Koji AMD proc uzeti ??

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by mirnes, Jan 21, 2011.

  1. mirnes

    mirnes Novi član

    pozz....

    Mogu li dobiti neke preporuke oko procesora konkretno AMD me zanima, do 230 km.

    Maticna je foxconn a78ax 3.0, 2 gb ddr3 1600 Mhz, Gainward 3870 512 ddr3 256 bit, ATX 550 w



    Unaprijed hvala
     
  2. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Athlon II X4 640, taman je tu negdje oko 220-230 km.
     
  3. Tensai

    Tensai Komšija

    Preporuka :Athlon x2 250.Taj je oko 130KM.Sa tom grafičkom nećeš dobit veći frame rate na igrama sa jačim procesorom,jedino ako ti treba za recimo 3D rendering ili nešto što koristi 4 jezgre onda uzmi x4.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Ti mora da se salis :D Isto kao i irhadkul na onoj temi :D
    Preporucujes dvojezgreni procesor ili mi se cini? Jos govoris da je prejak za onu grafu?
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Bez obzira što je grafa zastarila na novim naslovima veći će frejmrejt imati sa quadom pogotovo sa ovim portanim igrama tipa cod bo ili gta 4 koje vole dodatne jezgre. Da ne govorim o dugoročnijoj investiciji.
    Što se kupovine tiče za taj socket bestbuy je kako već spomenu kolega gore athlon x4 640, čini mi se oko 215-220KM kako gdje s time da je prije mjesec dana didi_sa na piku prodavao taj isti procesor za 185KM.
     
  6. Tensai

    Tensai Komšija

    http://www.hardwaresecrets.com/article/ ... view/843/1
    Evo ovdje ima usporedba x2,x3 i x4 procesora sa grafičkom 9600GT(koja je po performansama tu negdje sa 3870) i frame rate je isti.Pretpostavimo da će sa x4 biti 20% veći frame rate,opet se ne isplati dati 80% više novca.To je moje mišljenje,a nek mirnes sam odluči šta mu je bolje.Što se tiče dugoročne investicije,znamo da tehnologija stalno napreduje.Danas kupiš za 230KM x4,sutra izađe neki duplo brži za 150KM
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Kao prvo preporucivat dualcore procesor sad nije normalno. Kao drugo mrsko mi otvarat link, ali sad mnogo vise igara zahtjeva cetverojezgreni procesor nego tad, jer pretpostavljam da je review star. Mogu mislit na kojim je rezolucijama testirano. Kao trece ko kaze da nece mijenjat graficku. Kao cetvrto 80KM skuplji procesor, a duplo jaci nije uopste skup. Kao peto, ko kaze da ce se samo igrati. Kao sesto, spava mi se...
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija

    duplo jači>>facepalm
    Ne znam po čemu si zaključio da je duplo jači.Imaš testove ovdje na HB od x2,x3,x4 i ni u jednom testu x4 nije duplo brži od x2.Čak u zaključku piše da je x4 skup u odnosu na x3 i x2.Naravno da treba uzet x4 ako će mijenjat grafičku,ali sa ovom konfiguracijom mu je bolji x2 radi siplativosti.ali kao što rekoh,nek čovjek sam odluči.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Naravno da nisam mislio da ima 100% bolje performanse, ali mlad si skontat ces.
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Nadam se da ću kada budem imao 3500 postova imat dovoljno visok IQ da preporučim procesor tek tako "od oka" ali dotad ću se morat oslanjat na benchmarke i preporuke stručnjaka.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    I ja se nadam.
    Ne treba bit strucnjak da shvatis da je nesto zastarjelo i da na njemu nijednu novu igru ne mozes pokrenut. Ali imat ces dovoljno visok IQ da to shvatis.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    neka uzme bilo koji x4.
    i najslabiji quad je bolji od bilo kojeg dualca
     
  13. Tensai

    Tensai Komšija

    http://www.codinghorror.com/blog/2007/0 ... -core.html
    To je isto kao da kažeš 2.0 Ghz Celeron je brzi od 1.9Ghz Pentiuma.Uostalom procesor nikad nije bio problem pri gamingu ,jer se uvijek može overklokat.Evo još jedan benchmark koji pokazuje Core 2 Duo vs Core 2 Quad.Ovdje se fino vidi da je Quad Core u mnogim aplikacijama sporiji(npr. pri gamingu) od dual core CPUa.Ne znam ni ja što se ovdje raspravljam,iako sam iznjeo gomilu dokaza koji potkrijepljuju moje tvrdnje ispada da nisam u pravu.Dakle mirnese uzmi x4 zato što ???.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Znaci ja sad budala sto sam narucio x6 proc?
    tensai, x4, x3, x6 jesu sporiji od jednojezgrenih, ako aplikacija ne moze iskoristiti sve jezgre. Fazon je u tome sto danas sve aplikacije znaju i mogu koristiti sve jezgre, to je razlika.
     
  15. Tensai

    Tensai Komšija

    Kolika si budala zavisi od tog za šta ćeš ga iskoristit :D.NE bih se složio da baš sve aplikacije koriste više jezgri.Čak mnogo programa ne podražava ni dual core.JA sam nedavno prešao sa single corea na dual core i u nekim stvarima uopšte nisam osjetio razliku.Drugi razlog što mu je bolji x2 je zato što uskoro izlazi AMD Fusion APU,tako da su ustvari i x2 i x4 relativno zastarili.
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Tensai
    Prvo, sve sto si dao kao argument su stare recenzije sa starim naslovima (kao što vidis, ova zadnja recenzija je iz 2007. godine, a link prije toga iz 2009). Svaka nova igra ima bolju podršku za više jezgri, a novi naslovi to sve bolje iskorištavaju. Primjerice GTA4 je praktično nemoguće igrati na dvojezgrenom procesoru, bez obzira kakvu karticu imas. Osim toga, procesor se ne kupuje samo za igre. Situacija je danas daleko drugacija nego ranije, pa i Windowsi rade daleko bolje na quad procesorima, da ne govorim o benefitima kod kompresije/dekompresije, konverzije formata, ili bilo kojem ozbiljnom poslu. Ako se moze priustiti, u svakom slucaju ici na gore spomenuti Athlon X4. Ako je budzet ogranicen, to je druga prica. Fusion APU je vec izasao, ali ti ocito ne znas sta je to, jer ih ne bi poredio sa aktuelnim procesorima. Brazos (odnosno aktuelni Fusion) je low power platforma namijenjena mobilnom segmentu, i najbrzi procesori rade na frekvenciji od 1.6-1.8GHz.
     
  17. Tensai

    Tensai Komšija

  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    1440*900. 20-30 fps

    Ratura. Ne do Bog kakve eksplozije ili metak opucat, crashalo bi :) Ta igra ne ide dobro ni na jednom dual core racunaru. Treba ti dobar proc i neka mid graficka. I ta prica da aplikacije ne koriste ni dvije jezgre kako treba je stojala prije 3 godine.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Mogu ti ja reći kako radi gta 4 na core 2 duo e7200 3,7ghz 4gb ddr2 i 4870. Znači ta konfa je jela sve do tada naslove izuzev par crysis i sl bez problema međutim ovdje je bilo neigrivo. Jednostavno frejmrejt gotovo isti bez obzira na rezoluciju, trzalo je prilično a ako je nekome čeif igrati na 800*600 sve low na 21' to je nešto drugo. Kad sam prešao na x4 phenom minimalno klokan i to ne ovaj iz nove serije 9 igra ide mnogo fluidnije. Da ne govorim da je COD black ops bio apsolutno neigriv na core 2 duo 3,7ghz a kamo li na nekom dual coru koji su još sporiji.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Ja sam mu presudio kod Celerona i onog codinghorror linka (starog 3.5 godine) :D