1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Netačno.

    Može se potpisati i na Windows 11.
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    do kad?
     
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    To ti ne bih znao reći.

    IE nije obavezan, može se izvesti da radi i s drugim browserima.

    Bagavo jest, i tjeraju korisnike da spuštaju siguronosne postavke kako bi sve to radilo i sve skupa djeluje dosta neozbiljno.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Posto prvi put imam SSD u PC-u (dosad samo na Macbookovima) bas cu danas da probam kako se ponasa F2FS sa Gentoo+OpenRC, kazu da je najbolji za flash storage, a i OpenRC je minimalisticki, trebalo bi dati boost u performansama i svakodnevnom radu :D
    EDIT: Probao na Archu, doslovno leti, bolje nego na Windowsu, a evo sad i konfigurisem rucno Gentoo iz chroot okruzenja, odlicno za stress test CPU-a :D
    Paralelno 8 jobova radi u chroot-u, moze i 12, ali pojede RAM zacas :)
    I da, ovo je situacija kada se CPU vise zagrijava od GPU, a nisu igre, peak je bio 75C :D
    Posebno dobra stvar je sto ova hawaii ima native support na Linuxu kroz amdgpu drivere (radeon su samo za gledanje Youtube videa).
    tctl je cpu, a edge gpu

    https://ibb.co/4SSPj1k
    https://ibb.co/vLYmJ5m

    Jos jedan EDIT:https://ibb.co/ydkwqmw

    Sve ovo navedeno na Gentoo-u, custom kernel i cpu flagovi za Ryzen, na slici je i rucno kompajliran Spotify i Lutris i brdo dependencyja, nije beginner friendly, a i zahtjeva dosta vremena i konfigurisanja :D
     
    Last edited: Jan 22, 2023
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Dishonored Definitive Edition s Epic-a na Ubuntu 22.04.1 LTS i R9 290 Tri-X (Lutris + Vulkan driveri)
    https://imgur.com/LvPfyOd
     
    zippoo, EL NINO CFC and Qler like this.
  6. zdici

    zdici Aktivista

  7. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Kako ja vidim na slici ovo je WSL ubuntu. https://superuser.com/questions/1317883/completely-uninstall-the-subsystem-for-linux-on-win10
    edit:
    Control Panel -> programs-features -> turn on/off Windows features and deselect Windows Subsystem for Linux, and Save.
     
    zdici likes this.
  8. zdici

    zdici Aktivista

  9. Reznor

    Reznor Overclocker

  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Iz supljeg u prazno, i tako vec 10+ godina.
    Ubuntu stagnira evo vec 5 godina.
    Mint je stekao popularnost na tom stagniranju, al evo i oni su meh.

    Da pojasnim Ubuntu 22.04 je kilav na skoro svakom hw. Evo sad sam zavrtio novi Mint ali isto kao i sa Ubuntu, AMD/ATI driveri rade, al sve dok nemate neki screensharing na Zoom/Teams-u. Intel driveri, nemam pojma sta im rade ali feeling je kao kad koristite XP bez drivera.
    Linux MDM support non existant.

    Ovo sam testirao na nekih 10+ ak laptopa i svaki put ista prica. Ispadne da je najbolji savjet za ubrzati Linux PC, obrisati sve instalirati W10 i dodati WSL.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    To je istina donekle, Ubuntu i Mint i ne koristim, vec nesto naprednije sto mogu sebi konfigurisati.
    Ali, prilicno je spor razvoj po meni generalno. Wayland jos uvijek ima nekih problema, npr screen recorder aplikacije, pa onda systemd iako je daleko bolji i dalje zna da zasteka kod shutdown, zato sam nabacio runit itd
    Donekle jedino se graficka okruzenja i kernel razvijaju iako nista sad da je outstanding izaslo da kazes wow.
    Sto se igara tice, ima dosta pomaka, posebno Wine sada podrzava DX12, Vulkan, Windows 11 i vecina igara radi super kao i na Windowsu. Lutris ima skripte za vecinu igara pa ti ne treba manuelno podesavanje wine dependencyja.
    Mada, ja ne mogu tih integrisanih okruzenja, WSL mi dodje ko Windows u QEMU ili Parallels, radije na zasebnu particiju ili disk :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

  13. Reznor

    Reznor Overclocker

  14. Reznor

    Reznor Overclocker

  15. monK

    monK Komšija

    Totalno sam zadovoljan s Debianom. Već par godina je aktivan na starijim laptopima, odnedavno sa dvanaestkom i na glavnom računaru.
    Isprobavao sam i druge opcije, ali zasad najbolje iskustvo.

    A generalno sve što bi mene zanimalo mogu oformiti sa svojim instalacijama - od web servera do sigurnosnih alata.

    Možda nije idealan za igre - ali ovo što radim i što volim radi fantastično. A onda i većina igara koje volim preko Steama rade sasvim OK.

    Mislim da sam, barem kada je privatna upotreba u pitanju, završio s Windowsima. Prealergičan sam na usisavanje data koje rade preko windowsa, čak i kada se potrudiš da to reduciraš.
     
    Reznor likes this.
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

  17. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Ja imam problem na laptopu s airplane modom i jedina distribucija na kojoj mogu rijesit problem je ubuntu, dok na fedora, debian, opensuse jednostavno ne mogu naci rijesenje.
    Automaski se aktivira mod ako zatvoris laptop ili poslje nekog vremena ako nije aktivan (ne ostavlja mi se da je konstatno upaljen) i nije moguce iz njega izaci nikako osim resetovanje pc.
    (wifi, lan se ugase)

    U ubuntu pomogne dodavanje linije u GRUB
    "GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="acpi_osi=! acpi_osi='Windows 2009' quiet splash"
    poslje toga samo "sudo update-grub" i sve radi kako treba.
    Ista stvar ne frcera na ostalim distribucijama, ili bilo koje drugo rijesenje na kojem sam naletio.


    Inace, Fedora mi dosta brze radi od ubuntu za koji imam osjecaj da cak dosta sporije radi i od win10.
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ubuntu je i kod mene uvijek najsporije radio na cemu god da sam ga probao. Zato ga i ne koristim...na starijem hardwareu sam instalirao light verzije obicno,da se igram . A airplane mod nisam nikada u zivotu upalio ni na jednom uredjaju,pa ni na mobitelu .
     
  19. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Jbg, na nekim HP laptopima se samo aktivira cim zatvoris laptop, i onda problem nastane sto ne pomaze tipka za izlazak iz moda, samo restart.

    Ova opcija ugasi skroz taj mod i onda nemas problema.
    (jedino na ubuntu sam nagurao da radi)
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jedino sto mi pada na pamet su dvije stvari:
    1. Specificna kernel konfiguracija na Ubuntu vezana za power management (na HP laptopima neka postavka ili flag)
    2. Preinstalirani software na Ubuntu sa nekom konfiguracijom u fajlu npr. tlp

    Ako zelis, probaj instalirati neke od slijedecih alata koje ja sebi inace instaliram kad podesavam distribuciju:
    sudo apt-get install lm_sensors acpi tlp tlp-rdw top htop hardinfo alsi smartmontools

    Posebno mozda da bacis oko na tlp
    cat /etc/tlp.conf
    <- Pogledaj na Ubuntu kakvu konfiguraciju ima, kopiraj sebi negdje, baci oko na TLP_ENABLE i CPU_SCALING_GOVERNOR_ON_AC flagove (mislim da je do governor ovaj issue, koji nazalost se podesava u samoj konfiguraciji kernela, mada vecina kernela na distrama koristi default governor koji je cini mi se userspace ili ondemand)
    vim /etc/tlp.conf <- Paste na Fedori i onda testiraj radi li ili mijenja li sta

    Ja koristim Void Linux koji koristi runit init sistem i musl umjesto glibc, boot i shutdown su blink of eye, par sekundi.
    Systemd mi je pravo spor, posebno svaki put me nervira sto stane kod shutdown, pokusava stopirati neki proces, i to je kod svake distre.
    Za Arch ima derivat Artix koji koristi OpenRC kao na Gentoo.
    Za Debian based to je Devuan, mozda bi tebi ta distra legla vise, a bila brza od Ubuntu, pri cemu bi ti mozda radili ovi gore boot parametri za grub koje si naveo.

    Evo malo dokumentacije vezane za power management, mozda ima sta korisno ovdje:
    https://wiki.archlinux.org/title/Power_management
    https://wiki.archlinux.org/title/TLP
     
    Last edited: Mar 24, 2024