Intel 8/9/10/11/12-gen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by forzamilan, Nov 20, 2016.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Drugo si ti, kod tebe je Vrucko.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    Ragnarok and dino73n like this.
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedna "caka" koju sam skontao:

    CPU mi u CB23 bude lockan na 5GHz/3.95GHz P/E core, Vcore 1.23V, power bude oko 152W. Y-cruncher koji je inace odlican test stabilnosti povuce peak 180W, ali P95 small fft bude ~193W. Fazon je da u P95 nije stabilan, pretpostavljam da treba jos napona. Nema thermal throttlanja jer temp budu oko 86-90C za CPU package, napon je isti, 1.23V, ali P95 nije stabilan. Pretpostavljam da treba jos napona jer P95 povuce svaki atom snage iz procesora.

    Jednostavno rjesenje: power limit na 180W, clockovi u P95 budu mrvicu ispod, vrte se izmedju 4.9-5GHz, E-core 3.8-3.95GHz, a full stabilno. A i temp su osjetno nize, oko 80C. Ako podesim sve ventilatore na 100%, temp padne na 75C za package.

    Fol je da je CB23 bio stabilan i na 1.21V, tako da sam i sa ovih 1.23V malo preko onog minimalnog napona.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest al to je samo rebrand.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    5800xt da al 5900xt je sada 16c/32t procesor.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hmmm, zvuci mi poznato, 5950X, jesi li to ti?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Arrow Lake izlazi krajem ove godine, a Barlett sredinom iduce...
    Zasto izbaciti nove procesore za staru platformu pola godine poslije nove.

    Znaci nije samo par procesora kao sto je AMD uradio za AM4, nego komplet core 5, core 7 i core 9 serija.

    Nema mi logike, jedino ako imaju problema sa Arrow Lake pa ce vise biti "paper launch" u Q4.

    I kako ce to izgledati sa 4 nove P jezgre kada i9 13900K/14900K sada ide preko 250W? :D
     
  9. igor.g

    igor.g Komšija

    Možda je u 3nm kao arrow lake.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hajd sto ovi trenutni i9 idu preko 300W (idu oni i preko 400W), nego sto crkavaju. Sve je vise krepanih i to postaje ogromni problem za Intel.

    A za ove 12P modele, mislim da vec imaju takve Xeone, samo ce proizvest i desktop varijante.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sumnjam da je 3nm. To bi zahtjevalo, ako ne novi soket, onda novi cipset sigurno.
    Vidjet cemo, volio bi da je tako.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  13. Picoooka

    Picoooka Komšija

    Koristim punih 8 mjeseci 14700kf i zasada sve uredno,ali od prvog dana je limitiran na 253w i undervoltan.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moguce je da ce im pasti cijena, nebi bilo lose ugrabiti jedan nov i undervoltat ga sa limitom na 250W.
    Samo sto sada svaki pocetni review pada u vodu jer su im performanse osjetno manje sa limitima.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije to garancija stabilnosti, po zadnjim izvjestajima cak i 65W procesori su zahvaceni problemima.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    sve je to nekako sareno sa informacijama, ja kako sam razumio ovaj dio sa korozijom unutar cipa je samo za modele iz 2023 god, novi bi trebalo da su ok. A i7 i i9 su dodatno obuhvaceni degradacijom zbog visoke voltaze. Mada niko ne moze garantovati, ali isplati se rizikovati ako cijena bude osjetno niza, npr 30%
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bice ih za sitne pare sigurno, ali nije vrijedno rizika. I kad degradira, nekad ne pomaze ni standard profil, ni underclock, ni undervolt. Citao sam svasta, a problem je sve izgleda, i naponi, i turbo velocity, microcode...
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    ne znam sta su uspjeli toliko zajebati u odnosu na 12 seriju, moj 12400f sa OC na laganih 4.6Ghz radi kao prvi dan. Bio je jedno vrijeme i na 5Ghz ali grafa mi je usko grlo pa nije bilo neke razlike.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Izvukli zadnji atom snage iz tog chipa sa velocity boost i kojekakvim sranjima. 13/14 gen je nista drugo nego overclockani 12 gen sa vise cache i vise E-cores.

    Ljudi su ih najvise kupovali zbog bijesnog score u Cinebenchu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. Picoooka

    Picoooka Komšija

    I sta cemo sada :D da rizikujemo idalje ili da prelazimo na AMD X3D ?