Large Hadron Collider

Discussion in 'Generalna diskusija' started by monK, Nov 23, 2007.

  1. GW

    GW Moderator

  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pusti hadron colidere, kraj svijeta ce biti kad iran rokne izrael sa atomskom...
     
  3. [tota]

    [tota] Aktivista

    Govorim ja ovim oko sebe da stave u džep pare za šišanje, kad se počnu rokati ode nam svima kosa... :lol:
     
  4. Furion

    Furion Novi član

    http://www.wisconsinproject.org/countri ... /nuke.html

    Prije ce biti obratno :) :)

    Da citiram: "Today, Israel is the world's sixth most powerful nuclear state, with a stockpile of more than 100 nuclear weapons and with the components and ability to build atomic, neutron and hydrogen bombs. Israel's nuclear program began and still operates under tight secrecy, but in the 1980s a series of revelations showed the crucial role played by foreign suppliers."
     
  5. monK

    monK Komšija

    Tema je ipak o Collideru...I-sit-real vs. A-Rabs - ima masa foruma za raspravu o tome...

    GW...Hvala za update...Interesantno je...

    Ako već teoretiziramo o propasti svijeta...najprije ćemo se potopit...Neki dan je na Bug-u bilo objavljeno kako proizvodnja matrica za LCD monitore igra itekakvu ulogu u pospješivanju globalnog zagrijavanja...
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ako je iko od vas izucavao kvantnu fiziku ... ima ona da kad elektron prolazi ide od tacke a do tacke b kroz tacku c
    on prodje a senzor na tacki c detektuje lupam 4 ili 8 prolaza.

    po hajzenbergu ne mozes znati kroz koju je rupu u materijalu prosao... ispadne da je jedan elektron istovremeno prosao na 8 mjesta.

    e sada analogirajte to na space the final frontier .... racunajte da je centar svake galaksije ogromno masivna crna rupa .... da u svakoj galaksiji postoji na milioni crnih rupa ... covjek se prepadne

    kao sto se prepadne i na pticju gripu, sars, biolosko oruzje u iraq-u, ebolu, terorizam ...marketing straha

    u colideru mogu samo otkriti nove materije sudaranjem manjih cestica i njihovim cijepanjem ... da naprave crnu rupu treba im mnogo vishe od panja na kojem ce cijepati atome
     
  7. GW

    GW Moderator

    Pa da. Mislim, bilo je i prije collidera, ovaj je samo bolji. Priče da će uništiti Zemlju mi dođu kao one da će biti smak svijeta kad se poravna par planeta u sunčevom sistemu.
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jos 7 dana pa da vidimo i to cudo :D
     
  9. GW

    GW Moderator

    Dobro si me napomenuo. Ja bio zaboravio. :oops:
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Usput malo sam protabirio forume i literaturu... da se malo prepadnete
    LHC ce vjerovatno i proizvoditi singularitete ( crne rupe) al njihovo trajanje ce biti djelic sekunde i nece biti stabilne.

    Nemojte se bezze prepadat da bi crna rupa bila stabilna mora se tolika gravitacija proizvest ( ala urushavanje sunca 4x veceg od naseg) tako da no frx.

    Inace LHC simulira sudare teskih subatomskih cestica sto se desava non stop oko nas samo u lhc-u otprilike znaju dje ce se to desiti i mjere reakcije na to kako bi bolje saznali prirodu cestica nastalih sudarom.

    Znaci cijena mesa i dalje treba da bude veca sekiracija od ovog
    ;)
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    istinu čovjek priča, ja svjedočio :D :D
     
  12. Amash

    Amash Aktivista

    Ali po cemu je ona crna rupa? Ako je crna rupa onda bi trebala imati neku gravitaciju, sto znaci da bi i u tom djelicu sekunde pocela usisavati u sebe a samim tim pocela rasti(s obzirom da crne rupe rastu prikupljuci dodatni materijal)? Djelic sekunde bi bio i previse za crne rupe(s obzirom na jacinu gravitacije). Eh sad jedino pitanje je koju jacinu gravitacione sile moze proizveste ta micro-crna rupa iz akceleratora cestica, a trebala bi proizvesti neku posto je ipak crna rupa :)?

    I da, vise me brine cijena hljeba i mesa nego ovo :mrgreen:
    Pozz
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma to ce garant raditi na principu vira u rijeci :D imat ce jednog lolu koji ce cim se pojavi crna rupa da je spuca "stocom" da se razbije :D
     
  14. monK

    monK Komšija

    jE
    Scenario koji svi previđamo jeste recimo, ti naučnici rade sa Windozama, i u momentu najveće akceleracije čestica desi se BSOD

    izgubi se kontrola nad procesom i nastane crna/plava rupa koja se eksponencijalno širi

    sasvim moguće
    vjerujte meni
    kakav bi to epic failure bio

    10. septembra

    Al' se nadam da rade sa Linuxima, više bih volio da nas Nibiru odnese 2012, kako je i planirano...
    Anyway, ne vjerujem da će se bilo šta ozbiljno desiti, osim što će nam nestati struje...
     
  15. Moncho

    Moncho Komšija

    a sto bi nam nestalo struje, pa svaki aklecerator cestica ima svoju elektranu/elektrane :)

    Zbilja ljudi svega navaljaju okolo, a najvishe oni ljudi koji jos misle da je fizika spada u naucnu fantastiku i da su knjige iz fizike naucno fantastcina literatura.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Ko' da gledam prvi level Half-Lifea :D
     
  17. GW

    GW Moderator

  18. Amash

    Amash Aktivista

  19. GW

    GW Moderator

    Link sa sarajevox, prva račenica:

    Ovaj drugi neću ni gledati...
     
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Joj sto ne mogu ovih clanaka naucne teme na web portalima opce tematike! :x
    Posebno mi je sega procitati nesto vezano za IT na bihnet portalu.