Kupovina auta

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Alibegovic, Oct 3, 2008.

  1. Juka

    Juka Komšija

    Jest u pravu si za " Svaki cigo svog konja hvali" , stash ja sam vlasnik Francuza, pa ga ne hvalim, al opet tvrdim da je svabska industrija automobila u globalu najjača....

    a sto se tiće expanzije ostalih, pa naravno da nadolaze... RENAULT & NISSAN corp., TOYOTA,MAZDA itd,itd....
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Cuj nadolaze a Toyota najvise prodatih auta u 2007. i 2008.
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nije decko dobro informiran.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    diskusija je rupa bez dna jer svako malo uleti padobranac sa xyz je majka i nema jače.

    netko je spomenuo vw 1.4 16v u polu... identičan odgovor sam dobio kod lokalnog (jako dobrog btw) vw servisera kada sam tražio sebi auto, rekao je kako je to jedan od najgorih vw motora i često ga ima u radnji.

    koliko ja znam stilo je li-la... ovisno o održavanju i načinu vožnje može se naletiti na dobar primjerak, mislim da je oko tog doba bila prekretnica u fiatovoj kvaliteti, tj. na njemu se prelomio "loš glas" fiata. danas je panda stvarno kvalitetan auto recimo, 500 (vrijeme će pokazati) će vrlo vjerovatno pratiti taj glas pošto je to u biti panda sa gay izgledom. kolega na poslu ima 2 punta, zadnja i predzadnja generacija - oba bez ikakve greške mislim da se prema 100k km bliže (1.2 8v motor u oba).

    o famoznom vw smo već pričali i nije ništa manje/više kvalitetan od ostatka ponude... eno blok motora gazdi u firmi na tuaregu puknuo nakon nekih 100k km, passati u problemima svako malo. puno manje problema imaju recimo škode koje mi "peznti" vozimo i gazimo ko svinje, nego te više klase. čovjek koji održava cijeli vozni park (recimo 30-40 vozila) kaže da najčešće sa vw ima odlaske na servise, a onda iza njih navedene škode, seati, citroeni, renaulti etc.
     
  5. Alfa

    Alfa Aktivista

    Standardi auto industrije u EU su objedinjeni , za ocjenu jednog auto proizvoda koliko su važni objektivni kriteriji poput karakteristika automobila (vozne osobine, snaga motora, potrošnja i sl.), toliko i subjektivni doživljaj poput ljepote i karizme vozila. Pri odabiru vozila, osim sigurnosti i cijene , jednako važan i dizajn te šarm vozila. Debljina lima nije parametar sigurnosti i antikorozivne zaštite, isto tako po čeličnoj industriji se nesudi vrijednost jednog auto proizvoda. Vrijednost i kvalitet italijanske autoindustrije se dokazala kroz istoriju paletom proizvoda od rasnih trkača (Ferarri , Lamborgini .....)pa do današnjeg fijata 500 koi je pokupio sva moguća priznanja .Svi proizvodi FIAT-a u novije vrijeme imaju kombinaciju galvanizacije i pocinčavanja donijh dijelova karoserije i nije im upitna ta kvaliteta. Čvrstoća isto tako Ncap-ovim testovima.
     
  6. nFare

    nFare Komšija

    Prvi Fiatov auto koji nakon dugo vremena iskocio iz sivila kvarljivih auta je Panda sto sam vec pomenuo, koja je usput receno jedno od najnekvarljivijih auta na trzistu (po testovima vise auto klubova i TUV-a, ne samo ADAC-a koji kapitalni kvar na mjenjacu izjednacava sa kvarom na podizacu prozora) ,Stilo je ostao malo nedorecen (nema talijanskog shmeka u dijzajnu, unutrasnjost se radila u istoj tvornici koja radi Audi), dakle pokusaj germanizacije nije uspio jer je na dnu tabele pouzdanosti u svojoj klasi. Tek cemo sa novim Bravom i Puntom vidjeti kako stvari stoje /vjerovatno puno bolje/.

    EuroNcap ne znaci puno ako imas shity elektroniku, primjer: Renault..
     
  7. Alfa

    Alfa Aktivista

    Neznam što ljudi zapinju za Renaultovu elektroniku, ja ga sad lično nevozim al sam ga prije par godina vozio prešavši oko 60.000 i nikad nisam imao tih problema, ne samo to u mom okruženju (par prijatelja) koji ga voze nemaju tih problema šta više uopšte izuzetno su pouzdani.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    nije sad što imam renola, ali iskreno ako ćemo nekom pripisat lošu elektroniku onda je to definitivno pežo... ja do danas recimo nisam upoznao vlasnika/cu 207ice kojoj auto nije jednostavno stao, a on je samo kap u moru neispravnih ecu-ova i sl. ozbiljnijih problema.
     
  9. Alfa

    Alfa Aktivista

    Djelomično se slažem, sa Peugeot-om 306 1,4 nisam imao tih problema, ali pošto PSA grupacija koristi iste ecu-ove, zato me je ojadila Xara sa elektronikom.
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    da, xsara je stari posjetitelj wellerove lemilice :)

    ma oke ti stariji modeli još ajde-de, ali ovo novo brate što je kvarljivo... stvarno samo loše stvari slušam i to od prvih vlasnika.
     
  11. Alfa

    Alfa Aktivista

    Sto se tiče elektronike a pogotovo mehanike u pomenutoj grupi s motorima 1.1 , 1.4, 1.6 , 1.8 (mislim na benziske) ništa se bitnije nije mjenjalo u zadnjih 8 - 9 godina. Jednostavno postoje neke stvari koje nisu dobro složene (elektronika), mehanika je solidna.
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @juka

    Nemoj pricati o necemu sto ne razumijes. Kako sam vec rekao, DIN je samo institut za standardizaciju. Bilo sta sto se proizvede u Njemackoj mora imati DIN da bi zadovoljilo standarde. To nema nikakve ni najmanje veze sa kvalitetom ili bilo cim. Evo primjerice, najblizi njemacki proizvod mi je einhell busilica. Koliko je einhell kvalitetan govori cinjenica da se busilica moze kupiti za 15-20KM, a zadovoljava DIN specifikacije sto je i istaknuto na naljepnici sa specifikacijama.
     
  13. Juka

    Juka Komšija

    Pa o tome sam u svom predhodnom postu i rekao...

    P.S. Švabe su GiGaNtI....
     
  14. Juka

    Juka Komšija


    NIŽEBUDŽETNE=LOWEND proizvode imash svugdje , tu je možda samo certifikat da ti se neće prilikom prve upotrebe zapalit u rukama i namjenjene za treće zemlje kao što smo mi...... Isto ko zeleni BOSCH i crveni BOSCH... Ne shvatam ni ja ni ti...Vjeruj mogo bi ti do sutra oko toga prichati a i ti meni....

    Sve u svemu htio sam samo momku pomoći da se ne zaljeće na Talijana, za te pare bolje da zme nkog VW ili Audi i neće izgubit novac u kratko vrijeme, najbolji štednje, koliko uloži da će više dobit prilikom prodaje nego sa nekim Talijanom ili Francuzom...

    Bez zamjera...

    PoZzZ
     
  15. Juka

    Juka Komšija


    Mislio sam na starije modele FIAT ,ALFA,LANCIA i sva ta ITALIAN sh...

    Pa normalno da su nesh morali ljudi uradit na kvaliteti limarije, kad su bili pred propadanje, a LAMBO više nije ITALO nego ŠVABO (Audi je officijalni vlasnik)...

    Over & Out.
     
  16. Juka

    Juka Komšija

    EuroNcap ne znaci puno ako imas shity elektroniku, primjer: Renault..[/quote]

    U pravu si , imao sam CLIO 2, phase B, znalo se desit da mjenja signalizaciju... umjesto žmiga, blinkaju rikverc svjetla, a pozicija budu žmigavci, to se pogotovo dešavalo po minus temperaturama...

    Sad imam CLIO 3, riješili su po dosta bugova, stabilniji,udobniji,ekonomičniji a i gabaritniji, bez fulanja u signalizaciji....
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Koristi edit, ovo je uzas.
     
  18. Alfa

    Alfa Aktivista

    Ovo nabijanje postova s šupljom pričom od pojedinaca ničemu nevodi.
     
  19. Juka

    Juka Komšija

    da pomognemo momku da kupi sebi auto???? :roll:
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    reci ti nama, o svjetlo na kraju tunela, jesi ikada približno bio u prilici održavat audi kroz neki duži period?

    daj nemoj te šuplje prosipat... to ide uz bok kad sam napravio thread o kupovini svog novog auta, pa mi je došao neki supercharged padobranac i reko "pih za te pare što si kupio clia, mogo si dobit bmw 528 iz '98" :D