Foodbase

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Oct 22, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja volim kad ima tijesta, ali ne previse. Kad je malo tijesta onda ne mogu nabacat gore puno. :D

    E da, ima jedna fora: nasjeckajte sitne komadice paradajza pa pospite po pici. ;)
     
  2. monK

    monK Komšija

    Pošto sam radio u piceriji, legitimno tvrdim da nijedno to tijesto nije dobro...Ništa to dok se po vlastitom senzibilitetu ne zgotovi.

    A pored tijesta, koje treba biti tanko i elastično, druga bitna stvar, pa možda i najbitnija jeste dobar sos...Dao sam recept Sulu-u
    može ga on postaviti...Iz jedne picerije koja ima fakat dobre pice, s tim da su higijenski uvjeti u kojima ona nastaje ispod bilo kakve granice podnošljivosti...
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    suljaga stavljaj recept :twisted: :smt006
     
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    i ja cekam 2 dana :lol:
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma klasika:
    Paradajz (onako kako sam ja napisao ili sos)
    Ulje (maslinovo)
    Secer
    Sol
    Biber
    Origano
     
  6. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Divim se vasem kulinarskom umjecu, ali moj omiljeni recept za pizzu glasi ovako:
    1. Izvaditi mobilni aparat iz dzepa
    2. pozvati kucnu dostavu lokalne pizzerije
    3. Pokrenuti pes 2008 (moze i pes 6, 5 ili cak 4 ako nemate najnovije izdanje)
    4. odigrati partiju-dvije dok pizza ne bude gotova

    :smt006
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Eto sad imas recepte, pa se malo potrudi.
     
  8. ColdFire

    ColdFire Overclocker



    1. di je tu čar ?
    2. da si samo vidio pojedine kuhinje , kako su uredne i čiste uh :smt003 , sad sam u subotu u najprometnijoj pekari u TZ vidio da imaju vise zohara u ponudi nego kifla , jos gledaam u zoksa i prodavac ga isto gleda i kaze mi " izvolite " ma loooooool
     
  9. monK

    monK Komšija

    ide i običnog ulja, a maslinovog manje...mislim da je omjer 1 na prema 5...

    Uglavnom, glede čistoće...radio sam u toku augusta...kada je temperatura +40 vanka, a pored peći, uslijed njezina rada na kojih 300 stepeni, unutra je bila i još veća, uz sve to nije bilo ventilacije (nema je ni sada), a u zgradi je povremeno pucala odvodna cijev, pa je to sve jako fino mirisalo...
    Tako da su pice bile začinjene i sa određenim procentom znoja, pogotova kada je radio malo puniji kolega sa svojih 120 kg...

    More bit' da je to začin zbog kojeg su ljudi tako halapljivo jeli picu...
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    dobar tek! :D
     
  11. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Car je upravo u tome da ne maknes ni malim prstom i da na tvoj mig pizza dolazi na tvoj stol...dobro sigurno da je nekada i za nekoga car u tome da sam sebi napravis....hmm odnosno da ti zena napravi...ali obzirom da moja zena pravi katastrofalne pizze ovo mi je jedina opcija....inace nisam gadljiv na zohare i volim zivotinje..btw svaka cast clanovima foruma na ovima receptima zaista sam zadivljen..... tko bi to rekao da medju kompjutorasima ima takvih sladokusaca...ali kad malo razmislim za vladanje kompovima potrebno je dosta 'uradi sam ' inteligfencije/sklonosti, sto je izgleda vazno i za kulinarstvo , tako da mi je sada ovo manje cudno
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kod mene je sve pocelo silom prilika. Studentski zivot, jedno vrijeme cevapi, hamburgeri i sendvici budu zanimljivi, pa onda pozelis pojesti domacu pitu, gulas ili nesto slicno pa si prisiljen napraviti. Iz svega toga ja skontam da mi je to merak raditi, a i pojesti, pa onda neskromno mogu reci i da imam talenta. Dovedi zenu na forum i neka cita. Ja sam samo na jednom mjestu pojeo pizzu bolju od moje, a i najljepse je kad znas sta jedes.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    meni je to vikend hobi... jako volim kuhati, pogotovo ljeti na godišnjem ove morske drangulije.

    edit... sjetio se jednog pravog recepta za rižoto sa račićima:

    - riža
    - račići (izgledaju ko mali škampi)
    - maslinovo ulje
    - malo bijelog vina
    - kocka juhe
    - svježe sjeckani peršin
    - sol, papar, vegeta
    - limun

    znači riža se opere prije da se ubije škrob i postane "al dente", nakon toga klasika se radi + malo maslinovog i malo vegete (volim da je malo jača), onda se stavi kocka juhe (bistre naravno, to umjesto temeljca) i malo podlije sa vinom. nakon toga pred sam kraj kada sve polako ispari idu nutra račići i sve skupa se još malo podere po kazanu.

    gore sjeckanog svježeg peršina, ali tek dok je gotovo i vruće, tako da rižoto fino primi peršin... nikako ne dok se još kuha jer ode sve u qrac onda. malo soli i papra (probati obavezno da ne bi poslije bilo bljutavo) i na kraju po želji limuna preko svega.

    nadam se da je točno jer sam dosta davno ovo radio.

    dobar tek! ;)
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    Evo malo meze;

    Sastav se vidi :D

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    uh sto dobro izgleda, sad bih pojeo cijeli ovaj tanjir :lol: :lol:
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dorucak za odlikase:

    [​IMG][​IMG]

    Mislim da nema potrebe za receptom. Svi znate kako se pravi.
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ja kada pravim picu i tijesto sam zamijesim.
    Za onu kvadratnu tepsiju koja pase u rernu cijelu ide:
    400gr brasna
    1 cajna kasika praska za pecivo
    1/2 kesice digo kvasca
    1 cajna kasikica soli
    1/2 cajne kasikice secera
    po zelji dodati jedno jaje
    solja mlijeka i vode i to pola solje mlijeka, a pola vode mlake
    Kad tijesto nadodje odozgo ide:
    Kecap
    Sir Livada izrendan
    Sampinjoni (u slucaju da su svjezi trebaju se prvo izdinstat da pri pecenju ne puste previse vode tako da se ne osjeti nikakav okus sem sampinjona)
    Poli salama
    opet malo sira livade i na kraju dekorativno kecapa ljutog staviti
    i da, umal ne zaboravih ... origano naravno ;)
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Junetina u sosu od sampinjona i spinat

    Za glavno jelo je potrebno:
    -tanko izrezane snicle junetine ili teletine
    - luk
    - bijeli luk (par komadica)
    - so, biber, vegeta, origano, ruzmarin, persun
    - brasno
    - sampinjoni (ili neke druge gljive)
    - maslinovo ulje

    Priprema:

    U manju posudu pomijesati malo maslinovog ulja, vegetu, biber, i ostale zacine, te s tim premazati snicle, i ostaviti da stoji barem pola sata. U tavi na maslinovom ulju prziti crveni i bijeli luk dok ne porumeni. Na to staviti snicle i sampinjone skupa, i na srednjoj temperaturi prziti dok junetina ne bude skoro gotova. Ako radite s teletinom to je 10-15 minuta, a s junetinom do pola sata. Kad je meso skoro gotovo, zaliti vodom da sve prekrije i na laganoj vatri polupoklopljeno kuhati jos oko 1 sat. U pola case vode pomijesati 1-2 kasike brasna i zaliti meso i gljive, te izmjesati da se sos ujednaci. Sos bi trebalo da bude u nekoj nijansi sive boje. Mijesati jos malo dok ne postane gusto.


    Prilog
    Potrebno:
    - spinat/zelje
    - vrhnje za kuhanje ili kombinacija pavlaka/mlijeko
    - vegeta
    - maslac

    Priprema
    Zalje ocistiti, oprati i staviti u kljucalu vodu na par minuta. Izvaditi ga iz vode i oprati. U tavi staviti maslac da se stopi. Na maslac staviti zelje, 1dcl vrhnja za kuhanje ili spomenute kombinacije i dodati "jednu zlicu vegete". Tako treba da kvrcka 10ak minuta dok vrhnje ne uvrije.


    Uz gore spomenuto jelo, umjesto zelja, mozete servirati pire krompir, rizu, pomfrit itd.

    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Dobra tema, ogladni od nje, evo nesto za one sto ne smiju gore nevedenu hranu
    Dobro je dobro se zamastit, evo recepta za plaze :D

    30g whey-a (najbolji je muscletechov)
    3 bjelanca
    5g glutamina
    1500mg L-carnitina
    40g dextroze najbolje plavo pakovanje iz DM-a
    10g aminokiselina (tekucih po mogucnosti)
    Mineralnovitaminski kompleks

    Kratin i sol, bjeli secer, bjelo brasno, gazirane sokove, slatko i przenu hranu kao i mlijeko(puno laktoze) izbjegavati jer natrij stvara potkozni sloj vode a slatko zna se vec sta :D
    You are what you eat
    [​IMG][​IMG]

    No comment pls da se ne ode u OT :D
     
  20. ming

    ming Veteran foruma

    :lol:

    Nani, to samo Terzo pije :D