Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Tražim ženi laptop za posla. Škole s područja kantonu prelaze na e-dnevnike, više neće biti onih knjižurina, pa će kako stvari stoje, trebat svaki dan nositi laptop sa sobom.

    Dijagonala: 14 ili eventualno 15,6.
    RAM: 16GB, kontam da je 8 za današnji vakat već malo.
    Grafika: mislim da su dostatne ove novije integrisane
    Procesor: Ryzen 7 ili Intel i7, ne znam šta trenutno nudi bolji bang for the buck?
    Disk: isključivo SSD, od minimalno 512GB
    Preferiram novo, a može i malo korišten u garanciji.

    Budžet: razmišljam da bi do 1000 KM trebalo biti i više nego dosta za future proof business mašinu? Može i koja stoja gore- ako donosi značajnu razliku, ali i koju stoju niže, ako je razlika neznatna.

    Kratko sam bacio oko na olx, pa ovo uočih:
    https://olx.ba/artikal/51388552

    Šta kaže ekipa? Svi prijedlozi i savjeti su dobro došli :)
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne znam da li mora biti sad nesto aman zaman jak i futureproof, ipak u pitanju je neka basic office konfiguracija, ali ako vec se ganja novo, ja bih za rad u skoli gledao da je laptop kompaktan i lako prenosiv, dakle, mozda nesto tipa Lenovo Yoga poput ovog i jos da ima touchscreen https://www.olx.ba/artikal/52753452
    Rekao bih Thinkpad neki, ali jedini Ultrabook bi bio X1 Carbon, koji ispada iz budzeta
    Ili koristen Macbook Air
    https://www.olx.ba/artikal/48889269
    Usput ako mozes naci verzije od 16GB to bi bio bolji izbor

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Aug 18, 2023
    Ronaldo_9 likes this.
  3. nivla

    nivla Komšija

    yoga ako nije thinkpad yoga ja ne bih kupovao, ne znam za ove najnovije serije ali ove obicne nisu bas pokazale da valjaju
    ako joj treba samo za office bolje da zaganja lenovo t460 ne t460s vec bas t460, za 300-350 km mozes uzeti odlican i lagan laptop (1,5kg)sa dvije baterije i fullhd ekranom, 16GB ram i 250GB SSD koji će sigurno trajati i s kojim će biti zadovoljna
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    Nema potrebe za 16gb i Ryzen 7 tj 16 core za office use xD
    Sad su ssd-ovi extra brzi tako da je 8gb ram-a za tu svrhu više nego dovoljno a u vecini slučajeva se može nadogradit
    Evo npr ja na poslu koristim 10750h i7 intel 6/12 core zna mi bit otvoreno po 10 različitih alata itd..
    Sad su laptopi napredovali pa ovaj Ryzen 3 koji nije najnoviji se opasno priblizio moćnom "intelu"
    Tj single core perfomanse su manje više iste a pogledaj potrošnju 15w vs 45w
    14nm vs 6nm
    Podržaje windows 11

    Intel Core i7 10750H vs AMD Ryzen 3 7320U: performance comparison (nanoreview.net)

    Evo moje preporuke - još ako nemaš unicredit imam ja :D (ddr5 ram)
    Laptop HP 15-fc0017nm (7W6Y6EA) (imtec.ba) - 12 mjeseci garancija
    Laptop HP 15-fc0005nm (7S4T1EA) (imtec.ba) - 36 mjeseci garancija
     
  5. nivla

    nivla Komšija

    8GB je malo danas, browser to zakuca, 16GB ram je minimum da se ide
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma i 16GB je bare minimum... Nenormalno jedu ram programi..
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

  8. nivla

    nivla Komšija

    Ronaldo_9 likes this.
  9. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ma top laptoop za te pare. Jebo ćošak neće na izložbu. Jel OLX izvor kupovine ili privatni dileri ?

    Sent from my 2201116TG using Tapatalk
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    eurocompany B klasa laptopa, prosle sedmice sam tako rodjaku narucio, sve ok baterije po 50 ciklusa t460 140km sa punjačem ispalo, imao svjetliji pixel na monitoru, niko nije skontao da ima defekt kad sam upalio
     
    Ronaldo_9 likes this.
  11. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    A gdje vidiš te laptope od eurocompany, olx, fb, ig ili negdje drugdje?

    Sent from my 2201116TG using Tapatalk
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Meni naletio MacBook 2015 15" za 250 KM, kuciste ocuvano top, svicarska tastatura, trebalo bateriju novu i trackpad staviti i kupiti punjac. S popravkom izaslo me nesto preko 500 KM, najjaci model s 16GB i M370x grafikom.
     
    Ronaldo_9 likes this.
  13. nivla

    nivla Komšija

    kupio 3 polovna laptopa za raju preko vlasnika i on me dodao u viber grupu distributera, kupujem raji i poznanicima po tim cijenama bez marze

    ovo sto imae sa malim defektima i ogrebotinama kod preprodavaca je sve u b klaso i u rangu od 70-600 km za neke novije laptope
     
    Ronaldo_9 likes this.
  14. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ok pretpostavio sam s da je nešto tako jer malo je teže naći ovako preko oglasnika i mreža.

    Sent from my 2201116TG using Tapatalk
     
  15. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Ronaldo_9 likes this.
  16. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    I to žestoka greška, pa ti kontaj sad jel namjerna ili je slučajna.

    Sent from my 2201116TG using Tapatalk
     
  17. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Kaže radnik da će vidjeti s šefom da mi dadnu ponudu kakva je online, pa će mi javiti iduće sedmice. Ma greške se dešavaju, naučio sam kroz svoj posao.
     
  18. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Po zakonu ti moraju prodati tu stvar po cijeni koju su stavili. Doduše, ipak je u izlogu slabiji model bio, nije da si uzeo taj jači, odnosno koji si htio da uzmeš pa ti na kasi naplatili više nego što piše, ali eto.

    Helem nejse, sretno ti u svakom slučaju.
     
  19. iPlay

    iPlay Komšija

    Toplo ti preporučujem da probaš laptop prije kupovine (U Domodu npr). Display na entry modelima laptopa zna biti jako loš ne bitno što je IPS. Ja sam tako jednom grešku napravio.
     
    Ronaldo_9 likes this.
  20. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Ubacili su ram, pa sam pazario. Solidan mu je display. Za ove pare, a da je novo, bolje ne može. Hvala svima još jednon.
     
    iPlay and zippoo like this.