ASUS 4870 no signal

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by forzamilan, Mar 14, 2011.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Primjetim danas temp graficke previsoka iako nista ne radim, vent se ne čuje. Ugasim pc ponovo upalim i vidim opet ne vrti ventilator. Rastavim graficku očistim sve vratim nazad i upalim je vent i dalje stoji. Probao sam ga spojiti na 7V i radi, znači nije do njega. Resetovao sam pc sto puta, pokušavao kombinovati sa onim 6-pin konektorima, ram pločicama, vadio bateriju sa ploče itd ali vent neće pa neće. Zatim odjednom grafička ne baca signal na monitor iako vidim sistem se podigne a ona crvena lampica na gpu gori. U po frke asusov ventilator proradi ali nema signala. Probam integrisanu na ploči normala radi, kontam da nije oštećen pci express slot ubacim 8600gt iz prve baci sliku. Sad nema ni signala nit se vent vrti. Baš čudno da isti dan crkne i ventilator i grafička??? Temp nije prešla 70 kad sam primjetio što za nju nije ništa. Jesam baksuz u pm, nema 2 mjeseca kako mi je haman nova ploča crkla.
    Je li grafa otišla u vječna lovišta ili da isprobam još poneki fol?
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nisi trebao dugo drzati ukljucen komp ako vent na grafi nije radio.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nije dugo radio a temp se nije sad digla nešto strašno. Kasnije kad sam pokušavao upaliti pc pipao sam sync i bio je mlak. Nisam ništa igrao, do 70°C se dizalo jer uvijek to pratim. Ne vjerujem da bi je ispod 100°c moglo oštetiti, bar ne na duge staze. Nekad sam imao asus 8600gt pasivno hlađenje i ljeto 95°C, prodo je i dan danas radi. Već sam spominjao na 2d/3d 4870 temi neki dan mi se desilo dok sam igrao world of tanks, izginem i onda tabam na fb i na aidi64 vidim temp 70°C, izgasim komp upalim i sve ok. Konto sam da je bug do rive tuner i onih profila ali očito da je do same grafe. Gledam na netu ovo je dosta čest problem baš na asusicama. Sutra cu jos malo probati kad odmorim mozak ako ne bude uspjeha znači čučnula je pa ako ima kakav konstruktivan prijedlog bujum a nije me vala ni dugo služila.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    A sta kupio si je polovnu? Mozda je vec pecena u rerni!? :) A nista na kraju ako nista ne uspije probaj rernu ili heat gun.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma jok kupljena glajnc nova prošlo ljeto ali nema više garancije. Kad bih je uspio osposobiti možda bi je novi bios spasio? Rernu ostavljam kao zadnju opciju.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne vjerujem da bi novi bios ista pomogao, ali probaj i to. Probaj napraviti custom spustene klokove pri startu pa s tim biosom fleshaj, mozda upali. A prije rerne bih savjetovao heat gun. Rerna je ipak zadnja opcija tj. ako heat gun ne pomogne nece ni rerna ali opet probaj :). Sretno.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Rerna pomaze samo kod Nvidia kartica, i to onih sa hladnim lemom.

    Zato nikad ne bih kupio polovnu G80/G92 Nvidiu, mnogi to znaju (eno i na piku), a te kartice su ispecene kratkog vijeka.

    Po svemu sudeci, ova HD4870 je za kante.
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Probao i danas, kažu jutro je pametnije od noći, ishod isti nema signala :\
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Duvaljkom produvaj VPU i to je to trebala bi raditi opet :)
     
  11. RaP

    RaP Komšija

    Neznam kakvog ce efekta imati ako ocisti VPU ali eto isplati se probat mada iz iskustva prognoze nisu dobre tako je meni crkla hd3870 :|
    Cisto nako pitam jesi probao tu hd4870 na drugom PC-u, opet neznam kako bi moglo pomoci ali se isplati probat.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nisam je probao na drugom pc-u, većina jarana ima kinezere 400-500W pa ne smijem. Vidjet ću kod nekog ko ima kvalitetniju napojnu da isprobam. Probao sam drugu grafičku na svojoj ploči i radi. Mogu probati i to sa duvaljkom i na drugom računaru ne košta ništa samo će potrajati.
     
  13. Looney

    Looney Komšija

  14. Vedo

    Vedo Moderator

    pri zamjeni coolera na 4870 (stavljao S1) mi se ista stvar desila. Znaci, nabacio joj custom cooler, upalio PC, HDDovi rade itd al nigdje signala na monitoru. Gasi ga / pali ga po zilion puta - nema signala. Ja je vec halalio, izvadim je onda iz PCa i stajala cijelu noc van njega. Ujutru je ubacio opet i vidi cuda - radi. Sad, mozda je moj staticki elektricitet u komu bacio, haj ga znaj. Uglavnom, sama od sebe dosla sebi, pa probaj je izvaditi o ostavit dan-dva nek miruje.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Istekla garancija prije 2 mjeseca mozda.

    @Vedo izvađena sinoc bila probao danas opet isto. Nek stoji u kutiji probat cu je opet za par dana ionako nemam sad koristi od nje da stoji u računaru. Fakat mi nije jasno kako da crkne samo ovako, pa nije vala puno ni radila, dnevno možda 1-2h gaminga i to world of tanks i cod2. Temperature uvijek pratim nikad u gamingu nije prešla 55°C još sam mahsuz stavio 2 ventilatora in&out radi cirkulacije svježeg zraka, ima i ona šupljina na bočnoj stranici gdje je graficka. Stara je 8 mjeseci dosad sam je bar 4 puta čistio i nanosio novu pastu i sl.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja mislim da je to za kante ali eto nek ostoji par dana pa probaj.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    E, zaboravih reci jos pokusaj staviti PCIe frekvenciju na 105MHz. Ati inace voli malo vecu PCIe frekvenciju.
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Jbi ga,mozda je dokrajcio staticki elektricitet..

    Fkt peh..
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    E zato moras biti istinski peh
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma kakav staticki elektricitet kad je grafa prestala radit u toku koristenje, dok se vent nije okretao!?