Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Slobodno gledaj testove, komponente unutra su iste u svim brendovima, znaci pogledaj koja ti konfiguracija treba i/ili ostale karakteristike (velicina, dimenzije, tezina, zvucnici, tastatura, touch, izlazi...itd).

    Ja sam dosad imao Toshiba Qosmio X775, Satellite L750, HP ProBook, Asus VivoBook S400, G750, nijedan nije imao neku "manu", uglavnom rade ono za sta su namjenjeni i kakve komponente imaju. Baterije su bitne kod laptopa, ali to ovisi o tvojim potrebama, npr ovaj Qosmio je imao bolju bateriju od Satellite modela, i duze mu je trajala za obicne stvari (internet npr), ali isto tako ako pokrenes Skyrim za nekih 15min si na 0% (graficka jede struju). Isto tako ja laptop ne koristim nikad na bateriji jer nemam potrebu, par puta pogledao film u autu i slicno, ali inace u svim zgradama imas uticnice (i u dosta kafica/restorana koji su laptop-friendly)...

    Prvo skontas cijenovni rang i namjenu, pa ti neko moze predloziti modele ili reci koje da izbjegavas, ovako okvirno ne mozes reci da je neki brend bolji od drugog jer to varira od modela do modela.

    Ako bas insistiras na nekoj preporuci, ja ti preporucujem Asus VivoBook ako hoces lagani i jeftin ultrabook, a da je iznenadjujuce kvalitetan. Ako ces neki srednje klase, onda ProBook je dobra preporuka. Ako hoces gamersku klasu, onda ti je skroz svejedno, cim placas preko 2500KM svi su dobri, odaberi koji hoces :D
     
  2. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Žao mi što nisam dolazio u Sarajevo, vjerujem da bi pogledao tvoj Asus Vivobook 14 incha :(

    Cijena do nekih 1200km mogu ici gore dole manje više ali za moje potrebe laptop od 700-800km odgovara.
    Ne igram igre nikako, ali opet ne želim neku kantu koja je spora i da mi zapinje :D (net,office, filmovi)

    Bio sam zagrijan za HP Emvy 6 Sleekbook 1050km nov prije 2 mejseca bio u ponudi ali nema ih više u ponudi cekao cekao i na kraju ostao sam bez te mogucnosti.
    Ganjam ALU kucište i baterija valjda da sa wifi može nagurat 4-5 sati, i 15.6 mi je taman.

    Gdje si uzeo ti onaj Vivobook 14 incha? vidim da ima i Vivobook S500 model 15.6 incha, zapeo mi je i Asus S56.
     
  3. twofoldb

    twofoldb Novi član

    Ako gledaš nešto skuplje od svih proizvođača nađe se nešto da valja. U nižoj i srednjoj klasi po mom mišljenju najviše nudi Asus.
    HP je takođe dobar, ali je bučniji i više se grije...
     
  4. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Najviše mi odgovara macbook pro 15 incha ali da je 1500km nov vjerujem da bi dao te pare ali prevelike su cifre 2000-3000km.

    Imao sam davno polovan prije 3-4 godine uzeo HP Pavilion DV 6000, poslje i dan danas je stanje da su HP Pavilion serije totalno loše i njih treba izbjegavati.
    Na našem BH tržištu najviše imamo modela od HP-a ProBook verzija, vjerujem da dosta raje i uzme takve modele.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Takav laptop u BIH je bar hiljadu KM.
     
  7. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Evo šta mislite o ovim modelima, koji odabrati po vašem mišljenju ili da li ima neko ovaj model od laptopa:

    1.Asus Notebook K55VD-SX6 (1.149,30 KM)
    Procesor: Intel Core i5 Processor 3230M (2.60GHz)
    Graficka kartica: i5 3230M (2.6GHz/3M) 2GB DDRIII
    Memorija: 6GB DDR3 1600MHz
    Hard disk: 750GB 5400rpm

    2.Dell Inspiron N5520 Silver (1.169,10 KM)
    PROCESOR: Intel Core i3-2370M(2.4GHz)
    GRAFICKA KARTICA: Intel HD 3000
    MEMORIJA: 4096MB 1600MHz DDR3
    HARD DISK: 500GB Serial ATA (5400rpm)

    3.Dell NB Inspiron 3521 (1.099,80 KM)
    PROCESOR: Intel Core i3-3217U (1.8GHz)
    GRAFICKA: AMD Radeon HD 7670M 1GB DDR3
    MEMORIJA: 6144MB (1x2048 + 1x4096) 1600MHz DDR3
    HARD DISK: 750GB SATA (5400rpm)

    Za sada sam na ova 3x modela, nekako Toshibu i HP izbjegavam mada nemam razloga, mozda stavit u razmatranje neki HP Probook.

    Po specifikacijama nekako Asus sa i5 procesorom djeluje najbolje riješenje, jedino što Asus ima 24 mejseca garancije dok kod Dell-ovi su po 36 mjeseci.
    Nemam favorita, ako ima ko još kakvi prijedloga da mi pomogne bujrum baš se poprilicno patim. (genelec, comtradeshop i ostale radnje po Tuzli).

    Laptop cu koristiti iskljucivo za office,net, multimedija i to je to igre me ne zanimaju više :)
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Prva dva integrisana graficka, kod drugog star procesor, treci OK graficka, laksi 300 odnosno 700 grama, ali low-voltage procesor :D

    Ganjaj nesto sa Hasanom (i5-4200M), sa 7200rpm HDD-om ili 5400 sa SSD kesom.

    Nisam bas upucen u domacu ponudu ali vidi ima li gdje Lenovo Z510 sa FreeDOS-om.
     
  9. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ova tri navedena su u comtradeshopu uglavnom i u genelecu su slicni modeli.

    Loša je ponuda barem u Tuzli, pogleda cu za Lenovo prijedlog, ne žuri mi se ako jos ima ko kakav prijedlog nek kaže :)

    Edit:

    ASUS NB X550VC-XX021

    PROCESOR: Intel i5-3230M / 2.6GHZ /Turbo do 3.2GHZ
    EKRAN: 15,6"
    HD LED / 1366 x 768
    MEMORIJA:
    4 GB DDR3 1600MHz
    HARD DISK: 750 GB 5400RPM
    GRAFICKA: NVIDIA®
    GeForce®
    GT720M 2GB DDR3

    Jel ovaj bolji od prva tri navedena?
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kolega je na poslu nedavno uzeo Toshibu sa istim karakteristikama, sasvim solidan laptop.

    U zadnje vrijeme sam dizao sistem na par laptopa u low-middle range-u.

    Ono što sam primjetio da AMD bazirani E1 i E2 laptopi imaju nevjerovatno spore procesore, tipa windows 7 sp1 digne cca 10 minuta sporije nego Intel Celeron 1007U i 1005M
    A windows update ( install dio) traje i do 2 sata duže.
    Također u vanila ( HD grafika) varijanti nisam vidio ama baš nikakvu razliku između Celerona i i3 procesora, izuzev izostanka supporta miracast-a na Celeronima
     
  11. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Danas sam bio malo po radnjama prodaje racunara i laptopa.
    Zapelo mi je za oko HP ProBook aluminijum modeli, imaju razne varijante od i3,i5,i7 itd uglavnom na izgled a i mogucnost komponenata su mi najbolje riješenje.

    Zanima me da li ima nego sa foruma ovakav model laptopa, kako se drži i slicno malo utisak da nam prenese :D
     
  12. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Drugovi dajte mi preporucite kakvu masinu od 15" sa i5 a da ima malo kvalitetniji displej. Jucer nadjoh u jednoj radnji Probook 450 i 470 sa i5/i3 respektivno za cca 1300KM. Kad ih pogledah u displej razocarenje stvarno. Fakat ne mozes naci sve da valja u jednom pakovanju. Prelijepo izgledaju a ekran a-a. Imal sta sa IPS panelom ili TN sa bar kakvom HD rezom za te pare?
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Lenovo Z510 sa FreeDOS-om je epik best buy ako ga imas gdje nabaviti.
    i5-4200M, 8GB RAM-a, FullHD 15,6" non-glare ekran, 500GB HDD + 8GB SSD cache, GeForce GT 740M, 2,2kg masa.
    Sve to za 599 eura.
     
  14. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ja sam odustao od kupovine laptopa, loše stanje totalno na izboru barem u radnjama na podrucju TK.
    Lenovo nema ni za lijeka, tražio sam 2 mjeseca i istraživao i na kraju odustao.
     
  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Drugari, nakon mnogo razmišljanja oko kvalitete displeja, ipak mališa Probook 450, i5, HD8750M, 750GB stiže u moj dom. :smt003

    Ako koga zanima nešto bujrum.
     
  16. Shibby

    Shibby Aktivista

    Pozdrav svima ...
    Trazim laptop nov da uzmem pa se cetveroumim izmedju ovih modela..svaki savjet dobrodosao

    1.vjerovatno cu uzeti u Sarajevu u radnji i placanje je preko banke-karticom
    2. prvenstveno za fax i programiranje ce se koristiti, mada ne bi bilo lose ponekad neki low gaming(pes fifa itd nista posebno)
    3. znam da nije neka cijena ali eto do nekih 1200 bih isao

    Najvise mi se svidja lenovo g510 koji ide do ovih para ali ga nema u Sarajevu koliko znam
    ove modele sam sveo na uzi izbor:
    Dell inspiron 3521(i5 3337u,4gb ram,500hdd 5400rpm, hd 7670m)
    Samsung ativ book 2(i3 3120m,6gb ram,750hdd 5400rpm,vga:710m)
    acer aspire e1(i5 3230m,4gb ram, 500hdd 5400rpm, vga: 710m )

    hp probook 4540s(i3 3110m,4gb ram, 500gb hdd 7200rpm,hd 7650m)

    ove modele sam nasao u imtecu pa ne znam smijem li linkove stavljati ali moze i druga radnja
    Hvala
     
  17. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Pa ev ti ova dva iznad :D
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sretno ti bilo ali ne znam da se itko usrecio sa HP-om.
     
  19. techton

    techton Aktivista

    Jesam ja, ali sa elitebookom
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma