Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    nema to veze sa potrošnjom
    a to jesi upravu ranije će se upalit ako je manji offset mada misli mda je 0 offset previše
    i opet to sve zavisi od instalacije tj gdje je montirana klima koja je temperatura zida itd.. dal je dobar senzor itd itd :D :D :D
    ma uglavnom to su slatke muke :D
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Danas mi ugradili gree i majstor mi kaže da očistim sa onim rial za kuhinju šta li je, naprscem po unutarnjoj jedinici i na hlađenje da odradi.
    Cudno mi to sa onom hemojom da prskam, kontam kupiti ovo sredstvo što je namijenjeno za to.
    [​IMG]

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  3. Mujka

    Mujka Komšija

    ako je samo 1 god radila nemaš potrebe čistit sem ako ne pušiš u sobi (svaku drugu se mora detaljno ocistiti)
    ako pušiš moraš zvat majstore jer se mora skinut turbin jer katran toliko nalijepi da ga je vrlo teško skinut tj ovi profi koriste parne čistače
    imaš ovu radnju elfix povoljni su

    1. ZEP ZEPYNAMIC A SANITIZING DEODORANT SPRAY 567g 16,00KM
    2. ZEP VENTURE SANITIZING CLEANER SPRAY 660ml 16,40KM (cistio sam i sa ovim i to vecina majstora koristi nije loše sredstvo)
    3. Clima FRESH mirisi za klimu (Lovely home, Green Apple, Wellness, Sweet vanila) 3,00KM
    4. InnoLAB PRO za čišćenje i dezinfekciju klima 500ml 12,90KM
    5. ZEP FOAMING COIL CLEANER DETERGENTE 600ml za čišćenje isparivača 16,40KM
    6. ZEP ac Clean sanitizer 5 litara 67,00KM

    ja sam sebi uzeo ovo sredstvo pod 6. pa podjelio sa drugom pola pola jer dodje 5l razredjuje se. 1:3

    Otprilike gore sace klime i nije toliko prljavo ako se svako 2 godine malo naspreja sa nekim profi sprejom (nije prljavo jer ide u defroste pa se odledi i bezbeli spere dio prljavstine)
    Ono sta zna bit prljavo je turbina to mozes vidit upali na telefonu lampu i pregledaj
    Kodmene se bila solidno zaprljala na kraju sam to vrlo jednostavno rjesio
    Nasprejao turbinu ostavio da odstoji i onda onom vrtnom pumpicom nastimao diznu da bude malo uzi mlaz i jaci pritisak
    to je sve spalo crnila je bilo dosta
    normalno pozeljno bi bilo skinut vanjski ovkir klime sto nije tesko
    i zastiti najlonom zid da se ne isprlja i to je to : )

    nisam još koristio ovaj ac clean sanitizer ali jesam koristio ove gore foaming coil, zep venture
    sve je to dobro ali nije mogli skinut prasinu sa turbine dok nisam malo jaci pritisak tj mlaz vode odradio :)
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    @Mujka hvala.
    Uzet ću neko od ovih sredstava. Najstarija klima je 1,5 god stara, ove druge dvije su nove. Očistim filter svako tri mjeseca, ali se ne puši ne kuha bude gotovo skroz čist, saće iza je kao novo, tako da može to još kod mene :)

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    može jašta
    pregledaj samo turbinu zna se prašine nakupiti kodmene je turbina zelena a promjenila je boju gdje se prašine nalijepilo
     
    Haker likes this.
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kad vam budu čistili obavezno tražiti da izvade turbinu i detaljno je očiste! Meni tako nisu htjeli pa ja tražio q bila baš prljava. Kod roditelja nisam bio prisutan i nisu očistili a vidi se golim okom kako je prljava turbina unutra. Kad dođu ponovo ići će to na reklamaciju.
     
    Mujka likes this.
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    kakva vam je potrošnja : ) za oktobar
    kod mene potrošnja oko nekih 600kw naspram 450 za septembar
    tj oko 20KM mi je veći račun
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    318kWh za oktobar, 198kWh za septembar.
     
    Mujka likes this.
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    400 kilovata a imam centralno, pojma nemam kako toliko :D
     
    Mujka likes this.
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni veći za cvaju ali više sam bio kući. Zanima me kako će biti sa dvije klime. Jel koristite ove Smart utičnice da vidite koliko troši?

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  11. dams82

    dams82 Komšija

    Kod mene oktobar jedna klima 24,a druga 35KWh. Par puta palio, toplo bilo... Novembar je krenuo fino, jedna 7 druga 13 već potrošile za 6 dana.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja jos nisam poceo grijati...19-20 stepeni u kuci a vani nije hladno da izvlaci.
     
  13. Majesco

    Majesco Aktivista

    Trenutno koliko vuce, jos je vani toplo i ne ide nisko, jednom je uhvatio 526W kad je vani bilo 3C
    [​IMG]

    Prosli mjesec koliko je potrosila, nije se ukljucivala cesto, poceo mjeriti od 7, tek kupio uticnicu tako da nije pun mjesec, vidi se koliko je kw potrosila i koliko kosta u KM
    [​IMG]
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Znaci ako stavim 0 neće se često gasiti? Kod ove gree mi je manja prostorija, Hajra se nikad ne gasi, ova zavrije jako brzo, ugasi se i onda joj treba jako dugo da se upali, postane hladno.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  15. Majesco

    Majesco Aktivista

    Kad je stavis na 0 nece pregrijavati od zadane i ako ode u odmaranje brze ce se pokrenuti.
    Postavi joj unutrasnju jedinicu na 0 i isprobaj, a mozes i I Feel postavit na 0, namjesti da je daljinski uperen u klimun neka je sto dalje od klime u najhladnijem djelu sobe.
     
    Haker likes this.
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Kakvo je stanje kod vas s potrošnjom struje? Kod mene za novembar dvije klime su pojele 480kwh, to je oko 60KM

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    [​IMG]

    Evo od mene citava godina.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kod mene dvije klime, jedna radi 24/7 drugu palim po potrebi, tipa danas nije upaljena nikako, sutra i prekosutra će raditi možda navečer. Račun 30km veći u odnosu na prošli mjesec.

    Kod roditelja jedna klima radi po danu i navečer račun gotov isti, ali taj stan je toliko tipal grije ga sa svih strana tako da se klima i ne napreže

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  19. dams82

    dams82 Komšija

    Znao sam da ćeš se prvi javit
    Sačekaj dok ja metnem stiropor
    Pa će i moja jedna trošit ko tvoja jedna

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zanimljivo koliko malo troši kada je na hladjenju

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.