IE7 vs Firefox 2 vs Opera 9

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Dog_Father, Jul 22, 2006.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Na siteu extremetech.com je objavljen uporedni test navedena tri browsera. Autori testa se slazu da je Opera 9 najfunkcionlniji browser medju navedenim. Treba uzeti u obzira i da su druga dva tek u beta fazi, ali smatra se da se nece nista znacajnije promjeniti do finalnih verzija.

    Pored toga sto pri tab browsingu zauzima najmanje memorije, najbrza je (vise nego duplo brza od firefoxa), ima funkcije koje druga dva nemaju, kao sto je npr podrska za torente, Opera je jedini browser koji prolazi Acid2 Browser Test.

    Kompletan test imate na linku gore, a nakon sto ga procitate, ne preostaje vam nista drugo nego da kliknete na slicicu u mom sigu.
     
  2. jeretik

    jeretik Komšija

    Opera je najbolja. Firefox je posto trom i nestabilan.

    IE ne vrijedi ni uzimat u razmatranje.
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Djelimo isto misljenje, ja sam navikao na operu vec od 2001 god. i ne znam koja je to onda vezija bila
     
  4. Nihad

    Nihad Aktivista

    Ja sam sve do prije pola godine koristio IE. Odavno sam znao da postoji i Nestcape i Opera i odnedavno Firefox, ali jedna stvar me je sprecavala da se kutarisem IEa. A to je:

    KOMPATIBILNOST

    Tj., nikada mi se nije desilo da IE ima problema sa nekim sajtom ili stranicom, tj. da je nepravilno prikaze (to i nije strasno) ili da joj ne rade formulari, dugmad ili polja za prijavu (na forumima npr.).

    Znao sam da IE sa ovim nema problema, ali nisam znao da li drugi imaju (a podsvjesno sam smatrao da imaju, jer ne bi dzaba IE bio glavni).

    Uglavnom, tokom zime vecina kolega na fakultetu je presla na Firefox pa sam i ja odlucio da se time pozabavim.

    Ustanovio sam da je Firefox kaka. Kao prvo S-P-O-R je. Mozda na P4 3.8GHXz XTXT HT Dual Core Extreme Edition Ultra Pipeline Mega Cache 8MB sa 2GB RAM se to ne primijeti, ali na Duronu 1300MHz vec smeta, a na Pentiumu Pro 200MHz se vuce ko crknuta macka (i cijedi onih njemu bijednih 128 MB RAMa). Neko bi reko spor procesor, ja kazem spor program. Kako moze IE 5.5 na 200MHz letiti kao soko sinji. Jos + Firefox copi 25MB RAMa cim se upali. Mrs mi s ociju.

    Ja spore programe odbacujem pa makar zlatni bili. Za mene je spor program kao debeo covjek. Donekle mozes tolerisati, jer ne moze sve biti ko pista, ali ima kriterij.

    Jedine ocigledne (koje sam ja primijetio) prednosti Firefoxa u odnosu na IE su tabovane stranice, manja ranjivost na banditluk bolji download upravljac. Sto se downloada tice ja sam ionako koristio odlicni Getright tako da mi to kod Firefoxa nista nije znacilo.


    Ali sve je to NEBITNO jer sve sta Firefox ima, ima i Opera, i jos mnogo mnogo mnogo mnogo mnogo mnogo mnogo mnogo vise. Toliko vise da jos i nakon pola godine nisam pohvatao ni trecinu njenih funkcija, folova, fazona, komandi i slicnog, iako sam se trudio.

    Sta je najnevjerovatnije od svega toga, Opera je najbrzi surfer. Sto se zauzeca memorije, kada se upali u rangu je sa IEom (koji je dosta dobar), ali tokom surfanja se dosta udeblja (ali to se moze ustimati za slabije masine, ovo su fabricke postavke).


    Sve u svemu, od Marta sam na Durona stavio Operu 7.54, a na Pentiuma Pro Operu 5.12 (za svaki slucaj jer mrsko mi je stavljati 7.54 pa je stimati sahat vremena da bude brza).


    EDIT: ovdje sam odlucio prestati pisati jer sam shvatio da dzaba gubim vrijeme / niko me za ovo ne placa. Ovo je haman ispao jedan dobar clanak za Info ili nesta slicno.
     
  5. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    koristim Firefox 1.5.0.4, Operu 9, IE 6, respektivno :)

    firefox me odlicno slusa, iako ima taj famozni problem sa "zderanjem" memorije (malo sam ublazio ovaj problem sa config.trim_on_minimize komandom ;) )
    operu koristim u slucaju da firefox odbije poslusnost, a IE koristim samo u slucaju kada i firefox i opera odbiju da rade ispravno
     
  6. zilo

    zilo Komšija

    Ne znam bas da je Opera toliko brza od Firefox-a.Kada se lija fino optimizuje(firetune,fasterfox...)radi odlicno.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne znam ni ja. Ja sam napisao sta su oni rekli.

    Vrijeme potrebno za start:
    Firefox 12 sekundi
    Opera 9 sekundi

    Tako kazu ovi ljudi sto su testirali.
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Opera, što radi navike što radi mogućnosti. Naprimjer, IRC, News, email i Widgeti. Skoro sve koristim ili sam nekad koristio.
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    A za sta sluzi ona opcija Widget nikako da skontam?
     
  10. zilo

    zilo Komšija

    Pod onim ''najbrza je'' mislio sam da si rekao za otvaranje stranica,a ne start up time koji je(po njima)za 7 sekudni veci u firefox-a.Nebitno,al eto.
     
  11. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    Kako to uradis?
     
  12. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ima li ta nova Opera kakav popup blocker, ja koristim firefox ali sam voljan preci na Operu ako je brza, jer sa modemom mi je svaki kilobajt vazan, i jos jedno pitanje, Firefox otvara stranice na koje najcesce idem troduplo brze od ostalih, zato sto sejva na HDD sve slicice sa pocetne stranice i zapravo samo skida text, ima li Opera to, to je takodjer korisno onima na DSL-u jer stedi promet
     
  13. zilo

    zilo Komšija

    Code:
    1. Otvorite Firefox i u Location bar (gore gdje piše adresa stranice :)) upišite about:config
    2. Kliknite desnom tipkom miša bilo gdje u listi i iz opcija odaberite New -> Boolean
    3. U tekstualno polje upišite config.trim_on_minimize i pritisnite OK
    4. Odaberite true i pritisnite OK
    5. Restartajte firefox
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima opera popup blocker.
    I ne samo da starta brze nego je ibrza uopceno. Na kraju imate svi gore link na kojem ima cijeli test.
     
  15. Chem

    Chem Komšija

    ja operu koristim i nebih je mijenjo nizasta drugo :mrgreen: ,a najgluplji browser je IE6 definitivno,opera zakon :mrgreen:
     
  16. GV

    GV Komšija

    Ja na poslu držim non stop otvorenu i Mozilu i IE, sa IE pristupam hotmail, sa mozilom ostalo, uvijek mi je otvoreno najmanje 3 taba mozile , i hotmail na IE istovremeno , potom bar jedan word i skype se diže sautomatski sa paljenjem kompa pa se i on priključi svemu tome, sve to na P II 400 sa 160 rama ali na logosoft wirelesu 1024 up/down, u principu bi mi trebao još jedan ekran, operu sam probao ali mi se učinila puno komplikovanija od mozile, kliknem da zatvorim prozor samo jedan a ono pozatvara sve, ovako na mozilili sve u jednom redu i znam gdje da kliknem, kući(sada) mi je dial up pa mi se baš i neda ''vježbati'' operu
     
  17. GV

    GV Komšija

    fakat brže radi sa onim trikom, mada me ova Mozila 1.5 nervira, kada mi da ono server not found, tj valja promjeniti koliko dugo čeka da se napuni stranica, to mi se nije dešavalo na ranijim verzijama.
     
  18. Esh

    Esh HWB

  19. Ante

    Ante Aktivista

    jel to stvarno valja sta?
     
  20. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    ja to koristim za skidanje onih flash animacija(igrica)...