DC Potreba

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by [tota], Sep 18, 2006.

  1. [tota]

    [tota] Aktivista

    U zadnje vrijeme nekoliko forumasa je preslo sa jednojezgrenih
    procesora na dvojezgrene a sigurno vise ih je koristilo DC CPUove.
    Kolika je razlika u svakodnevnom radu, igre zasada nemaju neke prevelike koristi od druge jezgre.
    Koliko je brzi svakodnevni rad (sad ovdje ovisi sta radimo) ali
    mozemo reci surfanje, video, audio...
    Jasno je da ce u buducnosti DC biti mnogo korisniji ali kakvo je stanje sada.
    IMO ako se ima novaca za uzeti kakav x2 3800+ ili Dxxx
    uzeo bih... ali ono sto je Ace88 napisao CRT + DC > LCD +SC
    nebih nikada jer naucio sam svoju lekciju sa monitorima :)
    Stihoklepac ocekivam odgovor :wink: :D
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    sad bi prije uzeo SC + LCD jer ne gledam u proc nego u monitor... a i razlike u performansama nisu neke.. eno imas dole temu sto je neso stavio da se pofalim... imas moj 3d mark i njegov... konfe su tu negdje...
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kome bas trebaju dvije jezgre(proficima) nek uzme bar 805D za 200-220KM. Inace je uvijek bolji dobar SC proc...
     
  4. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    ako imaš sad kakav dobar jednojezgreni procesor, nema potrebe da ideš na dvije jezgre. Većina igara ne iskorištava te procesore, možda tek preći na njih za godinu dana.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jos uvijek ni 64-bita nije potrebno, za DC ce trebat rekao bi i vise od 2 god. Naravno mislim na (gotovo) potpunu efikasnost, npr. 2x3GHz=5,6GHz, a ne 3,5 ili 3,6 :D
     
  6. Chode

    Chode Aktivista

    mogu reci da od kako sam presao sa 3000+ na x2 4200+ da je rad mnogo ugodniji, i sta god da pokrenem od aplikacija, skoro da se ne osjeti... znaci bilo da je to AV-Sken, Snimanje DVD-a, gledanje videa, skidanje s neta, kodiranje divx-a, odnosno istovremeno vise stvari, rad je jednostavno ugodniji i ne desava mi se vise da ja cekam komp, nego komp ceka mene. :D Razlika se osjeti definitivno!
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Ja znam da instaliram FarCry jos ona UhArc kompresija 15 tabova u FireFoxu, Media Player 11 i MSN8 sve ide bez problema.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ah vi sa DC :lol:...ccc
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    chode ako se nevaram ti si imao raid polje tako da se nepikas :D
    ne fakat evo realno gledajuci ti sa sc pokreces aplikacije i one se vrte i one rade iskreno govoreci imao sam do nedavno barebone na 2.4ghz i na njemu 6600gt i 512mb rama i radio je sve ama bas sve identicno ili neznatno sporije u odnosu na moju trenutnu mashinu.
    na poslu sam probao sve zivo od 3000 amd/intel do 6600 conroa i fakat nikakve silne brzine nisam vidio.
    Trebas uzeti u obzire sljedece stvari
    1.svi danasnji proc-i su 64-bitni a ni 1% ih to nekoristi
    2.sve (ili velika vecina) danasnjih aplikacija su ti 32-bitne i tako ce ostati i kad vista dodje i tako ce bit sigurno jos par narednih godina.
    3.procesor ti nije ni sada nit je ikada bio usko grlo u sistemu nego hdd i graficka.

    stiv a i vecina forumasha dijeli i moje misljenje da na procesoru treba stediti a izleti onda na ram-u i na grafickoj.

    za neke paralelne multithread ovo ono aplikacije da ti treba dc je mozda i opravdano ali nepravis server nego nekakvu home/game mashinu kojoj fakat netreba dc.
    takodje razlika u cijeni ti je cca 100km sto ti je dodatno 512mb ddr-a ili razlika u cijeni izmedju 7300gt/7600gs/7600gt/7900gt

    ako zelis mashinu koja ima dobru reakciju (tipa kliknes i necekas) trebas uzeti kvalitetnu kombinaciju diska,ploce i memorije dok ovo ostalo manje vise nije bitno.

    najbrza mashina po tom pitanju koju sam imao pod rukama ti je abit kn8,3500+,2x512 ddr kingstone i seagate 120gb sata.win xp je dizala za 12min od onog f8 do desktopa a boot je bio oko 7 sec sa svim driverima dok je npr con 6600,p5b i 200gb seagate 2x1gb kingmaxu trebalo skoro pa duplo.

    et pa skontaj al moje misljenje da je dc sad za sad neisplativ
     
  10. Chode

    Chode Aktivista

    nisam imao RAID0 nego ga jos uvijek imam, hhhhhh. A imao sam ga i sa 3000+ pa sad se opet osjeti razlika sa DC.

    al sto mi se najvise svidja, Win se dize munjevito. Naime ona poruka Welcome bude mozda 0.3s i nestane. Znaci manje od pola sekunde, ne stignes procitat prva 2-3 slova... :D A vidjao sam kompove gdje ta poruka stoji i po 20 sekundi... hhh (a ono loading bude par sekundi, ne vise od 4-5)


    a to o kliku i ne cekanju... nikad nisam vidio onaj satic kursor... :D

    ne znam, za mene je DualCore preporod... :)
     
  11. 3125

    3125 Komšija

    Nemoj mi uharc-a zivota ti :roll: Skinuo neki magic the gathering i krenuo ga instalirati dok sam przio dvd... Gore nego 7zip na athlonu 900
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    E vidis, dok radi Uharc jedna jezgra zakuca na 100%, sa drugom radis sve normala.
     
  13. 3125

    3125 Komšija

    E zato se i ja oduvjek zalazem za Dual Core :D Zalibo me za 5 frejmova u igrama, nema nista iritantnije kad je processor usage 100% pa sve stopa.
     
  14. monK

    monK Komšija

    Ne osjećam potrebu za DC procesorom i neću ga uzimati još dugo vremena (5-6 godina bar)...

    Također, još uvijek ne osjećam potrebu za 64-bitnim procesorima...
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Vidi, sad kad kupujes proc za 300km moze se uzet DC proc, znaci prije pola godine sto je bio single core sad je dual core, isto kao sto ne mozes naci proc da nema 64 bitnu podrsku za koji mjesec ce biti i sa DC procesorima. Ljudi to je neizbjezna stvar.
     
  16. monK

    monK Komšija

    Još uvijek mi se nije desilo da moja mašina ne može nešto izvesti zato što je prespor procesor!!!

    Manipulacija sa 1.5 GB velikim wavom funkcioniše bez većih problema uključujući i filtriranje!

    U biti moj najveći nedostatak na tom polju su loši zvučnici i zvučna karta, ne procesor od 2 GHz...

    Svi audio programi, uključujući i Audition 2, bez ikakvih problema pogoni, i to u multitracku sa 7-8 kanala!

    Photoshop bez ikakvih problema!

    Word, odnosno sada Open Office i tako ti softveri, smiješno!

    Igram Morrowind, Galactic Civilizations 2 i Civilizations 4 bez većih problema (to je svakako luksuz)!

    OK; treba mi bolja zvučna karta, treba mi RAM-a i veći HDD i bolja napojna, i to je to!!!Nov računar!!!

    Koji će mi klinac 64-bitni DC?
     
  17. postal dude

    postal dude Aktivista

    daimmyo je u pravu, stim da meni netreba ni 64bitni mp, el nemam sta na njemu radit, ko ima para neka kupuje, te hocu ovo te hocu ono, ali realnih potreba nema...
    svakom njegovo
     
  18. Esh

    Esh HWB

    evo samo par cinjenica da se ne bi sirilo u pogresnom pravcu:

    * 64-bitna podrska je standard kod svih novih procesora vec neko vrijeme, no 64-bitni softver nece zavladati jos dugi niz godina, jer jos uvijek ne postoji volja da se to uradi, a ni realna potreba s obzirom da se promjena odnosi na memoriju, tj. max kolicinu iste s kojom se moze raditi, tako da 64-bitni procesori danas, kao sto su i prije, zajedno sa odgovarajucim alatima, ostaju za specijaliziranu namjenu, sto ne znaci da i prosjecni korisnici vec sada ne mogu probati dio 64-bitnog softvera, no vazno je naglasiti da je podrska postala standard i da se nece "izgubiti".

    * kad neko napisa dc, pomislio sam da je skroz druga tema, no dobro.. dakle, dvojezgreni procesori, takodjer, postaju standard kao i 64-bitna podrska, jer se doslo do nivoa kada se bolje performanse dobivaju kombinacijom dvije jezgre. naravno, i dalje je potrebno proizvesti jednu kvalitetnu jezgru kao takvu (vecina dvojezgrenih procesora je nastala "spajanjem" dvije zasebne jezgre, mada se to polako mijenja) te onda dalje izvlaciti bolje performanse. dakle, velika je vjerovatnoca da ce svi novi procesori u buducnosti biti satavljeni od dvaju i vise jezgri, dok ce se oni sa jednom pojavljivati samo kao najjeftinija rjesenja.

    * dual-core vs. single-core: kada se doslo do granice iskoristivosti jedne jezgre, a u daljoj potrebi za povecanjem performansi, krenulo se na kombinaciju sa 2 i vise jezgri. buduci da su prvi dvojezgreni procesori bili vise marketinski trik nego li evolucija, doslo je do situacije kada su procesori sa jednom jezgrom bili brzi od onih sa 2. naravno, to je i dalje teoretski moguce, ali zato su tu ljudi koji malo vishe prate da skrenu paznju na procesore koji su zaista brzi. u ovom trenutku, intel core 2 duo (conroe) procesor nudi najbolje performanse u odnosu na sve ostale procesore, i molim da se uzme u obzir da ovdje ne govorim o procesima, threadovima, optimizacijama i sl., vec o mjerivim performansama u svim aplikacijama danas i u odnosu na sve raspolozive procesore.

    * iskoristivost dvije jezgre: dakle, molim da se jos jednom obrati paznja i shvati da su novi procesori sa 2 jezgre brzi od ostalih procesora u svim aplikacijama koje i danas koristite, IPAK, oni mogu biti i jos brzi, ako se razvojni timovi odluce da iskoriste hardver (sto se na zalost rijetko desava u smislu iskoristenja svih ponudjenih hardverskih tehnologija, ali to je potpuno drugo tema) te tek onda u pricu upadaju i multithreading i ostalo.

    hvala na paznji.
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    cisto sumnjam da ce odjednom svaki programerski tim bacit sjekiru u med i praviti kod optimiziran za dc dok 99.9% svjetskih pc-a cine sc
    a da ce praviti sebi dupli posao praveci i jedan i drugi kod ...cisto sumnjam

    e sad da je dc buducnost jeste ali dok podrska stigne conroi i x2 athloni ce biti vjerovatno 50% jeftiniji i pristupacniji sirim narodnim masama i tada ce 5000+ biti entry level.

    opet kazem ako planiras vrtiti seti@home,antivirusni soft,kodiranje divx-a i pored toga igrati igricu ...nemoj uzimati dc uzmi ljekove za smirenje :D
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    ma razlika u cijeni single vs. dual je prilično smiješna i ne bi ni trebali razmišljati da li ćeš platiti kompletan komp 5% više da imaš 2 cpu-a... to je jednostavno "novi val" i sve ide u tom smjeru... seljački rečeno.