Disk ne radi

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by c1600, Jun 15, 2011.

  1. c1600

    c1600 Novi član

    Naime,već se duže vremena čulo skljocanje diska,a kako imam dva nisam znao koji je,da bi prije neki dan vidio da mi u My computer-u nema D diska ili ti ga diska za pohranjivanje podataka.Radi se Maxtoru,star je nekih 8 godina.Nekoliko puta je ponovo i radio a kada sam krenuo kopirati padatke na C disk na pola puta je ispustio dušu i od tad ništa.Postoji li način ponovnog pokretanja i spasavanja podataka?
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Mozes probati pronaci isti disk te izvrsiti ono sto se popularno naziva "zamjena elektronike", mada u pravilu ta metoda vise ne radi na novijim diskovima, no s tim Maxtorom si vjerovatno negdje na granici :)
     
  3. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    PATA ili SATA? Koje je napajanje? Često se desi, mad ane mora biti, da se SATA napajanje toliko raširi da više ne napaja strujom. Nekada iznenada prestane raditi a nekad se najavi povremenim prekidima :D

    Da te Boga ti pitam, šta si čekao do sada? :D fino te (disk) upozorio da mu je vrijeme za penziju, a ti ništa :D
     
  4. c1600

    c1600 Novi član

    Pa vidi,čekao sam da mi HDTune pokaže neki error ali tamo sve zeleno OK statusi.Disk je PATA.Znači ne gine mu kanta
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima onaj fazon sa "zamrzavanjem" diska u frizideru i onda ga spojis dok je tako hladan i spasis podatke. Znaci u vrecicu hermeticki zatvorenu u frizider (u led :)) na nekih 30-45minuta a najbolje 1 sat pa onda brzo izvadis spojis i spasis podatke.
     
  6. c1600

    c1600 Novi član

    Nemam šta izgubiti pa ću probati da ga smrznem
     
  7. patron

    patron Novi član

    ocito da je PATA cim je maxtor, jos star 8 godina !

    pokusaj to sa zamrzavanjem pa javi je li uspjelo :D
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zamrzavanjem se moze Ram popraviti a čuo sam da su ljudi popravljali razne komponente, grafičke i sl :D
     
  9. c1600

    c1600 Novi član

    Prije zamrzavanja sam pokusao sto i neki dan a upalilo je,iskopco sam pa ponovo prikopcao disk i proradio je,spasio sam podatke,a sljedeci put kad skljocne odnosno ugasi se bacit cu ga
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jednom sam ovo probao sa starim ata seagate diskom 20gb i uspjelo je. Samo ja sam hdd ubacio bez kese u duboko :D
    Samo nakon sat ili dva otišao u vječna lovišta ali sam uspio prebaciti što mi je trebalo.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Imam mali problem sa HDD uređajem, ako može pomoć ?

    P7K500 Hitachi (SATA model) ili HDP 725050GLA360 500 GB...mislim da je sata/300.

    HD tune prijavljuje grešku (istu imao korisnik Sena u temi SDD uređaji), ćini mi se C7 = kabal je možda oštećen...i jeste, kao da je malo "stisnut" klještima, jedva sam ga izvadio iz utora MB...

    trebam kupit novi kabal...koji da kupim i kako da spojim ?

    MB piše da podržava 4 x SATA II 3Gb/s...zadnja revizija Biosa instalirana...

    Može li sata II ili ...

    Još da dodam...kada ubacim kabal u drugi utor na MB (odmah pored, lijevi-gornji) ne prijavljuje mi HDD uređaj niti se OS učita...ostala dva utora nisam probavao...sada na kablu piše ATA...

    Slika
    [​IMG]

    Edit:
    kupio sam SATA kabal.Rekli su mi u trgovini da ide SATA II ili 3Gb/s, ali nisam rješio problem...HD tune prijavljuje isti problem...C7=kabal je možda oštećen..nisam još probao ubaciti u neki drugi utor na matičnoj ploči...

    Edit 2:
    Trebamo cjeniti pomoć iskusnih i onih koji znaju, jer svijet informatike je stvarno opširan, hvala svima koji su mi pomogli, nebi razumjeo i rješio problem bez vas, raje sa HWBf.
    Problem je ipak rješen sa ovim novim kablom SATA II koji sam kupio, ostao na istom mjestu (utoru) na matičnoj.