Kupovina volana

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Triforce, Mar 16, 2013.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

    Čime očistiti? Klinac ima T150 i nekada vidim da "slipa". Mada ga u zadnje vrijeme vidim da vozi sa "zimskim pamučnim" rukavicama. :D
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Debilno mi sa rukavicama ali hajd, skontao bih neke. Samo gdje naci. Nude mi jedino T300 RS 850KM.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Danas dosao T300RS. 790KM. Odigrao 2-3 sata i za sad nemam nikakve primjedbe. Zaista dobar komad hardvera. Napati osma se dok sam se navikao, mozda nisma jos dobro nastimao postavke ali nisam imao nikako osjecaja. Skontao sam da se i igra mora restartovati, u ovom slucaju ACC da se postavke normalno ucitaju itd. Tek zadnjih sat vremena mi je sjelo. Jedan tanko 1:53 na Monzi pa mi valja spuštat na 1:47.



    Samo mi nije jasno tolika prica oko jacine motora. Kontam DD radi preciznosti ali ovako jedan mid rang volan meni stol hoce prevrnuti. Ne kontam one prica o 15-20nm modovima. Ok zabava i zezancija ali totalno nerealno i suvisno.

    Mozda ovako sad kada kontamn, primjedba na detalje staze. Malo su tipi, ne tako oštri pa vjerujem to se gubi na remenu i opet, tu DD dolazi do izražaja. Opet, trebam se poigrati postavkama, nisam mogao u pocetku kruga sastaviti koliko sam se vrtio. JEdnostavno m inije odmah sjeo. Stavio sam ga na 900 stepeni pa cemo vidjeti. Mada svi kazu da je ACC losa i ima velik understare ako nije dobro podesena i bas to mene muci. Vidjet cu preko vikenda sa AC, PS5 i GT7, mozda pCARS 2 i Race Room.
     
    Vedo likes this.
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Treba vremena dok se navikne, ja sam bio brzi na gamepadu dugo vremena. Mada GT ima dosta blazi feedback od AC.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa DD nije zbog preciznosti vec brzine vracanja (reagovanja na feedback) volana kad hoces kontru ili kad ga pustis. Dodavanje redukcije, da bi se poveco momenat motora, istovremeno usporava njegovu vrtnju kada je to potrebno, volan jednostavno nece ispratiti polozaj tockova u extremnim uslovima (driftanje). DD je najblize realnom sto se moze postici.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Last edited: Mar 31, 2022
  6. nFare

    nFare Komšija

    Volani su za čiste simulacije ala onomad gtr2 ili rfactor, kad tačno na feedbacku osjetiš kad podupravlja kad preupravlja, kad su gume istrošene, kad je auto lagano itd. Voziš bez greške i ganjaš svaki centimetar i stotinku na stazi, kakvo driftanje i semisimulacije, to je samo za zabavu i ne možeš očekivati realan feedback. Nisam igrao ove novije igre, ne mogu tvrditi ništa, ali ne može se to porediti sa pravim sim igrama, nfs shift 2009 je imao pravo dobar balans simulacije i arkade.
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nisi igrao ali znas, bravo.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zato je proveo hiljade sati u gtr-u ganjajući set up gdje svaka promjena cambera ima rezultat na temperaturu guma i td.
    Dobar je GT ali po meni je overkill kupovati skup volan za to.
    Ima Iracing za kupovinu dobre opreme, a ove igre koje nisu ni arkada ni sumulacija ja ne bih nikad gotivio za kvalitetan volan, radije neku arcadu za zabavu, simulaciju za utrkivanje.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Tako je i sa novim igrama, AC i ACC su simulacije.

    dmr
    Nisam skontao, to je slucaj i sa T300. Mozes ga kontrirati brzo koliko hoces. Nije kao sa G Logitechom. "volan jednostavno nece ispratiti polozaj tockova u extremnim uslovima" Zasto? Koliko god brzo okrenuo volan 1:1 je rekacija. Mislim da je njegova frekvencija 900Hz.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa fazon je sto nije 1:1 okretaji osovine volana i motora, postoji ta redukcija preko razlicitog precnika remenica. Kod DD volana 1 okretaj osovine volana je 1 okretaj osovine motora za FF. Da t300 je puuno bolji od g25 al nije opet ni blizu DD.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislio sam 1:1 sa ingame volanom kada ga sihronizujes kako treba. Nema preskakanja nema kašnjenja nema gubitka informacija kada se brzo okrene.

    Ima li neko preporuku za jednostavan mod za kocnicu? Ubacit cu neku lopticu pa prvo to probati dok ne budem nesto lijepio.
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Logitech G Pro Direct Drive volan, 11 Nm, 1.000 USD:



    Pedale (load cell) 350 USD:

     
  13. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Evo i ovaj review:
     
    Vedo likes this.
  14. iPlay

    iPlay Komšija

    Pitanje, klinac je skupio love za Logitech G29 (550 KM). Ima li neki volan u tom rangu a da je možda malo povoljniji?
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Thrustmaster T150. Povoljniji i bolji mu FFB.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima jedno 3-4sedmice da mi se poceo pregrijavati T300RS. Sve iste postavke, nije bila nova verzija driver niti firmware-a. Ugrije se toliko da oslabi 80% a FF malo bude pri sredini. Kada ga zakrenem isto slaba opruga. Bezveze.

    Recimo prije je trebalo 15min da se upali ventilator ista staza isto auto, ACC. Sada je to za 1-2min. Kada se upali ventilator i vozam sat vremena, trebalo mu je da ohladi mozda 3-5min. Sada, nakon voznje, pola sata zvrći. Ako ne i duze. Jos je prozor pored otvoren, bude hladno. Preko ljeta ce 100% pregoriti. Rastavim ga nema prašine. Koristim ga oko godinu. Nikad nikakvih problema sve do sad.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Jucer sam vozao tako otvoren i kada se zagrije ne mogu spustiut ruku na hladnjak. Ne kontam sta se moglo desiti. Stavio sam ventilator ispod hladnjaka jer su tu limići najvise fokusirani i malo je bolje. Pa cu sutra montirati jedan sa strane. Ali je toliko vrelo da mu mislim nema pomoci. Ne bih puno da ga modifikujem i bušim jer kontam da ga prodam.

    Sto je najgore. ACC ima najslabiji FF po snazi. GT7 ima jaci. iRacing da ne pricam.

    Ima li neko ideju sta da probam?
     
    Vedo likes this.
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Nadji drugi vent istih dimenzija, možda se taj tvoj vrti na preniskom broju RPMova pa ne može da ohladi


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    NAILS likes this.
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne bi se drugi vent trebao vrtiti brze jer je fiksna voltaza. Jedino naci veci koji moze stati ispod. Kontam da ovaj nije usporio ali zvrka ga stoji kao i prvi dan. Podmazao sam ja njega za svaki slucaj.

    Sutra cu nekad spojit drugi ali postoji mogucnost da cu ubit plocu. Well, there is only one way to find out.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Pa to mislim, da nije Fan defektan, pa se ne vrti kako treba. A nema šanse da je ubiješ spajanjem novog fana.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Zar nije neko MBO syebao ovdje sa kacenjem vise ventova na jedan port ili sam ja nesto pobrkao. Naletio sam negdje da je lik htio staviti bolji fan al je odustao jer povuce vise nego sto ploca podrzava al jbg ne razumijem se. Evo guglam ali ne nalazim nista na netu. Navodno je izlaz 12V sto mi je nesto puno. Da nije onda voltaza opala pa se vent ne vrti dovoljno a ne da je do samog venta.

    Obzirom da je originalni ventilator šega, i da je jako daleko od motora, imho motor se ne bi trebao bas ovoliko zagrijavati tako da i dalje tipujem da je nesto do njega. Kazu da motor popusti kada se puno grije da ne izgori, ali ako se snaga smanji zar se ne bi trebao pocet hladiti a ne da ga ne mogu rukom dotaket. Kako god cudno, evo vozam sa otvorenim da vidim kaks oe ponasa (dok ga ne zalijem kafom ili ne uleti nesto u zupčanike).