Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Koliko znam,kurceve.
    Stalno moras vodu prazniti i zajebavati se a ni ucinkovitost im nije nesto.
     
    Haker likes this.
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Smece jarane, vjeruj mi bacanje para. Bolje ti je flasu zaledjene vode da stavis ispred ventilatora nego to...
     
  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Djevojka je imala to u jednom stanu, ostalo od proslih stanodavaca, neka žnj marka. Ona cak i bez vode uglavnom koristila, jer moze i tako, i malo je bolje od obicnog ventilatora. Mislim ono, ne znam koliko se krecu, ako je ista skuplje od cca 100KM, nemoj uzimati :D
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma košta 400-500
    Ugradim onda klasičnu 12-ku...
    Treba mi za grijanje više nego za hlađenje. Konto kupiti jedan nordijski radiator, onda skontam bolje u startu dati duplo više za klimu pa.manje struje troši plus ljeti i hladi.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ma kakvi, za te pare je kao sto kolege kazu smece, ni prismrditi obicnoj, bilo kojoj klimi.
     
    Haker likes this.
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Za sobu do 15 kvadrata je definitivno dobro rjesenje za onog ko ne moze ugraditi pravu.
    Kod mene radi zadnja dva ljeta, naravno ne moze ko prava, ali kad upece 29 stepeni i 65% vlage zraka u sobi okrenutoj suncu molis Boga za ikakvu pomoc.
    Spusti na 25 stepeni i 50% vlage, dovoljno da se moze zivjeti.
    Bitno samo da se cijev za odvod zraka dobro sprovede prema van.
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni je problem zima više nego ljeto. Potkrovlje, ova soba konkretno sve vanjski zidovi, u životu nisam vidio hladnije prostorije, malo toplije nego vani :D

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ova moja ne moze grijati, sto se tice toga miran sam sa radijatorima, po zelji moze biti i prevruce, tako da ne mogu reci.
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Daikin danas prvi dan u modu grijanja ove sezone.
     
  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

  11. Mujka

    Mujka Komšija

    ne isplati bolje uzmi najeftiniju inverter klimu npr 9ku jer ce potrošnja bit dosta manja npr 100KM radijator = 33KM klima
    a opet zavisi i koliko ce se koristit pa spram uštede uvidi
     
    dams82 likes this.
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ovaj što mi trebao ugraditi haier me zavlači već gotovo dva mjeseca. Sad su mi opcije ove.
    Znači Gree, beko, LG
    Koju je najbolje uzeti za jednu sobu koja nema ni 20 kvadrata. Kontam ovu Gree[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  13. Majesco

    Majesco Aktivista

    Ja sam nedavno bio u istoj dilemi na kraju kupio Gree GWH12QC Lomo Regular, hladi odlicno, a i grije ovih par dana kad je bilo od 2 do 5 stepeni.
    Rodak i rodica su kupili LG S12EQ primarno za grijanje za sad radi dobro i izuzetno tiho u odnosu na moj Gree, a ja sam ganjao LG S12ET jer ima Wi-Fi, a taj EQ nema, na kreju uzeo Gree jer ovaj LG nije bio na stanju.
    Plus ako se planiras grijati ovaj Gree ima grijac u vanjskoj jedinici, ja kupio preko ekupi imas akciju kod njih.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kupi tu gree Lomo eco. Ja je imam u dnevnoj 20-25 kvadrata u Zenici i grijem sa njom čitavu zimu, tako da ćeš ti u Konjicu još bolje proći. Jest da sam je ja platio puno skuplje ali je to bilo prije divljanja cijena.
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo i ja se dvoumim izmedju ovog gree što zoi spominje i tog LG.

    Gree mi je ne znam, ali ljudi sa njom nemaju problema. Evo u teretni već pet.godona sve ok, sa druge strane LG gdje god pogledam na zidu, ali u zadnje vrijeme samo čujem da se ljudi žale, hajde budi pametan.

    Ne sumnjam da će raditi bilo koja. Haier grije dnevnu koja je možda 25-30 kvadrata, soba je 15 kvadrata tako da je svaka i overkill. Jedino mi je bitna pouzdanost, kad krene zima da nema problema.


    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    LG je katastrofa za grijanje, ja ga ne bih ugradio za grijanje ni da mi ga neko pokloni.

    Gree je dobar ulazni brend, koliko para toliko muzike. Imam ja i Fujitsu u kući, jest bolji uređaj ali Gree Lomo eco je bio puno jeftiniji od Fujitsua.

    PS. Grijač u tacni je nebitan. Nikakvu fajde za tebe u kući nema.
     
  17. Majesco

    Majesco Aktivista

    Taj LG cisto sumnjam da moze vis od 15 kvadrata da grije i hladi treba mu dosta vremena da postigne tempraturu, bar ovaj model sto sam vidio kod rodaka.
    Ja sam Gree kupio ljetos za 1100KM, hladi odlicno, a cekam sad minuse da vidim kako ce da se nosi, a inace sam bio u dilemi da li da uzmem LG i na kraju igrom slucaja da ga nije bilo na stanju i po preporuci poznanika uzmem Gree.
     
  18. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja sam se lijepo ugrijao prošlu zimu u stanu na zadnjem spratu s ravnim krovom, izgradnja kasne 80-te, izolacija nula, problemi sa vlagom, pored rijeke, mrtva kotlina, sunce izlazi u 13h zimi. Soba od 33 m2

    Daikin Comfora.

    Evo jedan od najhladnijih dana u februaru:

    [​IMG]

    Konkretno, za mjesec februar inverter je potrošio 296 kWh koji je bio upaljen 24 / 7.
    Za januar je potrošio 256 kWh.

    Ponavljam, ne gasite invertere NIKADA za vrijeme zimskih mjeseci :D
     
    zoi likes this.
  19. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    LG ni slučajno nemoj uzimati, katastrofa su im klime, pogotovo ako je primarno grijanje.

    Prijatelj koji radi sa klimama preporučuje Mideu za grijanje. To je top-tier klima. Kaže za tri godine, jedino sa njima nije bilo reklamacija.

    Ukoliko ti bude trebao majstor, mogu ti dati kontakt za ugradnju.
     
    Last edited: Oct 23, 2023
    Haker likes this.
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ja sam testirao, pošto se desi da me nema dva dana pa onda budem dva, pa me nema dan i gasi je. Poslje ostavim stalno da radi i dolazio je 10-20 km veći račun što je nezamarivo s obzirom na konfor da je baš uvijek toplo.

    Hvala na savjetima, vjerovatno idem na ovu gree eco.

    Gree eco je jeftiniji i ima ovaj gree eco skuplji on ima grijač u vanjskoj jedinici pa može na veći minus, ali ja bih to zaobišao, samo još jedna komponenta koja može potencijalno problem praviti.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk