BH Telecom ADSL, Moja TV i Mobile - oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by VR6, Dec 27, 2007.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    To je debilizam bh telecoma. Ja im ne bi platio fening koji ukradu iz principa makar u zatvor otišao. Čuj moraš reconnect, pa kako je to moj provajder riješio a u poređenju sa telecomom je ko miš u odnosu na slona.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sto je najgore ja sam uradio reconnect.
     
  3. zdici

    zdici Aktivista

    Dje nam je Tale da mi kaze imal kakvih novosti oko radijus servera ?
    dje zapelo/stalo kad ce to :)
    da ne bude bit ce do kraja ljeta :mrgreen:
     
  4. metallac

    metallac Aktivista

    :smt005 :smt005 :smt005

    Nego meni nije jasna jedna stvar... Ako platiš 6 mbps zašto dobijaš 5,20 umjesto minimum 5,75... Ili zlatan uzeo 10 mbps, a oni mu daju 9... Malo previše zakidaju :?:
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Daj ljudi popustite Speedtest i slicno, kad mjerite propusnost, probajte nesto povuci sa lokalnog Telecom servera ili jacih download servera vani.
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma to je jos zlatno, citam neki dan na engadget-u da Britanci dobijaju oko 55% placenog download-a.

    Ja licno sad placam u Austriji 20 Mbit-a a imam maksimalno 12, nazoves ih i samo te odjebu jer je "do 20 Mbit-a...tehnicke mogucnosti...bla bla".
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ista stvar je i kod nas znaci ne pise da je 10mb nego "do 10mb"
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    pa speedtest i pingtest nisu neko mjerilo sto se tice downloada i pinga..
    juce gledam po evropi nasumicno na 10 mjesta imam odlican ping ali na dva mjesta uzasan.
    jer jednostavno server kod tog hosta ne valja..
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @Tale: Istina, recimo Pariz ima odlican server.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  10. irhadkul

    irhadkul Komšija

    I ja bi trebao uskoro dobiti racun(slicno prekoracenje), pa cu javiti sta je bilo.
     
  11. Mujka

    Mujka Komšija

    ima telecom dovoljno resursa ;)
    jednostavno to gubljenje od 10% njima odgovara.... (a Stihoklepac zna zasto to gubljenje se desava :mrgreen: :smt003 )
    a to se da lahko rijesit :smt006 evo primjera radi na moja tv paketima
    [​IMG]
    DO 2mbita
    [​IMG] :smt005 :smt005 :smt005
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    neki sad tek shvacaju sustinu problema :)

    znaci, neki provider je bolje povezan sa nekom drugom zemljom, a neki nije, i odatle razlike u brzinama, pingovima itd.
    druga bitna stvar, kad je u pitanju manja brzina, nego sto mi zelimo, se zove OVERHEAD.da ne objasnjavam detljano o cemu se radi, ima sve ovdje;

    http://www.mynetwatchman.com/kb/adsl/pppoemtu.htm

    prema tome, na adsl-u, pri koristenju pppoe + ATM protokola (a ima veze i sa enkapsupacijom), gubitak na brzini je 12-13%, prema tome 6Mbps * 0,88=5,28, tako da zlatan ima maximalnu mogucu brzinu.
    najveci gubitci su na ATM protokolu, tako da oni koji npr imaju xDSL preko optike (Logosoft) ne koriste ATM, te stoga imaju skoro pa 6Mbps, 10Mbps itd itd. Znaci nemaju gubitaka.... Kod telecoma je upitna cinjenica, sto MI placamo gubitke, trebao je par popoloviti te "troskove" pa na radijus profilu umjestu 6Mbps pustiti 6*1,06 (na 6Mbps dodamo 6% gubitaka, a 6% neka bude o nasem trosku) = 6,36Mbps, a mi kao korisnici bi onda imali 6,36Mbps * 0,88 = 5,59Mbps.
     
  13. zdici

    zdici Aktivista

    posto ovi sa 10 Mb dobiju 9 Mb a ovi sa 6 Mb dobiju 5 Mb rjesenje bi bilo jednostavno tamo u Telecomu nek ukucaju malo vise tipa 11 Mb ovim od 6 Mb utipkaju 7 Mbps i problem rjesen :) da je kakav ozbiljan Internet provajder davno bi to ucinio..a i ovo za reconnect konekcije nije im OK svakih 12 sati promjena reconnect..red je bio stavit svaka 24 sata..u Hrvatskoj se smiju kad im kazem da se kod nas svakih 12 sati mijenja IP..kazu kakav vam je to telecom :mrgreen:
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Overhead u redu, zato svi normalni ISPovi kompenziraju za taj overhead, barem na download strani. Znaci DSLAM port konfiguracija bi trebala biti 15% vecha nego to sto si narucio. Ocigledno nisu svi normalni.

    xDSL preko optike nije DSL :p nego obicni ethernet.
     
  15. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    A sta to fali reconnectu svakih 12 sati ? Kazem, ja ga i ne osjetim, taman on bio i svakih sat vremena kada sve radi kako bi trebalo ;)
     
  16. zdici

    zdici Aktivista

    fali mu kod nas se osjeti dzaba sto sam promjenio router..
    do centrale je..garant neki krs stari
     
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Da ti nisi na ovoj temi spomenuo taj reconnect ja ne bih ni znao da se desava :)
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    zdici, to sam ja i rekao, samo sam eto bio jos posteniji, pa sam predlozio da podjelimo gubitke, 6% da mi platimo (tj. da ja dobijem maximalnu brzinu manju 6% od maximalne u ugovoru) , a 6% oni. Ja sam se jednom dobro posvadjo s nekim likom iz supporta, kad sam mu se zalio na brzinu, i rekao mu da imam maximalno 420KBps. kaze to je extra brzina za taj paket. Ma nemoj mi matere ti reci da je to extra brzina, a krades mi skoro 100KBps. ako je extra brzina za taj paket, koliko onda drugima kradete koji nemaju extra brzinu od 420KBps na istom paketu? on se izgubio. kaze, pa na radijusu je ukucano 4Mbps. jeste reko, ali ti ukucaj 4,8Mbps, pa da ja dobijem svoja 4Mbps. Kaze on, pa nema tog profila. Pa znam da nema, ali ga napravite reko, necu ga ja praviti... to je sve kriv management, i ovi glavni administratori pogotovo, sto se prave budale. ko da bi neko od direktora/sefova znao da je on na radijusu podesio meni 4,8Mbps, umjesto 4Mbps? ma ne bi znao nikad. Mislim, u ugovoru su oni napravili dobru zamku, rekavsi da je brzina do 4Mbps. pa i 256kbps je brzina do 4Mbps :evil: :twisted:

    ne smeta ni meni, sem kad me izbaci iz igre. a cemu to sranje od reconnecta??? ko fazon stalna adresa se placa? jel' to? ma nabijem ih na kospu od banane.... ako nekome treba stalna adresa, napravit' ce sebi acc na nekom dinamickom dns-u....
     
  19. zdici

    zdici Aktivista

    Nek si ih kolins napao tako i treba..ja sam to isto zenskoj u Zdicima na salteru rekao za upload..reko trebao bi da imam od vas 256 Kb vi meni dajete 190 kb koda sam reko na paketu nekom sa uplodom od 192 Kb/s ..Ženska se pogubila ne znam ja to nista..nije valda moguce..je reko moguce je..nema smisla da nas pokradate..kako bi bilo da tako nesto Cutuk radi pa mislim da bi bili masovni protesti korisnika :) nadam se da ce ovome doci kraj i da ce dati jednog dana kao sto pise u ugovoru ali tad ce biti kasno..BH Telecom ide kasno..a ne ide korak ispred drugih..eto i za taj reconnect nisam znao da je kod njih jedino podesen svakih 12 sati reconnect..dok mi prijatelj iz HR veli kod nas svaka 24 sata i prezadovoljan je.
     
  20. perke

    perke Aktivista


    nemas ti, lafe, pojma o cemu pricas..... ali, nek si joj se nagovorio.. cuj, da ona tebi krade 60kbs, sram je bilo