Asrock 4coredual sata2 i e2180 isplati li se???

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dino73n, Feb 12, 2008.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Epox 8rda3i
    Athlon 2600+ oc-3000+
    1gb ddr 400
    wd 120 gb
    SB 5.1 CL
    dvd rw pioneer
    dvd cd-rw samsung
    TV FM tuner intex with remote
    X1650 pro 512mb gddr2 600/800
    cunga lunga 400w
    Ovo je trenutna konfa a za 250km doplate mogao bi da imam plocu i procesor iz naslova,naravno novo sa garancijom! Ploca mi se svidja zato sto podrzava moju sadasnju memoriju i grafu a i akobogda buducu memoriju i grafu a i procesor,jedino mi taj cipset VIA http://www.asrock.com/mb/overview.asp?M ... l-SATA2&s=
    uf nekako ne mirise fino??
    Sta vi mislite?
     
  2. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Uzmi u obzir da ploca ima samo 2 utora za ram(ddr ili ddr2) i da ces moci imati max 2GB. Takodjer ima PCI-express x4 sto znaci otprilike 5% slabije performanse graficke nego na PCI-e x16 ploci.
    Evo ovdje jedan opsiran review: http://www.ocworkbench.com/2006/asrock/ ... sta/g1.htm
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Naravno da ti se isplati. Slicnu sam ja dilemu imo prije malo manje od godinu dana i kupio sam tu plocu i e4400. I nisam se pokajao ni sekunde. Prvo sam plocu i proc imao u kombinaciji sa starom grafom 6600gtagp i ddr1 memorijom i sve radilo ok. Poslije ubacio ddr2 memoriju (sasvim je dovoljno 2GB), a jos poslije i 8800gts na PCIe. Neces ni osjetiti sto PCIe radi na 4x jer su performanse u rangu sa testovima na plocama kojima PCIe radi na 16x. Sto se tice chipseta OK je, ploca je stabilna i nikakvih znakova nestabilnosti!! Trebas voditi racuna ako mislis klokati da uzmes proc sa minimalno 10x multiplerom jer ploca ima fsb wall na 290MHz tako da bi izvukao sto vecu konacnu brzinu proca. Ja sam ostavio e4400 na 2,8GHz i odradjuje sve igre vrlo dobro! Moja preporuka!!!
     
  4. GW

    GW Moderator

    Dino, imaj na umu da ta ploča NE podržava pci express 2.0 kartice. Evo quote sa oficijelnog faq-a:
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da istina da ne podrzava gen2 grafe (dok se ne flash-aju sa gen1 biosom). Ali jedna polovna 8800gts bi ga vjerovatno zadovoljila sto performansama sto cijenovno za duzi period! :) Opet na njemu je da odluci. Plocu sam prvenstveno kupio kao neko prijelazno rijesenje, da bih poslije kupio novu, a sada mi ne pada na pamet da kupujem drugu jer mi ova sasvim dovoljna.
     
  6. GW

    GW Moderator

  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mene trenutno vise interesuje kako ce ploca da radi sa starim komponentama agp i ddr400 i na koliko bi se mogao naklokati E2160 a koliko E2180, jer upgrade mi je ogranicen na 250 km?
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E2160 i E2180 se jednako clockaju, ali na toj ploci ce E2180 bolje ic zbog viseg mnozitelja. Osobno bih radije uzeo postenu plocu poput Asusice P5B i jeftiniji E2140 nego taj hibrid.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Radi se o tome da se u mom slucaju MORA koristiti AGP i DDR400 iz sadasnjeg kompa a ako ima jos neka univerzalna ploca prihvatljive cijene recite.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To sto imas bih prodao. Nema nista goreg od tog krpljenja. Makar je DDR2 danas jeftin. Ta X1650Pro AGP nije nista posebno, lako se da nac adekvatna PCI-E zamjena.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Radit ce OK sa starim komponentama. A koliko ces naklokati zavisi koliki je mnozitelj na procu. Kao sto rekoh ploca ne ide preko 290FSB a i tu je nestabilna, idealno bi bilo na 285MHz (mozda postoje izuzetci ali sumnjam). Znaci ako je multipler na procu 10 onda ce ici na 2,85GHz, a ako je 11 onda na 3,1GHz.
     
  12. Pasha

    Pasha Komšija

    Bolje ti je skupljaj lovu i uzmi nesto posteno stari.Sto to mora biti sada,kada si tanak sa lovom? :)
     
  13. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Uze mi rijec iz usta, evo ima 2 mjeseca kako se krpi i nesto nadogradjuje, bolje nek potrazi kakav kreditic ,posudi il slicno ako vec ne moze cekat ...il kakav poslic nek odradi i eto ga....ovo proda i to je to...
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Hajd onda da napravimo realnu procjenu konfiguracije pa da okacimo oglas da se prodaje! Prodao bih i monitor 17" crt samsung 793 a Grafa i dvd rw pioneer su jos 10 mjeseci pod garancijom.
     
  15. Pasha

    Pasha Komšija

    Sve to fino slozis,nakitis i negdje stavis na oglase i kazes 500-550,ne ovde.
    Pa vidi koliko mozes izvuci i dodas tih 250,negdje nekoga zavrnes za jos 250 i eto ga... :)
     
  16. Zlatan

    Zlatan Komšija

    tako je, evo ja cu ti Dino posuditi 100 KM na 3 mjeseca,bez kamate naravno, nadji jos 2 takva sponzora i problem rijesen, a nije problem ni na 6 mjeseci ako dotad ne skupis za vracanje. Zlatan
     
  17. Pasha

    Pasha Komšija

    Tebe Zlatane treba zastiti kao izumirucu vrstu na ovome planetu :D
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Svaka cast,drugovi ste pravi al polako,ne mora to sve bit bas za dan! Objavicu prodaju skupljat lovu i kontant novu konfu. Evo Pashina konfa mi se zasvidjala i stoji tu negdje oko 1000 u obicnom kucistu i bez monitora i periferije. Al dok dodje do izvrsenja ideje mozda i komponente jos pojeftine pa se mogne ubacit 3850 i onda cu bit rahat neko duze vreme.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam ipak na strani prvobitne solucije, nije sto je ja imam :D. Ali ako se mislis igrat puno bolje ces proci sa kombinacijom asrock4core dual sata2 i neka polovna 8800gts ili cak jos jaca, mozda gtx, nego sa grafickom 2600xt i boljom maticnom! Ali opet na tebi je :D
     
  20. Pasha

    Pasha Komšija

    Citava konfiguracija me dosla 1000 bez hdd-a jer sam ga imao,a on kosta 100 i uzmi dobro napajanje ako ces klokati..
    I moj ti je savijet da njuskas okolo gdje su ti cijene najprihvatljivije,elem ja sam dosta dijelova iz geneleca narucivao..Imas freezera u ingelu itd.
    BTW Kao da svoj thread gledam podforuma maticne ploce,a tebi dino predlazem da ga procitas viewtopic.php?f=4&t=11059..Gdje su se momci sa ovoga foruma potrudili da mi pomognu oko skoro slicnoga problema..
    @dmr meni se cini da si i ti postao u ovome threadu trazeci novu plocu..
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018