Intel 8/9/10/11/12-gen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by forzamilan, Nov 20, 2016.

  1. bojler

    bojler Aktivista

    Evo baš mis e u međuvremenu javio LotusPc i ima ovu msi ploču s tim da mu je procesor 20km skuplji, ali nema veze vjerovatno cu od njega uzeti javim vam se još
     
    Picoooka likes this.
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne znam koji procesor kupujes i za sta, ali ako je za gaming i kupujes nesto tipa 13700K, idi na 7800X3D.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. bojler

    bojler Aktivista

    Naručio sam od SvetTehnike, sve ima za naručiti i ploču, hvala još jednom na preporukama sa ovog foruma, najjači ste.
     
    Picoooka likes this.
  4. bojler

    bojler Aktivista

    Treba mi hitno pomoć molim vas što prije. Stigle su mi komponente znaci i7 14700k itd, ali nisam se nadao da mi noctua lga 115x neće moći stati u lga 1700, zato vas molim da mi date neki najbolji cooler ali da ima na našim sajtovima da odma kupim pa da mi sutra stigne
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ako ćeš na zračno hlađenje, kao da se na forumu spominjao Thermalright cooler koji ima odlične Noctua performanse za dobru cijenu.
     
  6. bojler

    bojler Aktivista

    Da da želim zračno, nisam čuo za njeg da je dobar, ali čuo sam za neki BeQuiet, ali evo pričekam još preporuka
     
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Kao sto rece kolega trenutno najbolji zracni cooleri cijena/performance su Thermalright,ali nazalost idu po narudzbi i rok dostave je 7 do 10 dana.

    https://olx.ba/artikal/57844917
    https://olx.ba/artikal/57824459

    Kod nas ces slabo sta naci da adekvatno ohladis 14700k sa zrakom i preporuka je uglavnom 280,360 AIO.
     
    Last edited: Jan 3, 2024
  8. bojler

    bojler Aktivista

    Pa uzeo bi ja onda ovaj skuplji, neće biti problem njegova veličina jelde?
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za 14700K, nista ispod 360mm AIO. Ja bih isao na 420mm (sto i jesam, iako nemam 14700K).

    Mogu njega hladit i zracni cooleri, ali samo ako se ogranici power. A onda se nemaju full performanse, barem ne u full loadu. U igrama ne bi trebalo bit neke razlike. Ali cak i zracni cooler, treba neki dual fan, dual tower, minimum 2x6mm heatpipe. I minimum 1500rpm za ventilatore.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. bojler

    bojler Aktivista

    Ja se stvarno ne razumijem u ovo ništa. Dal da onda uzmem ovaj air termalright ili neko vodeno pa da mi preporučite?
     
  11. bojler

    bojler Aktivista

    A može li stati 360mm u h510 nzxt?

    A kolko vidim front je max 280mm. Ala me zavuče ovaj cpu da sve živo mjenjam, koje onda i kućište da uzmem, stvarno sam upao u dubiozu
     
    Last edited: Jan 3, 2024
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma jok, neces jos i kuciste mijenjat. Ima solidnih 280mm AIO, Bequiet Pure Loop 2 280mm se odlicno pokazao. Inace imas Freezer 2 280mm, on ima malo deblji radijator.

    Ili, uzmes taj Thermalright Peerless Assasin ili slicno. Ogranicis TDP na nekih 250W i mirna Bosna. I sa 280mm AIO, udarices u 100C thermal limit ako ne ogranicis power.

    Sto za igre nema nikakve veze, i sa 200W bi imao identicne performanse u igrama.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Picoooka likes this.
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  14. p4ja

    p4ja Komšija

    ne moras uzimati vodeno, osim ako nisi neki hardcore overclocker, znaci ako ces drzat procesor zakucan na 5.2, 5.3 onda moras vodu, ako ce ti sve biti fabrice postavke, vise manje automatizovano sve, onda mozes bilo koji 120mm tower.

    Imas na reditu tema oko ovoga koliko hoces, ljudi hlade i9-ke na zrak i to u minijaturnim kucistima od 10 do 15l i sve radi bez problema, zavisi sve sta zelis od toga.

    znaci sta god da uzmes samo gledaj da je 1700 socket, ovo sve sto su ti linkali od hladnjaka je vrh roba.

    mislim da imas u sarajevu ndh uzet onaj veliki ako ti mozes stat u kuciste.

    https://olx.ba/artikal/56216294 gdje ces uzet vodu pored ove ljepote, ako se mozes pruzit ovo ti je bingo, sve te vodene pumpe imaju jako kratak vijek i pocnu zujat brate, cujes kako zuje i u snovima.
     
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Moj kraken Z73 nema problema sa zujanjem pumpe,a vec dvije godine ga koristim pa i nekoliko mojih poznanika koristi te arctic AIO raznih formata i nikakvih problema sa pumpom/zujanjem nemaju zasada.

    Pored Thermalrighta za 100-120 km nema sta dalje traziti iskreno,a problem je sto mu nije dostupan odmah nazalost.

    https://www.tomshardware.com/reviews/best-cpu-coolers,4181.html
     
  16. p4ja

    p4ja Komšija

    posteno, nemojte ga furat samo da mu treba vodeno, kad ne treba.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zracno do 250W, sve preko mora vodeno.
     
    Picoooka likes this.
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja 70EUR platio nov Freezer 420. Jasta cu nego uzet. Prodao staro vodeno za 40, 7-8 godina staro, covjek sto je kupio presretan.

    AIO ne mora bit skup, a meni se svidja jer mi direktno izbacuje toplinu iz kucista. Plus, imam manje ventilatora u kucistu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. bojler

    bojler Aktivista

    Ma ja nemam namjeru overklokovat 14700k, to će sve biti fabrički postavljeno. I ovaj 10700k mi je bio cijelo vrijeme tvornički. Ovaj mi se noctua jako sviđa i uzeo bi ga ako je stvarno dobar za 14700k koji nikada neću klokovat, ali evo neću još da žurim pa makar ga i sutra tek naručio, jer na internetu ste trenutno najjači pomagači. @p4ja može li taj noctua stati u h510 nzxt kućište?
    Ali kao što rekoše i ostale kolege možda je za tvorničke dovoljno i Termalright? Mislim 200km razlike mi stvarno ne ivra veliku ulogu.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije Noctua nista bolja od Thermalrighta, samo skuplja. Po meni je ili Thermalright, ili neko pristupacno 280mm vodeno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    bojler and aNaToMiC ! like this.