1. zijo-bosnjo

    zijo-bosnjo Novi član

    U zadnjih par mjeseci slusam stalno se prica o linux-u ,pa me bas zanima kolko je ovaj OS "dobar" i dali bi se isplatilo preci na njega ili ostati na Windows-u???

    Dali ima ikakvih prednosti linux u odnosu na Windows ili bilo sta,tj. koja je razlika u ta dva OS?

    Razmisljam da ga insraliram ali opet nesto nisam siguran hoce li to biti dobro :|
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Za sta inace koristis PC (Windows)? Ako su to primarno igre, onda imas problem s Linuxom.

    Najbolji nacin da probas Linux je kroz instalaciju u virtualnoj mashini ili kroz koristenje Live CD podrske preko koje mozes bootati Linux bez potrebe za instalacijom. Za pocetnike, Ubuntu je prava stvar.
     
  3. zijo-bosnjo

    zijo-bosnjo Novi član


    u posljednje wrijeme igram samo Browser igre ali nekad kad izade kakva nova igrica igram i "obicne" ...

    Ali mozes li mi mozda objasniti razliku ta dva OS-a?
     
  4. tux_

    tux_ Aktivista

    Ne moze ti niko nista objasniti.. Imas Google i Wikipediju pa opleti. Ali generalno ako ne volis citati i ako nemas obicaj otici prvo na Google pa onda postavljati pitanja, onda Linux i nije bas za tebe.
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Vazda mozes nabaciti linux temu na xp :lol:
     
  6. GW

    GW Moderator

    Čudan post za jednog linux korisnika.
     
  7. Pasha

    Pasha Komšija

    Ne otvaraj pandorinu kutiju! Šta je tema? :smt003
     
  8. tux_

    tux_ Aktivista

    Ja sam misljenja da je bolje da ljudi u startu odustanu nego nakon mjesec-dva peglanja. Isto tako sam misljenja da svako treba koristiti ono sto mu odgovara a ne sto je cuo da je ovo ovako ili onako. Dakle nisam jedan od onih "sektasa" koji po svako cijenu zele nove Linux korisnike.. I da.. ako je neko spreman prvo doci na forum i pitati "jooj kakav je taj Linux, moze li COD na njemu?" nego otici na Google i potraziti to isto onda je bolje odustati.. Ako si na to mislio @GW : )
     
  9. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Pa i da ode na google i vidi može li COD na linux-u, opet bi odgovor našao vjerovatno na nekom od foruma gdje je već neko postavio takvo pitanje. Forumi i jesu mjesta gdje možeš da očekuješ da nađeš pomoć. Čovjek traži informacije, i svakoga ko se interesuje, treba pozdraviti a ne bez razloga napadati.
    Moj ti je savjet- nabavi live verziju nekog linux-a, pa probaj. A u ostalom ako imaš HDD većeg kapaciteta, mogao bi da imaš i windows i linux. Glavna prednost linux-sa je cijena (džabe), a windows-a je što svi jači programi se razvijaju za windows ( više korisnika, veća mogućnost prodaje tog programa )
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    koji vi linux koristite znam da ima dosta neki verzija, koji vama najbolji

    Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
     
  11. kvaju

    kvaju Komšija

  12. irhadkul

    irhadkul Komšija

    ubuntu je isto jednostavan za upotrebu
     
  13. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    I od mene tople preporuke za Ubuntu, skoro sve radi odmah nakon instalacije, fino izgleda, community super, podrska je isto tu, fini nacini za skidanje novog softvera tako da je jako user friendly kad se sve sabere.
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    glas za MINT :) fakat jednostavan cak jednostavnije i funkcionalnije out of box od ubuntua

    a ni ovo nije lose :D http://pinguyos.com/ men se cini da uzima updejte od minta tj ubuntua sve sto radi na ubuntu radit ce i ovde stim sto ovde sav potreban software je tu i ljepsi je dosta od klasicnih
     
  15. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Vazno je reci da je Mint baziran na Ubuntu linuxu, i jos vise friendly :) Na kraju dosta ovog izadje slicno, razlicite distribucije imaju dosta toga zajednickog, pogotovo ako su bazirane na istoj distribuciji, i glavne razlike budu u desktop environmentu, a tu dominiraju Gnome i KDE, plus ove neke manje. Doduse, Ubuntu sad koristi Unity, koji je kao skin za Gnome.

    A posto je sve ovo besplatno, nije zgoreg probati bilo koji, vidis godi, ne godi, ako je ovo drugo skini drugi, probaj, i tako par dok ne nadjes sta ti godi :)
     
  16. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Baziran je na Ubuntu uz vlastita podesavanja GNOME shell-a. Kao sto vidite na linku ispod ima oznaku LTS sto je skracenica od “Long Term Support”. U prevodu podrska za ovaj OS ce biti vrlo aktivna do 2017.godine.

    http://distrowatch.com/index.php?distribution=pinguy&month=all&year=2012

    Ja licno koristim Mint http://blog.linuxmint.com/?p=2088 ali nisu losi ni ostali. U biti sve je slicno samo su u pitanju nijanse.

    Zorin OS isto tako nije los, a i on je baziran na Ubuntu http://distrowatch.com/?newsid=07360
     
  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    nabacio linux ubuntu, ccc, ne znam nista ni instalirati, eh muko moja, otvara neki 50 foldera
    mogu li se driveri od graficke instalirati?
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Imas Ubuntu Software Centre, pa preko toga mozes dodavati nove stvari.
     
  19. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ma treba malo vremena da se naviknes. Vecinu software-a ces naci preko pomenutog software centra. Za drivere za graficku idi

    Start > Settings > Additional drivers i ponudit ce ti automatski drivere za tvoju graficku.
     
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    hvala vam, ima na SC dosta stvari

    nego je li valve izbacio steam i left 4 dead za linux?

    Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2