Anketa @ HWB: Backup podataka

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Feb 8, 2010.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Prije reinstalacije sistema, stavim sve što mi treba na eksterni HDD i to je to. Doduše, često mi se desi da zaboravim nešto (vrlo) važno -_-
     
  2. GW

    GW Moderator

    Ne pravim backup, sve je već backup-ovano. :smt020
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja radim povremeno backup na dva-tri DVD RAM diska jer sve sto je najbitnije moze stati na njih.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Iz ovih dosadasnjih odgovara ispada da je pitanje trebalo glasiti da li vam se ikada pokvario hard disk, odnosno da li ste ikad izgubili vazne podatke?
     
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    :) da jeste se pokvario ili odradjen format na pogresnom disku :) . Zato i ja npr. snimam backupe ali samo podataka sistem mi je ionako roba sa rokom trajanja od max 6 mjeseci (mozda ova win7 bude duze), tako da kada instaliram nov sistem vratim podatke, halalim 5-6 sati da ustimam kompletan sistem i poinstaliram sve zivo i miran opet 5-6 mj. i tako u krug. Imam i image snimljen na poslu ali to je samo za nedaj boze ako mi se nesto desi a treba mi hitno comp. da mogu sve vratiti u roku od sat vremena, ali jbg. nisam ga jos imao priliku koristiti.
     
  6. GW

    GW Moderator

    Evo šta Linus Torvalds kaže o backup-u:
    "Only wimps use backup: _real_ men just upload their important stuff on ftp, and let the rest of the world mirror it. "
     
  7. BoLa

    BoLa Aktivista

    Frekfencija vrsenja backupa zavisi od kolicine "vaznih" podataka koje se backupuju i vremena promjene tih podataka. Ako imamo puno vaznih podataka koji se cesto mjenjaju tada je logicno da ce se backup vrsiti cesto. Medjutim, vecina kucnih korisnika(kao sto je vecina na ovom forumu jel? ) nema potrebe za tako cestim vrsenjem backupa upravo iz gorenavedenih razloga: kolekcija MP3ova, slike i filmovi se ne moraju backupovat svako jutro u 7h :D

    Medjutim da sam database admin(na primjer), backupu baze bih posvetio mnogo vise vremena/resursa/paznje buduci da je vrijednost tih podataka mnogo veca.

    Tako da je logicno,imajuci u vidu profile korisnika foruma, da je vecina odgovora da se backup vrsi samo kad reinstalira sistem ili malo cesce :)
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Prije 2 godine 80GB disk otisao na drugi svijet. Tad sam imao backup koji je bio star gotovo pola godine, pa se dosta stvari izgubilo. Kad se sjetim sta sam mogao sprijecit tad, sad mi dodje da uradim backup :D
     
  9. GW

    GW Moderator

    Ali ga nećeš uraditi, zar ne? :D
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Zato sam i stavio smajli :D

    EDIT: Samo da javim da sam upravo napravio backup :p
     
  11. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ista stvar kao kod Hansela i AhmeTa
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Slazem se sa navedenim stavovima da backup ponajvise zavisi od vrste sadrzaja koji se skladiste na diskovima te dalje da li koristite web mail ili lokalni klijent i slicno, no hajde ako su do sad bila neka iskustva vezana uglavnom za "kucnu upotrebu", kakva vam je praksa na poslu ukoliko to u firmi nije automatizirano?

    Takodjer, ocekivao sam da cete pokazati malo vise sentimentalnosti prema multimedijalnim arhivama (makar onim legalno stecenim).
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Od kako mi je 2000-e heknula pravo bitna particija radi shugave mandrive backup se radi jednostavno, imam 2 diska na kojima imam sync My Documentsa

    Jednom u toku godine cisto reda radi potrpam sve na eksterni.

    Nikad nemam dovoljno disk prostora za mm sadrzaj tako da... ako sta cucne .... lako je "nabaviti"
     
  14. apdejt

    apdejt Overclocker

    Na poslu svi racunari bili na dnevnom backupu preko akronisa jedno 15 dana, i onda smo odustali od toga jer je crko disk gdje je isao backup :) , glavne baze naravno svakodnevo idu na backup, a radne masine kako ko hoce :) naravno niko ne radi backup .
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    PS: u radnji iza katedrale imate 50 16x DVDova za 15 KM. do sad sam sprzio jedno 20 komada i svaki uredno radi. ubilo se za back-upa
     
  16. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Pravim jednom mjesecno backup na vanjski HDD.

    ShadowCopy za backup fileova (dokumenti, audio, video, softver), Driveimage XML za backup sistemske particije.
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ovisno od raspolozenja nekad radim sedmicno, nekad mjesecno.
    Imam 3 HDD-a, 1x20GB (ubuntu), 1x80GB (backup) 1x120GB (29.2 GB - Windows, 82.4 GB - backup).
    Buduci da su mi svi diskovi vec napunjeni dragocjenim programima i MP3cama, i jos mnogo korisnih stvari, razmisljam o ext. ili int. HDDu od 500 GB, koji bi se ubio za storagea doticnih podataka. Ako ikad uvedem flatrate internet, pola ovih stvari mogu brisati, jer ih uvijek mogu downloadati, sto sada nisam u mogucnosti.