Anketa @ HWB: Backup podataka

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Feb 8, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Nova anketa se odnosi na ucestalost backupa podataka:

    http://www.hardwarebase.net za glasanje, dok na forumu mozete obrazloziti svoj stav po ovom pitanju.
     
  2. Hansel

    Hansel Komšija

    Glasao sam na stavku ''prije reinstalacije'', ali realno govoreci koliko se to moze nazvati backup-om jer ja samo prekopiram bitan sadrzaj na drugu particiju istog HDD-a, gdje obicno i cuvam sve privatne podatke u tri glavna foldera ''software'' (driveri, redovni programi, ostali programi), ''svasta'' (skoro sve kategorije sem softwarea i muzike tj. filmovi, privatne fotografije i video klipovi, druge slike i video file-ovi, moji radovi u nekim programima, dokumenti i druge razne stvari) i treci folder ''muzika''.

    U glavnom, ''rikne'' li HDD, ostadoh bez svih bitnih i nebitnih podataka godina cuvanih.

    Neodgovorno.
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ja glasah za ovo prije reinstalacije sistema, mada sam se dvoumio izmedju toga i "ne pravim". Nemam neku veliku potrebu, jer nemam nekih super vaznih tajnih dokumenata i slicno, a i kad pravim taj backup (micanje na drugu particiju :)) to su obicno samo neki podaci poput bookmarka, chat logova i slicno.

    EDIT: Ubaci se kolega sa slicnim stavovima
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Radim slicno kao i Hansel.
    Zaista neodogovorno i lako mogu ostati bez nekih starijih slika, dokumenata i slicno.
    Valjda jer smo škrti dati koju marku za neki backup HDD ili medije.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Izgleda vecina isto radi. Osim sto to uradim, na sestrin komp snimim nesto vaznije, jer smo umrezeni, pa mi ne bude mrsko. Ili na usb. A snimat na dvd ili cd mi je mrsko :D
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ja sam stavio mjesecno jer mi je to najblize, ali full backup na DVD-ove sprzim svakih 3-4 mjeseca, pa onda sve sto je starije od 8-9 mjeseci bacam, nakupi se toga :)
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    Ja kada sve sredim napravim image sa Acronis TrueImage i nediram tj. drzim ga na vanjskom disku, ali ako se nesto zezne ili dosta toga isprobavam onda vratim image i sve opet radi kako treba.
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Mada je ovo tek pocetak javljanja, moram priznati da sam ocekivao malo drugacije odgovore s obzirom na izuzetno nisku cijenu hard diskova. Usudjujem se pitati koristi li bilo ko RAID 1, NAS ili ima neki organizovan backup po unaprijed napravljenom rasporedu?
     
  9. GV

    GV Komšija

    Ja čuvam slike, muziku, knjige (tutorijali i sl u PDF-u), bookmarkse, interesantne programe na koje naletim na netu na drugom HD te s vremena na vrijeme bekapiram na vanjski disk. Usput da pitam ima li nekakav free programčić u kojem bi se ovo moglo napraviti da s vremena na vrijeme radi backup samo određenih datoteka (.pdf, .mp3...) i da dodaje samo promjene.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Malo se poigraj sa organizacijom datoteka sa svoje strane te poslije iskoristi Allway Sync.
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kao sto par kolega gore navedose, radim to obicno prije reinstalacije sistema, mada podatke maknem na drugu particiju i onda formatiram, a u zadnje vrijeme sam postao neuredan pa nemam kad sta ni razmjestati ni nista. Imam ajd da kazem vaznijih podataka, vise uspomena i svega sto sam prije radio, ali to imam i na DVD-ovima, i na drugom desktopu sve sacuvano, trenutno navikao na laptop i ne pustam :)
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    kanim se već mjesecima da uradim backup 40-ak gb meni vrlo drage muzičke kolekcije, kada bi to izgubio ne bi sebi oprostio. jedino su mi još neke slike bitne ovo ostalo da rikne hdd ne bi mi bilo žao. inače nekad sam radio backup i xp i viste preko acronis true imagea, izuzetno koristan program ali otkad koristim sedmicu ne radim backup, ipak je stabilan os. u slučaju nekog belaja tu je linux live cd za backup. usput da vas pitam koji je najlakši način da uradim backup 40gb muzike na dvd-ove u slučaju da disk crkne?
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Backup aktuelnih poslovnih fajlova cuvam na 3 HDDa, 2 PCa. A prije formatiranja diska sprzim na DVDove.
     
  14. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Mora Vedo prekinuti niz :)
     
  15. Tyger

    Tyger Aktivista

    Moj glas za sedmicno, naravno samo incremental backup.
     
  16. nivla

    nivla Komšija

    jednom mjesecno vazne podatke, jer se uglavnom tih 20MB mijenja 1-2 mjesecno, iskopiram na 4-5 usb stikova, pa je mala vjerovatnoca da bas svaki crkne, ostalo u pola godine jednom naprzim 20-30 dvd medija
     
  17. daco87

    daco87 Aktivista

    ma ne isplati se trositi vrijeme za przenje dvd-a kao neki po 30 komada, i onako ce zavrsiti u smecu.
    cast izuzecima vezano poslom.
    slike, muziku, dokumente maknem na ext hdd prije (re)instalacije os-a.
     
  18. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Prije reinstalacije sve sto je fresh nakupljeno prebacim na exterac i onda nekad kad imam vremena isto to uradim samo snimim na dvd-ove . Mada nije nista toliko bitno . muzika . serije , filmovi . slike ... nista tajno ili ultta mega bitno :)
     
  19. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    pred reinstalaciju, ustvari ionako nikad nista ne drzim na sistemskoj particiji, sve je na drugim, ali isti je disk, kad ode gotovo je...bilo mi puno duplo drzat duplo 800gb(hdd+eksterni)ugl filmovi i serije). ali evo sad vec neko vrijeme planiram stari komp opremit sa gigabitnom mreznom i od njega napravit NAS i namjestit automatsku sinkronizaciju svih 10 dana.

    istina svi se ti podaci mogu snimit i na dvdove, ali nekako mi je na disku "sigurnije"
     
  20. BoLa

    BoLa Aktivista

    cuvam kopiju dokumenata na vanjskom disku. backup vrsim svakih hm .... ne bas cesto. razlog: neam puno dokumenata koji se mjenjaju, ne treba mi raid/auto backup i sranja.

    u stvari na racunaru kucnom mozes ga spalit nista necu izgubiti. muzika i filmovi su mi vanjskim diskovima, jedino backup steam igara bi trebao napravit za svaki slucaj :D

    u svakom slucaju totalno sam neozbiljan i neodgovoran ftw!