Kupovina auta

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Alibegovic, Oct 3, 2008.

  1. kaiser

    kaiser Aktivista

    ja pa te kolje sljedecih 5 godina
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Kia Ceed, 6 god garancije :p
     
  3. genius_

    genius_ Aktivista

    Kad su pitali Forda koja su najbolja kola,on je rekao " Nova kola " :)
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Vidim bio si na predavanjima iz osnova ekonomije. :mrgreen:
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    to jarane zna i dijete iz osnovne skole :D tu cuvenu Fordovu recenicu :D


    @kaiser: sto te kolje.. 14000KM das fiesta sa dosta opreme kosta oko 20000KM.. 6k KM ako ima neka solidna primanja moze za 4 godine vratiti, a ima sasvim solidno auto. imao sam priliku da se bas navozam ove fieste 1.4 i 1.25 motori. najnovije, auta su samo takva. stabilna je cudo jedno. vise mi se svidjela od nove astre u voznji, iako je manja. (haver radi u rent-a-car-u, pa cim sta dodje ide na testnu voznju :D )
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Svaka cast ako uspijes prodati neku Kiu, Renaulta, Peugeota za upola cijene od vrijednosti novog. Stari mi je Renaulta Europu primjera radi uzeo '97 novog i onda ga je prosle godine jedva prodao za jedvitih 6000. A Passat Variant 1.9 TDI kojeg je uzeo onakvog syebanog, moze bez problema iskesirati za njega 15000 u vrh glave. Razlika? Godinu dana. Oprema? Malo bolja kod passata. Ali i opremu da ostavimo po strani, Renault je bio bolje ocuvan nego Passat kojeg sad ima. Dakle, VW se ne zove bez razloga narodni auto. Hajmo reci da se kod nas udomacio i da raja ga upravo uzima, jer ga smatra pouzdanim, i markom. Nije bitno koliko je automobil nekog drugog proizvodjaca bolji, ima vise funkcionalnosti i bla bla, raja samo pita jel VW i odmah se zagrije da kupi. Mozda golf i nije najbolje rijesenje, no meni je ispao puno bolji od Passata. Iako nemam polozen vozacki, imao sam priliku da na parkingu provozam Passata, Golfa 2 GL mart 91 godiste (prodan prije godinu dana, otisao brzo ko halva) i Golfa 3 karavan TDI; '99 godiste, ne sjecam se koji je motor jer je od mog dajdze, koji ga je prodao prije sedmicu i uzeo Boru.
     
  7. Sale

    Sale Aktivista

    Ma pričajte šta hoćete, ja lično vozam Audia A8 98, ali vozao sam i Golfa4 fino je auto, i pogotovo za te novce 13-14-15000KM šta ćeš ti bolan uzimati koje kakve renaulte ili slična sranja pa kad ti ode neki dio nemaš blage gdje nabaviti, ovako golf i rahat ima djelova i u miljacki za njega :smt003
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    ja pa ga i dijete od 10godina moze otvorit :mrgreen:

    @ico:ti si i dalje ozbiljan?da uzme 14-15k KM i kupuje golfa tricu :shock: :lol: :lol: :lol: ocito nisi skontao alibegovicevo cudjenje i pitanje :)
     
  9. Alfa

    Alfa Aktivista

    Ovo pravo pređe u stručnu temu. :mrgreen:
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jadna je ova tema kad se javljaju likovi bez vozacke dozvole cije se iskustvo svodi na vozanje po parkingu. Dalje, dosta je vise suplje price nema gdje uzeti dijelova. Ko da zivimo na otoku u sred Pacifika, i samo jednom godisnje nam dolazi brod. Primjerice, ja sam vozio nissan stanzu. Vecina vas vjerovatno nije nikad ni cula za to auto, a kamo li ga vidjela. Koliko je kod nas tesko za dijelove govori cinjenica da sam za stanzu sve mogao kupiti u Sarajevu. Informacija dobija na tezini kad kazem da se nissan stanza proizvodila samo 4 godine za americko trziste. I sad pricamo o problemima sa dijelovima za renaulta? Sale druze, ne budi smijesan. O tvojoj strucnosti i upucenosti dovoljno govori cinjenica da poredis pasata i renault 19. Dalje, dijelovi za vw uopste nisu jeftini. Jeftini su kad kupujete bugarske i turske dijelove, pa se lezajevi, kugle, krajnice itd. mijenjaju dva puta godisnje. Otidjite u servis i kupite originalne dijelove za golfa, pa cete vidjeti koliko su jeftini. Sljedeci na redu su nasi putevi. Sta je to s nasim putevima pa je golf za nasih puteva? Unazad dvije godine sam malo putovao, i ne sjecam se kad sam zadnji put vidio rupu kod nas. A vala nesto ne vidim da su putevi bolji u susjeda nam (zanemarimo cinjenicu da nemamo auto put). O pouzdanosti ne treba puno govoriti. Cinjenica je da japanci (uglavnom toyota) na testovima pouzdanosti dominiraju unazad 10 godina. Nesto se ne sjecam kad sam zadnji put vidio vw na adac-ovoj listi medju prvih 10.
     
  11. Sale

    Sale Aktivista

    da dog, ali u Sarajevu, ali bogami već u odžaku si pušaona, Audi-a svog ne smijem ni otjerati ovim "domacim" auto mehanicarima nego idem u Nipex i InterAuto u Tuzlu...

    činjenica da su svi NOVI dijelovi skupi, ali vecina što vozaju auta od 13-14000KM kupuju za koje kakve stvari, prilikom udesa ili sličnog sranja, polovne dijelove a tog nema baš mnogo za koje kakve Toyote, Nissane i sl.

    U mene u drugara baš neki dan otisao el.motorčić koji podize staklo na vratima u Peugeouta 607 (u Peugeot kuci u Modriči, srećom su imali na stanju 1 taj ) i platio 500km taj motorcic i 30km ruke....

    a vec kod Golfa, to bi mogao bilo tko napraviti a ne neki ovlašteni servis.

    ps. ja nisam poredio passate sa nekim renautlima nego rekao općenito za auta koje se slabije vozaju na nasim cestama.
     
  12. vnm_

    vnm_ Komšija

    daj ne lupaj na pamet. u tuzli je veliki servis za citroen xsara dizel 600KM, a za ekvivalentnog golfa oko 1000. jedno i drugo cijene u ovlastenom servisu. gdje je to normalno?
     
  13. Hansel

    Hansel Komšija

    Taj Citroen servis Pavić nije loš. Išao sam dole sa prijateljeom i koliko ja smijem reći, vidio sam veoma finu i kvalitetnu uslugu. A ovo za Golfa vjerovatno misliš na Nipex. Oni su na kantonu poznati kao najskuplji ali ne i najbolji. Nedavno sam čuo da su i oni prodavali te mađarske ili čije već dijelove pa da im je licenca visila na koncu. Eh sad, koliko je istine u tome, ne znm.
     
  14. GV

    GV Komšija

    Šta fali novoj Fabiji, veći dio love imaš, ostatak na lizing ili kredit...nova kola, garancija...
    Bolja je nova Dačija Logan nego trulja Golf 3 za iste pare
     
  15. Hansel

    Hansel Komšija

    Ruku na srce, nova Fabia nije čemu. Ljepša mi je ona prva verzija. A Logan je auto čiji je osnovni cilj pri dizajnu bio da osvoji jedno od prva 3 mjesta u takmičenju za auto bez stila. Ovo je moje lično mišljenje. Nekima se možda ova auta sviđaju. Ali nije bez razloga nov Logan Dacia nekih 15 000 km a polovan Peugeot 307 također 15 000 KM.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kako volim ovu seljačku politiku "Golf je auto sve ostalo smeće" :lol:
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    http://www.parkers.co.uk/
    pogledaj ovu stranicu drug... imho veoma je korisna jer ti daje kompletan review svih novih i polovnoh automobila i sortirano je po grupama (sigurnost, udobnost itd.)
     
  18. Alfa

    Alfa Aktivista

    Ja sam se nadao frontalnom napadu VW pokornika, (izuzev malo vozanja po parkingu bez vozačke i nešto sl.) za razliku od ostalih foruma na ovu temu gdije su brzi i žestoki oni s Golf 2. Ovi što vozaju visoku klasu (tajkunsko vehicle) običaj je koliko znam da nepitaju za cjenu, a i cjena istih (djelova) je naravno primjerna klasi. :lol:
     
  19. Alfa

    Alfa Aktivista

    Neznam što zapinjete na ove linkove gdje se daju samo šturi podatci koi imaju samo komercijalni karakter bez ikakvih malo više stručnih podataka . I većina današnjih auto-moto časopisa se bazira na ovom principu globalnog marketinga. Oni koi su nekad čitali slovenački auto magazin od kraja 90-tih, testove i tekstove Martina Česenja i majstora relija poput Arija Vatanena i sl. znaju kako bi to trebalo da izgleda. :wink:
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    dobro sam, kako si ti 8)
    dalje sto se tebe zoi tice, ne mora sve pare roknuti sto ih ima i nema na auto,mislio sam na mladje auto npr. '99 godiste golfa III karavan lijepo ocuvano,a ne neku olupinu koja se kod nas prodaje na nasim pijacama kod lokalnog cige muje svercera. vidio sam, cuo sam i raspitao sam se dosta o autima, tako da nije guranje krofni pod bubrege. uzmi sta hoces za te pare nek je vw, em su dijelovi povoljni, em ga uvijek mozes prodati. to je takva kod nas politika bila i bice jos dugo godina. vidi i boru, jako fino auto. no, sta god da uzmes kod nas polovno nije sigurno koliko je km preslo, je li udaran, maznut i ostalo. bolja je situacija ako uvezes iz inostranstva polovno auto, najbolje iz njemacke ili svicarske, jer kod njih automobil prvo mora proci testove ispravnosti prije nego se moze prodavati. sto se novih tice, opet bolje polovan vw nego novi logan, neki hyundai, kia i slicna kompanija. jedino onda u obzir dolaze mala auta, od vw ili peugeota. opet kazem, vw-ovi idu ko halva. GV: Logan-bolji za novcanik, losiji za ledja, ja sam isao jednom taksijem koji je bio Logan, kad mi ledja nisu utrnula. Sjedista tvrda, a oprema inside spartanska.