DDR5 memorija

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Apr 28, 2021.

Tags:
  1. igor.g

    igor.g Komšija

    Pokušaj setovati jedan stick pa drugi manuelno onda. Jer imaš stickove od dva različita proizvodjaca pa moguće da xmp budali. Voltaza 1.35v, 3200 mhz, latencije 16-20-20-38-58
     
    zippoo likes this.
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Provjerio sam i u UEFI,pise 2133...eto slika u prethodnom postu
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Moram li vaditi stick iz maticne ili ne moram.
    I koje su to opcije u UEFI za podesavanje...tamo sve nekakve skracenice koje pojma nemam sta znace...ja BIOS do sada koristio
     
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Koliko mogu vidjeti, mislim da XMP nije uopšte omogućen i onda po defaultu memorija radi na 2133mhz.

    Kada omogućiš XPM, memorija bi trebala raditi na 3200MHZ.

    Usput, zašto ti je cpu temperatura 61c u idle?
     
    Last edited: Mar 18, 2024
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Idem provjeriti xpm.
    A nije u idleu,otvoren browser sa 25 tabova
    Btw ne obracam paznju na temp,nije to nista strasno...ryzen 5 5600x je proc
     
    Last edited: Mar 18, 2024
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nasao sam kod sebe memory speed pise i tu sam rucno odabrao 3200 MHz i evo sada pokazuje 3200 MHz.
    Nisam nigdje nasao to XPM da pise,pa ne znam jesam li dobro odradio...ovo je uopcijama nekim NZ Tweek ili tako nesto pise.

    [​IMG]

    Evo sada i na HardInfo8 ocitava brzinu 3200 Mhz...tako da je to to vjerovatno.
    Hvala vam svima na pomoci...ovo je brzina za polovinu veca od defaultne,valjda ce se i u radu sta osjetiti :D

    I jos jedno pitanje...uz komp mi je dosao SSD disk a maticna podrzava i NVME ,koji ima na papiru drasticno vece brzine od SSDa...pa me zanima da li bi trebao mozda uzeti NVME umjesto SSDa,ako ce to donijeti neko vidljivo ubrzanje. Ako je samo sinteticki,to mi ne treba onda.

    Na brzinu racunara nemam zamjerki,sve je prebrzo i odlicno.
     
    Last edited: Mar 18, 2024
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Koja ploča je u pitanju i koji je disk trenutno u mašini?
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Maticna je ROG Strix B550-A Gaming
    A SSD disk ne znam napamet tacan model ,nisam sada kuci...A-data 500GB
    Ono klasican ssd disk,nije neki samsung pro

    Ovo pitam vise iz znatizelje a i ako naleti sta...vidim i ovdje po forumu stalno budu oglasi NVME diskova
     
  9. iPlay

    iPlay Komšija

    Uzmi NVMe, dosta su brži od 2.5" SSDa.
    Mislim da je među povoljnijim Samsung NV2, ista je brzina kao 970 Evo, a imaš u brže/skuplje naravno. Za OS pristojno.
     
    zippoo likes this.
  10. igor.g

    igor.g Komšija

    Sve zavisi hoćeš li gen3 ili gen4, koji read/write speed, slabiju qlc ili bolju tlc memoriju, dram ili hmb kesiranje, itd...

    Nešto kao sn770 ili nm790 sasvim dovoljno a nije najgori škart.
     
    zippoo likes this.
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Danas sam uspio spariti obje plocice DDR4 memorije iz istog pakovanja,da budu dual chanel. Otisao do ovog lika sto mi je prodao komp,on imao ovu plocicu u drugom racunaru...nije ni obracao paznju da mi je raspario RAM...ja njemu vratio ADATA a on meni dao Corsair iz istog pakovanja.
    Sada je dual chanel.
     
    Reventon likes this.