Koji AMD proc uzeti ??

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by mirnes, Jan 21, 2011.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dosta su male sanse da ces dobit Athlona X4 koji nije Propus. Vece su da Athlon X3 otkljucas u X4.

    Skrenuo bih ti takodjer paznju da u nekim situacijama naizgled 100% uredno otkljucani procesori iz nekog razloga ne trpe 64-bitne Windowse, dok na 32-bitnim perfektno rade.

    Ja sam isto planirao okusati srecu sa otkljucavanjem, ali sam na kraju odustao zbog ovog.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Je li ovo normalno?

    [​IMG]


    everest stress test, cpu ni da mrdne?! Hladan, hladnjak i dalje na minimumu. Ne mogu da vjerujem da je ovo tacno.

    Edit:
    poslije 20min nista temp ista, ugasim test, isto, temp se ne mijenja. Ovo je vjerovatno netacno. A i BIOS mi pokazuje iste temp...
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je tacno, ali to nisu temperature procesora, nista sto vidis.

    Malo sam istrazivao oko toga, ono sto vidis kao "CPU" u FoxOne programu je zapravo temperatura diode ispod socketa na maticnoj ploci. Odnosno stari nacin mjerenja kao u doba Pentium 4 procesora.

    To sto vidis kao 32C je temperatura jezgri, ali ne u celzijevcima. Ta se temperatura zove Tctl. AMD je napravio sranje oko tih senzora, tako da oni nisu kalibrirani prema temperaturnoj skali kakvu znamo, nego je (za 1055T, ne vrijedi za sve AMD procesore) samo specificirano da je max. Tctl temperatura 75 (necega, nije ni bitno). Odnosno skala nije izrazena u celzijevim stupnjima.

    Sto je najgore, u specifikacijama procesora je kao maksimalna temperatura 62C. To se ne uklapa nigdje, jer "CPU" temperatura (kao sto je slici 40C CPU) je temperatura diode na maticnoj, sto varira ovisno o maticnoj ploci, negdje ce biti visa, negdje manja. Mnogi se pridrzavaju pravila da temperaturu diode na maticnoj drze ispod tih 62C, sto je naravno najsigurnije, ali sigurno nije maksimalna granica jer kao ovisna o maticnoj ploci ne moze biti referentna.

    U principu, sve dok ti je temperatura jezgri ispod 75C, procesor nece throttlati, odnosno nece mu nista biti. Sad kad gledas tih 32C 75 se cini nedokucivo, ali uvijek ostaje dioda na maticnoj. :mrgreen:

    Da, Phenomi X6 su na defaultu vrlo hladni procesori, hladniji od Phenoma II X4. Naravno da ne rade na tih 32C (ili 40C, temperatura samih jezgri NUZNO mora biti visa od 40C!), ali znam kad je hladnjak tek mlak. :)

    BTW temperatura jezgri (odnosno Tctl) bude cca 15C u idleu, sto je manje od sobne. To je najbolji dokaz da senzori nisu kalibrirani prema Celzijevoj skali. Kad bismo makar znali kako je Tctl skaliran. :D
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    LoL normalno za AMD i njihove shitty core senzore koji su kalibrirani kao da ih je radila Zastava Kragujevac..

    A Kao sto rece Stevie_Ray onda ti ostaje senzor na maticnoj koji nije nista bolji,ali eto po njemu se trebas ravnati (62C limit)..

    Pozz..
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma suhu mi svezalo, kontam, ako laze, kako cu znati da se ne pregrijava. Znaci u glavnom ovo je OK. Da se ne sekiram. Mugen radi cuda :D
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moze se ravnati po senzoru na maticnoj samo zato sto je niza granica od one stvarne. Ne bi moglo da je obrnuto. Ako temperatura diode na maticnoj ne dosegne 62C, jezgre procesora su sa Tctl temperaturom debelo ispod granice od 75.
     
  7. k0ST

    k0ST Aktivista

    Stevo,
    Problem sa ocitanjem temperature je samo kod X6 Pehenoma, bar koliko ja znam. Svi AMD AM3 procesori imaju samo jedan senzor za sve jezgre, ali je kod X6 Phenoma pogresno kalibriran. Senzor za CPU socket je na samoj ploci. Temperaturu treba uvecati za 10C/13C za ocitanje iz BIOSa/senzora CPU socketa. Pretpostavljam da je zbog toga navedeno 75C max temperatura - 62C je realna. Koliko ja znam, drugi AM3 procesori nemaju ovu gresku. Meni se sve ne cini takva drama, ali hajde de...

    Qler, pojeraj ti neki ozbiljniji test, tipa linx ili Prime ili OCCT. Temperaturu prati koristeci CoreTemp (u opcijam dodaj offset 10) ili HWMonitor.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  8. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Ne mogu da nadjem neku relevantnu usporedbu AMD CPU-ova, pa ako ima ko kakvu stranicu neka nabaci ovdje. A usput cu da priupitam i ovdje:

    AMD Athlon II X3 445
    ili
    AMD Phenom II X2 550 BE
    ili
    AMD Phenom II X2 555 BE
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Evo ti Athlon II X3 450 vs Phenom II X2 550 BE..

    Pozz..
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je suprotno logici. Senzor ti ocitava recimo 40 (ne Celzijevaca), a ako umjesto maksimalnih 75 (opet ne Celzijevaca) podrazumijevas da je to zapravo 62C, dobijes zapravo da je temperatura procesora 27C. Sto je suprotno od istine, ona mora biti itekako visa od 43C.
    Odnosno:
    75 necega->62C (ako oduzmes tih 13)
    40 necega->27C.
    A procesor itekako zagrijan.

    To potvrdjuje ono sto sam rekao za Phenome X6 - nemoguce im je ocitati temperaturu.

    Ono sto bih ja rekao, da je nekih 40 necega zapravo 55C, odnosno da je onih maksimalnih 75 necega zapravo visokih 90C ili slicno. Pod uvjetom da je skala linearna.

    Ne zamaram se previse sa temperaturama, jer se vrte oko niskih 35-40C na 3.5GHz, ali bi bilo puno gore da idem po 4GHz.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Pogresno je to oduzimat tako, prije ce bit da treba skalirat. Dakle nesto kao 62/75*40, to je oko 33°C.
    Jer 40 od 75 je preko pola, a 27 od 62 sto ti dobijes je ispod pola. Ali opet ne mora znacit ni da se skalira, i 33 je malo :)
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zato i kazem, mora bit vise od 40, jer je 62<75.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Mozda ti je cooler toliko dobar pa je temp. 33°C :mrgreen:
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja mislim da je jednostavno onih 62C u specifikacijama netacno, cak da taj broj uopce ne postoji. :mrgreen:

    Temperatura se moze ocitati u vidu necega (nisu Celzijevci, kako god) i to nesto moze ici do 75. Kraj price. :D

    Fazon je sto ce dioda na maticnoj tada pokazivati visokih 85C, sto je bas onako puno. Sigurno su jezgre jos toplije.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Otkud sad to da ce pokazivati 85°C ako je 75 necega? :D
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dioda na ploci pokazuje cca 10C vise temperature od "necega". :D
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Hahaha, sranje zesce :D Pa onda bi se temp jezgri trebala racunat kao to nesto + 10 + 10 i sve to °C? :mrgreen:
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A tako nekako. Dobro si skonto. :)
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    I mozda sve to treba skalirat sa 62/75 ili prije uradit skaliranje ovog necega. Pa bi 40 necega ispalo 33 + onih 20ak °C=53°C sto je gotov i realno :D
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Opet ima problem, hahaha. Kad je 40 necega, dioda na ploci je vec na 50C. :mrgreen: Bude premala razlika.