnika upravo znaci i velik broj korisnika. Ako se pozivas na starosnu strukturu, opet veci gradovi imaju prednost imajuci u vidu studente, ucenike itd. Mozda i lupam, ali mislim grad Sarajevo sigurno ima vise internet nego vecina kantona u federaciji. Osim toga, puno je jednostavnije pokriti 20ak kilometara duzine na kojoj zivi pola miliona ljudi, nego 200KM na kojoj zivi 150k, bez obzira da li se radi od bezicnom signalu ili kablu. Jedan AP nekog wireless isp-a mora imati barem nekoliko desetina nakacenih korisnika da bi ga se isplatilo uopste postavljati. I to sve nema veze s ovim ili onim gradom, to su osnove poslovanja. Ne znam sta je tebe pogodilo u tom sto je Stihi rekao, to je realnost.

    @GW
    Ma mijenjali su oni svi nesto, ali nista osjetno, nista sto bi te natjeralo da promjenis isp-a ili nista sto bi napravilo promjenu na trzistu, barem ne do ovih zadnjih flat paketa. HS drzi mozda 5% grada, tako da svakako nije nikakva referenca. Blic bi mogao napraviti promjene na trzistu uzimajuci u vidu da trenutno pokrivaju 70% teritorije grada, a najave su do 90% u naredni mjesec, a iza isp-a stoji jaka kompanija sa svojom infrastrukturom (telekom Slovenije), te moze ponuditi sta god im padne na pamet.
     
  3. Pasha

    Pasha Komšija

    I nije tako samo u BiH,već i u Njemačkoj,Italiji itd.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa zato sto imaju glupu politiku.... siguran sam 100% da bi logosoft imao vise korisnika u zavidovicima pored preskupog telecoma, loshe zone, i cutuka koji je pak wireless provider, nego u sarajevu pored brdo providera..... mozda bih se usudio reci, da je logosoft firma koja se zadovoljava sa malo. pokrili su tz, sa i zenicu i njima je kao dosta..... samo rijetki i hrabri se odluce pokriti vise gradova, jer tu trebas imati infrastrukturu da dovedes net u taj grad, trebas imati podrsku u svakom gradu.... sve zavisi od velicine firme, zelja, ciljeva.... sjecam se, dok je cutuk bio partner sa in--tel.net-om. ti likovi su pokrili par gradova wireless-om, njima kapala solidna lova u djep, i nisu htjeli dalje. cutuk se odvojio, i krenuo naprijed... i sad ima net u skoro 20 gradova ;) solidno posluje, vuce kamaru firmi (kladionica) kroz svoju mrezu (samo lokalno, bez neta).... i tu vise zaraduje nego prodajuci net....
     
  5. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Pa eto vidis, sto ce ti Janezi pored takvog Cutuka. :wink:
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa gdje sam ja rekao da nema boljeg (isplativijeg) neta od cutukovog???? ne obrci moje rijeci ;) evo npr. taj logosoftov paket Gama je bolji od cutukovog Max 20.... bolji je i od telecomovog 15G..... pa bi lol sigurno pobrao i cutukovce sa Max20 i telcomovce sa 15G paketima.....
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo malo statistike kolins, pa da bude jasnije o cemu se radi.

    Prema popisu stanovnista iz 91. godine, opcina Zavidovici je imala 57k stanovnika. Prema zvanicnim procjenama (zavod za statistike), danas ima oko 38k, sto je prema informacijama koje ja imam, tek malo vise nego naselje u kojem ja zivim (Alipasino - 32k). Ako u obzir uzmemo kompletnu opstinu, i na to primjenimo statistike RAK-a iz prosle godine u kojima se kaze da BiH ima ukupno oko 330k internet korisnika, od cega tek 188k na broadbandu, dobije se rezultat od 5% ili na tvojoj opstini ravno 1500 ljudi. Ako na to primjenimo jos odnos ruralno/urbano, tvoj grad nema ni 1000 broadband korisnika. Sad ti meni reci kojom logikom se isplati razvlaciti optiku po Zavidovicima za 1000 korisnika, i to uzimajuci u obzir da bi 100% svi korisnici presli na novog ISP-a, kad se toliko korisnika dobije u dvije sarajevske ulice?
    Upravo iz gore navedenih razloga ja imam izbor izmedju 10 ISP-va, a ti imas 2 ili 3. To sto ja imam izbor izmedju razlicitih kompanija ne znaci da postoji usluga s kojom bi ja bio zadovoljan. Kad neko ponudi dsl sa barem 4Mb/1Mb brzinom, bez ikakvih ogranicenja, sa cijenom nizom od 50KM, i bez konstantnih prosirenja sistema, radova i milion drugih opravdanja zbog cega nesto ne radi, e onda cu ja biti zadovoljan, bez obzira sto je to jos uvijek daleko ispod europskog pa i regionalnog prosjeka.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ok, de mi sad reci, kad u sarajevu bude 15 isp-ova, a bit ce ih, koliko ce svaki od njih imati korisnika??? pa ja mislim, otprilike koliko bi imao i u zavidovicima... a koliko ce ih dugo zadrzati? dosta krace nego u zavidovicima, jer je u zavidovicima slabija konkurencija, ljudi nemaju izbora itd itd.... o tome ja pricam.... mozda su neki provideri ispravno razmisljali kad ih je u sarajevu bilo 5-7, ali kad ih bude preko 10, trcanje u sarajevo ce biti pogresan korak, pogotovo sad kad provideri nicu ko gljive poslije kise. nadalje, vise konkurencije, nize cijene, manja zarada itd itd.... izmedju njih toliko, samo ce najjaci opstati.... jednostavno mislim da je pogresno razvlaciti optiku po gradu koji je skoro sav iskopan, i gdje to malte ne svaki provider nudi.... idi negdje gdje to nema, i bit ces hit.... ne znam, mozda je moje razmisljanje i pogresno.....
     
  9. GW

    GW Moderator

  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa London ili neki drugi grad je isto ovo uradio. svaka kuca-stan ima optiku, imaju ogromnu lokalnu mrezu, sa strasnim brzinama.... brzina van otoka je nesto manja, i placa se vise. lokal skoro za djabe koriste. negdje sam to citao cini mi se....
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Ova kolinsova prica se isplati jedino za wireless providere, zato ih i u Zivinicama ima "previse". Postavi AP-ove po zgradama i kucama i kapa lova :) A sto se tice optike, nema tu zarade na 1-2k korisnika rasirenih na velikom prostoru. Mozda za firme koje imaju plan za sljedecih 10-20 godina :)
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa i nije to tako bas ;) ako ne odradis mrezu sa wireless-om kako treba, dobit ces čir odrzavajuci to i javljajuci se korisnicima na telefon..... svako iole normalan se ne bi trebao upustiti u takvo nesto. da je zarada neka abnormalna, ni to nije tacno. niko se jos nije obogatio baveci se providingom (sem par ljudi u bhtelecomu :roll: )
     
  13. GW

    GW Moderator

    Zato što niko ne zna kako treba napraviti mrežu.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa to si u pravu.... i ako ne znaju, ne zele da plate onom ko zna.... ako postavis dobre temelje mreze, onda ces je kasnije odrzavati s prstom u uhu.... a ovi "provideri" danas na svemu stede. na opremi, na podrsci koji treba platiti itd itd
     
  15. comrade

    comrade Aktivista

    da li je ovaj wadsl dostupan u vogosci?? :mrgreen: