DDR5 memorija

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Apr 28, 2021.

Tags:
  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zar nije standardna vrijednost po brzini memorije eventualno i fsba? Mislim da je read oko 70000, write isto malo nize copy isto al jos nize, latencije oko 85


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Last edited: Jan 10, 2023
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Valjda jest, al ja sam primjetio da ima razlike sa i bez OC procesora. Osim toga mozda ima i do 4 modula nesto. Plus ti koristis XMP, ko zna sta to uradi sa timings-ima.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ubrzo ce bit i bolji rezultati.

    Nego pisao sam par puta kako imam “custom” hladjenje RAM-a. To je moj izum.

    [​IMG]
    [​IMG]
    Ventilatori 2x60mm, na 1600rpm, necujni.

    Temp od 25-40C, prosjek 30-33C. Jezevi su mnogo ucinkovitiji od glupih heatsikova, tacno mi drago sto mi RAM nema tvornicke heatsinkove. A Samsungu hvala sto po chipovima nije lijepio nikakve naljepnice.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    EL NINO CFC likes this.
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Obecao sam bolje:

    [​IMG]

    Cini se posve stabilno. Eto brzi mi je RAM nego Dominator Platinum 6600 CL32. Jos mi nije jasno otkud ovako niska latencija, ovo je u nivou boljih DDR4 memorija. Mislim da je do CPU, da manji L3 cache (12MB) pomaze u tome.
     
    Reventon likes this.
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Aida64 ima bug sa BCLK, zato su rezultati bili tako dobri :D

    [​IMG]
    Ovo je kad stavim BCLK na 100 i namjestim memoriju na 6000.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vidim ja nesto ti predobri :D, al opet su dobri. Evo moj rezultat.

    [​IMG]
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod tebe read najjaci, kod mene najslabiji.

    Ja cu izvuc jos iz ove memorije, sad iz inata Aidi


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [​IMG]
    Sad se vec blizim maksimumu. Inace imam BCLK na 125MHz ali posto AIDA ima bug, moram vratit na 100MHz kad hocu da vidim "tacne" vrijednosti
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kad se vec igras sa ramom, ima li kakve razlike u igrama? Ostavi cpu i gpu na istim klokovima, a ram testiraj na 5200, 5600 i 6000Mhz.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima ali samo u specificnim igrama, primjer je (to sam spominjao i ranije) Spiderman Remastered (isto vrijedi i za Miles Morales). Osjetna je razlika u GPU usage i framerate. U vecini igara ce biti veoma mala ili nikakva razlika, narocito u GPU-bound scenarijima.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Svaki put kad mislim da sam nasao maksimum, memorija me iznenadi i moze jos. Samo sto igranje sa timingsima dugo traje zbog testiranja, ali je zabavno pravo. I na DDR5 je jako zahvalno jer se fakat moze puno izvuc.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Evo i mene :)
    [​IMG]
     
    Stevie_Ray likes this.
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samo ima jedan ogroman zajeb, nema opcije za bclk oc u tweakers paradise. Izgleda da je Asus morao zakljucati sa biosom 1620.
    Jedina opcija da nabacim staru verziju, kao i stari Intel ME.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nema sanse da ti je zakljucano ako imas 1620. Pa ja imam 2012 pa imam BCLK oc. Nemas nista sa tweakers paradise, ja tamo nisam nikad ni usao.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hajd onda objasni kako si ti odradio. Ja sam isao po ovom klipu
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je stari video i nisu B660 ploce, kasnije je imao video sa B660. Ukratko samo povecas BCLK, ploca sama radi sve ostalo. Al moras pazit na taktove CPU, Ring, RAM, jer sve proporcionalno raste. I naravno moras dic Vcore, ja sam koristio offset. I nemoj da te prepadne sto ce se ploca ugasit u toku procesa, te da ce boot nesto duze trajat, to je normalno.

    Isto kao kad se mijenja takt memorije, ploca svaki put trenira RAM, bira odgovarajuce timingse (koji su vazda prekonzervativni).
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koja ti je ovo memorija, sta kaze CPU-Z? Zanimljivo Read ti je kao kod dmr, a Write i Copy veci, zapravo sve tri vrijednosti prakticki iste. Kod mene je Read uvijek najslabiji, a Write najjaci, zbog manjeg L3 cache. Copy mi bude sredina.
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    De slikaj postavke u svom biosu i nabaci ako nije problem, ili u pm. Memorija Adata XPG 5200 cl 38, sve stock.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pitanje je koji chipovi? Poslacu ti sliku.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kod mene su tajminzi slabiji, a kako ova north bridge frekvencija kod svih razlicita :D