Foodbase

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Oct 22, 2007.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    U duhu sitosti, ova tema je otvorena da forumasi nauce i podjele svoja iskustva u kuhinji. Spam ce biti ciscen.

    Da pocnemo s jednom varijantom raznjica...
    Potrebno:
    - teletina (kolicina po zelji, sto vise to bolje)
    - par paprika
    - paradajz
    - luk
    - sol

    Nobosti sve na klipice za raznjice, s tim da meso bude na pocetku i na kraju, jer ce povrce spasti sa stapica. Posoliti sve. Peci u rerni na nekih 200 stepeni dok ne bude gotovo. Mozete prije pecenja isprevrtati raznjice na maslacu dok ne pobijeli, i tad ce teletina biti crvena i socna. Servirati uz sta vam volja. Pomfrit ide odlicno.
    [​IMG]



    Sirnica ili bilo koja druga pita
    Potrebno
    - Mladi sir
    - Pavlaka/Vrhnje
    - Dvoje jaja
    - Jufke/kore za pitu
    - Sol
    - Ulje

    Sve osim jufki smiksati (sir, jaja, pavlaku, malo ulja) i posoliti. Pomastiti tepsiju s uljem, i na dno tepsije staviti dvije jufke. Na to nabaciti smjesu koju ste napravili. Tako redom sve dok ima smjese ili sufki do vrha. Na vrh opet zatvoriti sa dvije jufke. Peci na srednjoj temperaturi 20ak minuta. Potrebno je peci otprilike dok se ne ispece jaje.

    Za burek u smjesu ide mljevena junetina, luk, bijeli luk, vegeta i ulje. Za krompirusu ide krompir, luk (skroz sitno sjeckani), biber, vegeta i ulje. Za zeljanicu, zelje, jaje, pavlaka, bijeli luk i eventualno malo sira. Itd itd.

    [​IMG]
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

  3. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    brza jaja pre faxa, skole, posla :mrgreen:
    ubit :mrgreen: jaja po zelji ( ja ih pucam po 5 ), dobro izmutit uz malo mlijeka , brasna , so ( ili biber po zelji ) , tava naravno ugrijana i istresati po malo , kao da fola pravis palacinke , kada se ispeče izvadit u tanjir i preko nje stavit tanko narezanog sira , pa opet tura jaja i tako po zelji :mrgreen: za extra topljenje sira ubacit malo u microvalnu :mrgreen: polit kajmakom/pavlakom/mirelamom . obavezno jesti stojecki uz casu kras expresa i tv :mrgreen: et za pocetak :smt006


    ev slika , sys me stjera da napravim prije faxa :smt003

    [​IMG]


    presječeno kroz sredinu da se malo vidi kako je polagano :smt003
    pored stavite po vasoj zelji , ja nisam htio to slikat mozda se kome nebi svidjelo ( 4 kriske paradajza , 2 masline , i kajmak preko ) i kras ekspres (obavezno hladan )
    :smt006
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    a di su pics? nemoj da stavim sebe kako perem suđe iz drugog kuta ;)
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    [​IMG]

    Banjalucki :smt004
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    jel moze neko da mi da recept za pravljenje palacinaka u onoj tavi za palacinke :? bio bih zahvalan. :smt006
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    -Brasno
    -Jaje
    -Mlijeko ili voda (moze i kombinacija, bolje mlijeko)
    -Malu ulja unutra (jedna kasika)
    -secer
    -sol


    Umjesiti sve, najbolje bez miksera, odnosno rucno. Treba da bude rijetko, da se lako razlijeva po tavi. Lagana vatra, ako je struja u pitanju na pola okrenuti prekidac. Malo ulja u tavi, samo da bude masno dno, i mora se ugrijati. Par minuta na jednoj strani, prevrnes, jos par minuta i onda sljedeci.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    staviš mlijeko i malo mineralne vode za zabavno tijesto... da ima bolju texturu, tj. da nije dosadno :wink:

    osim slatkih dodataka (pekmez, nutela i sl.), ima odličnih slanih recepata:

    - šunka, sir i blitva/špinat pa se sve zarola i spoha
    - mljeveno meso i dinstane gljive pa opet pohanje
    - šunka, sir pa se naslaže u tepsiju, zalije sve sa vrhnjem za kuhanje i u rernu (ista fora je i sa slatkim sirom)
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    tnx momci fakat mi fino objasniste to ;) joj kad se sutra razbacam po kuci praveci palacinke,ima da me izbace iz kuce :smt003 :smt005

    ajd sad ako nije tesko da mi objasnite kako se pravi pica.interesuje me margarita i ona sa gljivama(bez kečapa).tnx unaprijed.
     
  10. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    ma pizza nista lakse , redaj po njoj sta najvise volis i sta mislis da bit ti godilo :mrgreen:
    ja npr najsesce pravim :
    pileca sunka , sir , gljive , masline , mrvice suhog mesa samo da dobije smeka malo , i feferonke :mrgreen: kečap (mrvu)
    mada u zadnje vrijeme vise pravim ovako , tijesto izoklagijam skroz natanko i da bude malo duguljasto , naredam sve ovo na jednu polovinu a drugom je prekrijem ljepo zatvorim po coskovima i pečenje :mrgreen: praktičnije je manje se umeljas dok jedes :mrgreen:
    samo eksperimentisi :mrgreen: iznenadio bi se sta se sve moze staviti na nju :lol:
    gotovih tijesta imas u supermarketima , ruku na srce praktičnije je tako :wink:
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    ...i dosta origana :D
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    timjan iliti majčina dušica (suha, mljevena) ide odlično sa pizzom... probajte na jedan griz malo staviti, pa ćete vidjet :wink:
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja stavim malo origana, i vise bosiljak. Ne koristim kecap, u zamjenu stavim paradajz onaj iz tetrapaka, komadi, ne sos, ili sam pravim.

    Staviti cijeli paradaj u kljucalu vodu na par minuta, poslije cega se raspukne, i onda je lako oguliti koru. Smiksati sa blenderom paradaju, bijeli luk, malo secera i malo soli, i pustiti to onda da malo kljuca. Par minuta.

    BTW ako kupujete tijesto, onda sprind, klas ne valja.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne kupujem tijesto, mati napravi :mrgreen: Bude bolje nego ono kupovno, s tim sto nisam uzimao ni Sprind ni Klas, nego nesto deseto.

    I da, i ja stavljam paradajz iz tegle, ali pomijesam sa kecapom :D Bijeli luk? Odmah sestra ne bi jela :mrgreen:

    @Dog&syss: iduci put cu stavit na pola bosiljak, a na pola majcinu dusicu.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Bijeli luk mozes zgnjeciti ili na rendu. Onda nece ni znati da ga ima. Eventualno mozes koristiti onaj u granulama.

    Za tijesto, brasno, kvasac, pola vode/pola mlijeka, soli i secera. Mlijeko/voda bi trebalo da bude toplo, ne vrelo, ali ni hladno. Otprilike za pola sata je spremno.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    @dog... pro paradajz ;)
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dzaba, sestra prepozna luk :mrgreen: Pitao sam mater, bas tako pravi kako si naveo. Pola mlijeko, pola voda :D
     
  18. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Meni je bas klasovo tjesto extra, doduse nisam nikad probao sprindovo pa ne mogu reci dal valja ili ne:D
    Ja imam neku zepterovu tanku tepsiju odozdo rupice sve i ne stavljam ulje uopce nego samo tjesto na tepsiju i odlicna ispadne ko iz pec na drva :D
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja volim pizzu sa sto tanjim tijestom, a klas je poput zvake, tesko se razvlaci. Sprind je ekstra, i mogu ga razvuci na manje od milimetra.
     
  20. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    ne znas fol:p treba ostaviti u frizeru kasovo tjesto i onda ga malo na sobnu temperaturu i samo ga okretati kao volan :D i odlicno se razvuce :D