Kupovina auta

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Alibegovic, Oct 3, 2008.

  1. Hansel

    Hansel Komšija

    Slažem se.
     
  2. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Samo na nova auta se ukida carina
     
  3. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    A znas zasto je katastrofalno?

    Jedan od razloga je taj sto se ne mogu uvesti auta starija od 6 (?) godina a raja normalno nema para pa se krpi s onim sto ima u drzavi. Zbog toga VW g*** 1 (ne izgovaram tu rijec :mrgreen:), star 20 godina, jos uvijek ima vrijednost na trzistu.
    Zato imas manjak polovnih auta od npr. 6-12 godina pa moras birati izmedju novog, polovnog (do 6 godina) i oldtimera.
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Od 1.7 ove godine carinska stopa je smanjena na 50% dosadasnje vrijednosti, a od 1.1.09 ukida se skroz carina, na nova auta cije je porijeklo EU. Stim da drzava razmatra uvodjenje akciza na aute (u svim zemljama koje imaju carinu 0% postoji akciza, nesto slicno kao za kafu alkohol i cigarete), vjerujem da ce i u nas biti tako nesto, jer odakle popuniti tu veliku rupu u budzetu ako se ne uvedu neke mjere.

    Imam predosjecaj da nista necemo dobiti od 1.1.
     
  5. Alfa

    Alfa Aktivista

    I dosad su po tom pitanju bili povlašteni VW zajedno sa Škodom (tretman domaća proizvodnja)što je itekako uticalo na kurentnost cijene na domaćem tržištu ove grupe naprema ostalih uvoznih brendova kod nas koi su gubili na tom potezu vlade. Čini mi se i da je od skora i Renault ušao u tu grupu.

    Naravno da kod kupnje novog vozila i neće biti nekog olakšanja , dapače biće veće opterećenje jer sad svi imaju isti tretman a onda država pribjegava akcizi i dopuni prihoda.
     
  6. Hansel

    Hansel Komšija

    Ma nisam ni sumnjao da će nas naša lijepa BiH lišiti carine ili slične dadžbine. Ukida se ono, ali uvodi ovo.

    Sad će uskoro, kada im zatreba za egzotične godišnje i nove vikendice, vjerovatno ponovo usvojiti prijedlog o obaveznoj zamjeni lične karte, vozačke i saobraćajne dozvole. Barem tako uvijek rade kada im ''usfali''.
    Kao što reče jedan moj rođak koji je i sam u politici i koji poznaje te cake (old school): ''Kada zatreba, udr'i po narodu''.

    Malo je Off Topic ali nisam daleko.
     
  7. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Na polovnim vozilima će se carina ukidati postepeno, cca po 10% na godišnjem nivou. Trenutno je 13.5% sa nekadašnjih 15%. Carinsko evidentiranje od 1% se ukinulo na svim kategorijama robe iz EU.

    Na novim vozilima kao što kolege iznad rekoše od 01.01.2009 se carinska stopa svodi na 0%, a za akcize je svašta moguće. Najvjerovatnije od 01.03. jer će ovi naši ublehaši požuriti da začepe rupetinu koja pravi deficit u budžetu od cca 8-10 mil. KM mjesečno. Kad je o njihovoj guj'ci riječ, svi se zakoni brzo izglasaju.

    Što se tiče zabrane uvoza rabljenih, EU je naložila da se ukine zabrana od 7 god. jer ne radimo homologaciju (čitaj standardizacija i ispitivanje iste / usklađenost sa normama, propisima i standardima EU). Legislativa je donekle uređena u zadnje vrijeme, još je dakle ovo ostalo.

    Uskoro će se raspisati konkurs za instituciju koja će kao krovna kuća raditi homologaciju (obično to bude mašinski fakultet ili državni institut za standardizaciju) a koja će opet birati dodatne kuće/institucije za homologiranje i novih i rabljenih vozila. Sve dok nemaš homologaciju, ne smiješ nametati nikakve zabrane prema EU zakonima.

    Sve bi ovo ipak trebalo pomoći da se smanji broj krševa na cestama, jer kada se oslonimo samo na naše tehničke preglede to je šupljikana žešća.
     
  8. Hansel

    Hansel Komšija

    Hvala. Poštujem trud za odgovor.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Naravno treba i uzet u obzir da 7 godina shit cisti lobi asa grupacije, inace bi im se prodaja prepolovila.
     
  10. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    To je lobi svakog uvoznika novih vozila i po meni veoma zdrav lobi, ali neorganizovan. U BiH je trziste novih vozila prosle godine jedva doseglo 12350 komada, naspram katastrofalnih 220000 rabljenog shita iz Evrope. Na 1000 stanovnika 1 novo vozilo a devet polovnih, zato danas i vozi svaka šuša automobil. Vozi BMW, a manta mu se od gladi.

    Ono što je kod nas problem jeste, nažalost, loša finansijska situacija stanovništva i katastrofalni uvjeti finansiranja kupovine novog vozila, zbog čega su ljudi i prisiljeni kupovati rabljena.
     
  11. Alfa

    Alfa Aktivista

    Hroničan problem kod svih zemalja u tranziciji a mi smo i ispod tog nivoa, novo vozi ko ima, a ko nema snalazi se kako zna i umije. Kako ko tretira , neko auto uzima iz hira a većina danas u skladu sa stvatnim potrebama - pružiš se koliko si dug preko toga je preseravanje na balkanski način (npr.dizanje kredita po zelenaškim kamatama) a onda para ni za gorivo da bi se isti vozio.
     
  12. Hansel

    Hansel Komšija

    Česti su i slučajevi gdje se neko, kao što kažete, napne da kupi neko jače auto (polovno) i time misli da je uspješno odradio kupovinu jer je sve uspio ugurati nekako u svoj limit. I onda nakon nekog vremena počnu se javljati problemi te slijedi kupovina novih dijelova. Tada nastaju glavobolje i takva auta većinom završe ponovo u oglasima. Nije neizvodljivo kupiti neko jače i skuplje auto, ali priuštiti sebi, odnosno održavati isto, to je već druga strana priče.

    Znam momka koji je digao kredit od 30 000 KM da bi kupio polovnog Audi A3 (2005). Navodno otišao mu je neki dio koji košta oko 3000 KM + neka popratna sića također u ukupnom iznosu od nekih 500-1000 KM. Budući da nije imao taj novac morao je ovaj put dići krediti u mikrokreditnoj organizaciji pa sada i ne voza često to auto jer štedi na gorivu. Znači pokrij se koliko ti je pokrivač dug.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    hebiga... oćeš audija bez garancije, eto ti ga na ;)
     
  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ljudi, konacno je pala odluka. Kupljen je Fiat Stilo, 2005, 1.9 JTD, 85KW - 115KS, model 3 vrata, siva metalik.

    Oprema:

    Klima, Servo, City servo, 6x airbag, ABS, el. paket, daljinsko i centralno zakljucavanje, volan i sic podesivi po visini, maglenke, putni kompjuter, preklopiva zadnja klupa, elektricni podizaci prozora, i el. retrovizori, spustanje prozora iz vana preko daljinca, dobra muzika itd.

    Juce sam imao probnu voznju i znao sam da je to jednostavno to. Utegnut, bez packe na karoseriji, i na unutrasnjosti, gotovo kao nov. Motor je fenomenalan, kakvo samo ubrzanje ima.
     
  15. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Neka ti je sretno brate, auto ti ima dobru godinu, oprema kako vidim full...Nista ti vise ne treba...

    p.s Nek se nisi obaziro na ove mahalske price o fiatu :wink:
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    ne bih da te crnjacim, jaran je nedavno uzeo stila 200x godina (ne znam tacno) 1.8 16V odlican isto tako, sve extra.. nedug zatim ode mu neki cip na volanu, rezultat: ne radi: abs, asr, sevo, ma kad upali auto ostane pola onih lampica popaljeno. dao 500KM za drugi volan sa tim chipom, ne odgovara, bacio 500KM moze se reci.. isao kod hote, dine, niko mu ne zna nista. eno sad ga prodaje povoljno :) pa ako ko hoce :) izuzev te sitnice auto je fakat u odlicnom stanju :D
     
  17. Alfa

    Alfa Aktivista

    Alibegoviću sretno sa Stilom. :)

    Koliko para jaran traži?
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Hvala ljudi, jel neko mozda ima stila, malo me iritira upozorenje za pojas, cuo sam da se to moze na kompjuteru u servisu ugasiti. Jel ko radio to?
     
  19. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Moze se ugasiti, ako budes gasio upozorenje na pojas, ugasi i upozorenje za brzinu ako ima na 120 pisti ko ludo :mrgreen:
     
  20. kAcA

    kAcA Aktivista

    Imam ti ja Stila ali nisam cuo da se to moze ugasiti...Meni to i ne smeta uvijek sam vezan
    Inace kod mene je 1.9 jTD

    @metacooler
    Stilo na Boardcomputeru ima opciju za gasenje upozorenja na brzinu ;)