Koji wireless router/modem ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by JaLa, Oct 9, 2011.

  1. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Da ne otvaram thread ovdje cu pitati
    Imam TL-WR741ND router vec neku godinu, wirelessom je ranije opsluzivao laptop, sada treba i desktop racunar
    Udaljenost nije velika, svega 5-6 metara, ali se nalaze na razlicitim spratovima, tj. izmedju je ploca
    Uzeo sam wireless usb adapter TL-WN321G nedavno i mislio to je to medjutim imam velikih problema sa konekcijom. Brzina non stop opada, dolazi do prekida po par sekundi, onda sve radi normalno neko vrijeme, itd..
    Kada su router i usb adapter u istoj sobi onda radi regularno tako da sam zakljucio da jer problem slab signal
    Hoce li mi pomoci ako uzmem ovakav(TL-WN722N) adapter, sa antenom, na njihovoj stranici procitah da su dosta bolji po pitanju kvaliteta signala
     
  2. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Najvjerovatnije da će ti pomoći, mada sam i sam imao USB wirelles stick, isto udaljenost 5-6 metara, i ok je bio signal, ali je u igranju online svakih sat gubio konekciju između routera, tako da tu nisam imao dobra iskustva. Riješi se tog starog i uzmi taj ako već možeš :)
     
  3. wragg

    wragg Aktivista

    I ja sam imao slican problem, a nisam ga uspio rjesiti nikakvim USB/PCI adapterom. Na kraju sam uzeo WL5470AP i stavio ga u klijent mod te povezao lan kablom na PC. Isto rjesenje odavno imam i kod TV-a i na njega kacim Dreambox i to radi bez problema vec godinama. Naravno, ovi wlan klijenti su spojeni na moj kućni ruter.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    samo da izvjestim :p
    kupio sam ovaj router od kolege @dino73n
    http://www.tp-link.com/en/products/deta ... =TL-WR543G ,on mi je licno nastimao router,i evo uredno me sluzi 2 dana,brzina je odlicna
    ima solidan domet,oko kuce 30ak metara fata bez problema

    i jos jedno pitanje
    ovaj router mi je spojen na router od moja tv,znaci brzina je 2 Mbps,i zanima me je li mi ovaj wireless sada oduzima brzinu od ovih 2Mbps ili svaki za sebe ima cijelu brzinu ?
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Komsija evo ja cu ti odgovoriti,taj ruter ima sposobnost da prenese brzinu od 54Mbit-a,eto da imas internet konekciju kao nas kolega zeleni od 100 i kusur Mbita kocio bi te al posto imas 2Mbit ne oduzima ti nista.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Jesi li siguran da ova firma jos uvijek postoji? niko mi nikad nije odg na upit/narudzbu, a na telefon ih ne mogu dobiti..
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja prije 7 dana kupio sebi 743ND za 60km kod njih,znaci dakako da postoji.A sad azurnost uposlenika je drugi par opanaka :D

    Ako ti treba nesto mogu ti se raspitati i javiti.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ajd bas si uzeo masinu pravu,ja kad sam kupovao ovih 743ND je bilo preko 20kom na stanju a takodje su sa N protokolom i rade posao kako treba,ja sam bas promjenio ruter radi toga sto nisam mogao na laptopu gledat HD filmove koji su na HDD-u na desktopu,nije bilo dovoljno bandwith-a.Sad sa ovim 743 ide ko podmazano.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    samo nek mu nije domet 5 metara kao na ova 2 sad routera sto imam :)
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja sto bacih 120 maraka majku mu, domet ovog novog routera je max 10 metara, metar vise neg ova 2 sto imam..A kofol 30-50 m inside, up to 300 m outside :evil:

    + nema sanse ucicat ga da radi sa Telemachom (always on konekcija, nema usera i pass), probao sa ADSLom i na balkonu nema mreze uopste..

    Za Telemach, na koji dzavo ovdje staviti? Stavim static IP i ukucam IP i gateway, nasao sam i Mac Clone al opet nece da vuce net. Na ovim jeftinim routerima je bilo "cable connection?" -> Yes i radi.

    [​IMG]
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nemam telemach ali ako nema user i pass (pppoe) trebalo bi sve biti automatski, eventualno klone mac od lan kartice ako ima mac zaštitu i to je to.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    jest, al moram nesto od ovog sa liste izabrat. Ak uzmem Static IP - moram unijeti nesto, inace mi ne dozvoljava da sejvam
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Izmi dynamic IP.To uvijek ide,a u kablovskom ruteru moras upaliti DHCP
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I ne mogu da vjerujem da nemas dometa,pa ja kod svog fatam signal 200m doduse outdoor bez prepreka a u kuci u svakom cosku imam net.I na spratu i u podrumu a ruter sa samo jednom antenom.Takodje procackaj po opcijama imas li snagu odasiljanja i koja ti je zemlja izabrana jer u nekim zemljama je zakon da ne smijes imati snaznu wirelles mrezu.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    ne mogu ni ja, al ista stvar i kad spojim telemach i adsl na ovaj router..

    nece opet
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A cime lovis WLAN,mobitelom ili nekim laptopom?
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    mobitelom (SGS2) , a sa njim ulovim WiFi komsije bez problema, koji je 3 sprata ispod mene..
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I jos nesto,ako ti je slucajno adresa cable modema 192.168.1.1 znaci ista kao i kod TP-Linka onda moras u TP-Linku promjeniti LAN adresu na neku drugu,ja sam uspjesno mjenjao i na 193.168.1.1 i na 192.169.1.1 i u oba slucaja radi kao sat.

    A sto se snage odasiljanja tice tu mora da ima neka kvaka,procackaj malo da vidis ima li negdje koliko miliwati je trenutno pa vidi moze li se pojacati.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Napravih nekako da radi i telemach.

    A sto se tice jacine, stoji na 300 (max).