Izbor komponenti za PC konfiguraciju

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by F1L1, Mar 6, 2021.

Tags:
  1. F1L1

    F1L1 Novi član

    Moze neka preporuka za nmve m.2 ssd koji je brzi od standardnog ssd-a, da je nekih 240,250,256gb i neki najjeftinije sto moze.
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    iPlay likes this.
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Imam Evo u računaru (500 GB verzija) preporuka i od mene. Može se nekad i 500 GB verzija naci za 150 KM.
     
  4. F1L1

    F1L1 Novi član

    Ovako, planiram uzimati napajanje i ne znam koliko mi treba minimum. Od komponenta imam Asus RX570 ROG 4gb, imam dve plocice rama 2600mhz 2x4=8gb, imam ssd 240gb i jedan hdd od 1tb, i Intel I5-7400 nije overclokan, ni ti planiram nista menjati sto se tice overclocka. Mene zanima koliko je minimum za ovu konfiguraciju za pokrenuti bez toliko opterecenja? onako solidno
     
  5. Decerto

    Decerto Komšija

    Nadji kakvo napajanje oko 400w ali da je kvalitetno,ne nesto kinesko.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Treba ti za tu karticu barem jedan 8pin pcie za graficku. Tako da imas to u vidu pri kupovini.
     
  7. lolak

    lolak Aktivista

    @F1L1 prvo, evo ljudi su ti rekli neki 400-500W brand PSU, mozda Corsair CX 500W Bronze.

    Drugo, upratio sam da si u par sedmica za svako pitanje koje si imao, pokrenuo novu temu. OK je pitati, za to i sluze forumi, no mozda bi bolje bilo da ponekad pitas na postojecoj temi ili na nekoj od svh tema koje si vec pokrenuo?
     
    Decerto likes this.
  8. F1L1

    F1L1 Novi član

    Hvala na savetima, uzeo sam Cooler Master Elite V3 500w po jeftinijoj ceni, @lolak vazi gledacu da ubuduce tako radim, sad moje pitanje je da li je dobro uzeti polovnu Asus ROG Strix RX570 4gb graficku koja ima fabricki bios i majnovala je oko pola godina za nekih 100e?
     
  9. iPlay

    iPlay Komšija

    Uzmi što je majnovala, ja sam imao XFX RX580 4GB koja je rudarila godinu dana, kupio je ja, zamijenio joj pasu, koristio dvije godine i prodao dalje momku kojem dan danas radi.
    Te su kartice kao tenk, ne znam nikoga da mu je crkla RX570/RX580. Pogledaj da li možeš naći RX580 4GB za 220/230 KM. Malo je jača od RX570, ali ne puno.
    100€ na današnjem vaktu nije neka pljačka. Neće je rudari jer ima samo 4G VRAM-a. Čekaj bolja vremena za nešto jače.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Saphire RX 580 Pulse 4GB za 220KM sam kupio u januaru, prodao neki dan za 330KM i mislim da je bila najjeftinija, jer po toj cijeni ljudi prodaju RX 470 i 570. Meni nije odgovarala jer je bila dosta bucna, temp su bile ok, ali ventove sam morao rucno podesavati u afterburneru. I na 50% rpm je bila bucna tako da je otisla, i to brzo. OC potencijal je bio 0, cak sam morao spustati gpu clock za stabilnost. Cijena jest nerealna ali sve su na zalost. GTX 1050ti ljudi prodaju po 300KM...
     
  11. F1L1

    F1L1 Novi član

    Pozdrav planiram uzeti Ryzen 5 2600x procesor, sad me zanima da li je moje cooler master napajanje od 500w dovoljno i da li ce taj procesor dobro raditi sa RX570 4gb grafickom?
    Imam takodje ssd od 240gb hard od 1tb, ram od 8gb ddr4 2666mhz, i maticnu asus a320m-k.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bit ce dovoljno. Na toj maticnoj neces moci oc procesor.
     
  13. F1L1

    F1L1 Novi član

    Znam, ni ne planiram nista oc jer nisam bas iskusan u tome a cuo sam price da moze da se zezne komponenta ako ne uradis lepo. Znaci bice dobra konfiguracija?
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nebi trebao imati problema. Koji je tacno model CM napojne?
     
  15. F1L1

    F1L1 Novi član

    Cooler Master Elite V3 500w
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bit ce ok
     
  17. F1L1

    F1L1 Novi član

    Okej hvala
     
    Reventon likes this.
  18. Esh

    Esh HWB

    @F1L1 vise zasebnih tema sam spojio u jednu pa ako budes imao neko dodatno pitanje u vezi izbora komponenti, molim te koristi ovu temu umjesto otvaranje nove posto je sve povezano.
     
  19. F1L1

    F1L1 Novi član

    Da li je sve okej sa procesorom u biosu nista nije overclockano niti cackano sve je po defaultu, base je 3.6ghz samo me zanima da li je neki problem jer mi u task manageru neki put prikaze vise od 3.6ghz koliko je base clock. Jer sam ga skoro uzeo sa kupujem prodajem i pitam zbog toga, da ne bude neki problem, jer imam stock cooler wraith spire nemam nikakve mogucnosti za overclock pa da ga ne sprzim, a temp dok igram fortnite, dok je upaljen google sa nekoliko taba i diskord ide negde do 65-69 stepeni.
    Evo link slike: https://prnt.sc/12ochfe
    [​IMG]
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To se zove boost clock, tvoj cpu ide od 3.6 do 4.2 GHz (samo jedna jezgra), zavisno od temperature, maticne, rama itd.