Koji Wi-Fi router?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, May 8, 2009.

  1. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ma jok, najviše sto se koristi youtube, wifi i na laptopu i na mobitelima.

    Hvala na preporukama, najvažnija mi je stabilnost signala i da imam normalan domet u cijelom stanu, a ne kao sad sa ovim Ubee, u spavaću legnem u krevet i moram se na 4G prebaciti.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Last edited: Aug 12, 2020
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja am uvijek za Mesh, ako su pare problem ima repetera po piku za 30-40km ili uz MojuTV ili Netflat 1km mjesečno
     
  4. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Pa za stan od 70 kvadrata mi ne treba nesto ovako ja mislim.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    kod mene je stan 69 kvadrata, i imam tri routera, a volio bih pogasiti to sve i pokriti sa jednim meshom.. a routere samo ostaviti LAN da razvoze gdje mi je neophodan (TV, PC, Konzola i onaj EON box)
     
  6. nivla

    nivla Komšija

    ja sam kupio tp link archer c80 dva komada, pa cemo vidjet kako ce se ponasat
     
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nije u pitanju samo pokrivenost signala, obično mesh sistem imaju i dobre procesore i dosta RAM-a, kao i odgovarajući softver da se izbori s buffer bloatom. Nešto slično ima OpenWRT, i iskustvo korištenja interneta je puno ugodnije s tim cakama.
    Testirajte se: http://www.dslreports.com/speedtest
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja jucer kupih Fritzbox al ne kontam sta je tolika pompa oko njih.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    ovi jeftini to nemaju, nema za 200km, cak i ovaj tplink je smece, samo 100mbps po ethernet portu, a vamo mesh kofol 5ghz na 867mbps
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Vidim sad. To je loše.

    Inače, OpenWRT ako se nađe kompatibilan ruter jako dobro odrađuje tu stvar. Još ako se potrefi neki dual-core na routeru...
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja kuci imam dva Mikrotika, jeste ih malo patnja podesiti od nule, ali RouterOS je bas pogodan za sva podesavanja...
     
    Stevie_Ray likes this.
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Mikrotik jest enteprise oprema, al' zato dobiješ i enterprise iskustvo i sigurno radi odlično. Za kućne korisnike, kome nije žao novca Ubiquiti AmpliFi rješenja bi mogla biti dobra. Nisam nijedan lično postavljao, ali znam da ovi standardni Ubiquiti AP-ovi s njihovim Security Gatewayeom rade odlično. Prilično je jednostavno postavit i običnim korisnicima, koga nije strah pokušat. U praksi me počeo nervirat svijet koji traži od jedan ultimativni ruter (ili još gore, traži od Telemacha ili BHT-a) da pokrije sve (i avliju) i sve to plati 100 KM. Bit će toga sada sve više, gustoća uređaja će rasti, od frižidera, sijalica do veš mašine, i ko zna kakvih IoT dodataka i to bi ovaj novi ax standard ilitiga Wi-Fi 6 trebao adresirati.
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    meni nije patnja podesiti mikrotik, pa ni neke druge nego mi mrsko,sjednem i nacrtam sebi sta hocu i podesim na najjednostavniji moguci nacin, meni nijedan ruter koji dodatno vrtim nema ukljucen dhcp vec sluzi iskljucivo kao AP
    ovi jeftini mesh su bas to jeftini mesh, a dati 7-8 stoja za mrezu u kuci je glupavo ako ne zaradjujes od iste
    dlink dir655 je izgleda svoje odsluzio, a vec ga vrijeme pregazilo
     
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Onda, some OpenWRT compatible shit is the way to go.
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

  16. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Trebao bi xiaomi biti solidan :D

    I ja se duže vrijeme kanim da ga kupim.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja ću čekati da imam love za mesh da se ne zajebavam sa extenderima i rouerima više..

    Sent from my Huawei P30
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Vidim ima Cisco 1815 nov po 80$ na eBayu, još bolje ako ima neko u DE da to povuče ovamo :D

    Što se tiče extendera, ima i tp-link dual band extender za nekih 50 marki ako se ne varam.
     
  19. DSA

    DSA Aktivista

    Mesh je odlicna stvar. Imam D-link. Full brzina u cijeloj kuci
     
  20. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jašta. Još kad su gigabitni, i imaju sve MU-MIMO, Beamforming, i slične zafrkancije, to može bit dobro. Još kad čovjek zagrebe na semi-enterprise rješenja kao što je Ubiquiti i nije mu žao para...