Litecoin (virtualna valuta)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Sena, Apr 3, 2013.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pozdrav svima, otvaram ovu temu da pomognem ljudima da zarade koji dinar.

    Kao prvo sta je litecoin, to je e-valuta koja je veoma slicna veoma popularnom bitcoinu, ali ima par razlika, bitcoin radi na principu SHA-256 hashinga i u mnogome ovisi o jacini gpu chipa, dok je bitcoin malo drugaciji, long story short ovisi od vram propusnosti.

    Bitcoin nije vise isplativ jer su se pojavile ASIC jedinice koje su specijilazirane za rudaranje bticoina, takve jedinice se trenutno ne mogu da naprave za litecoin i zato je litecoin mnogo vise future proof.

    Sta vam treba da krenete rudariti?

    Treba vam BTC-E account(mjesto gdje se trguje novcicima), treba vam verificirani paypal account ili account nekog drugo servisa preko kojeg ce te primati uplate(lista servisa je na btc-e stranici), treba vam AMD Radeon grafa iz bilo koje serije, najbrze su HD 5000, HD 6000 i HD 7000 i litecoin miner.


    Uz malo srece i timinga veoma respektabilni novci se mogu zaraditi, timing je vazan jer nekada coin vrijedi 0.5, a nekada 5 USD, a i kompromis, dali rizikovati da opadne cijena ili prodati sada, i itd, poprilicno uzbudljivo.

    Evo link za btc-e: BTC-E

    Link za guide( na istom se linku nalazi link za download minera koji ima predefinasene profile za skoro sve radeon graficke poslije HD 5000, ukljucujuci HD 6000 i HD 7000 serije)

    Vodic
    Vidjet ce te da se ima skinuti i wallet gdje ce spremati coine, ja ga ne koristim jer sam podesio da sa bazena sve coine na berzu saljem.

    I zadnji korak, morate se registrovati na neki bazen, ja koristim coinotron.com
    Najsigurniji je a i zasticen je od ddos napada, napravite LTC workera, port je 3334, i stavite neki password i te podatke u client i sve je spremno.
    Mozete koristit PPS nacin nagrađivanja(nacin na koji bez obzira pronasao se blok ili ne, dobijate novcice) ili Round based nacin nagrađivanja, ja koristim PPS jer ovaj drugi je samo ako se stvarno u stanju da 24 sata sedmicno odrzite istu brzinu rudaranje, naravno na prvoj metodi je provizija veca, ali nije nista strasno, samo 3,5 %, ostali bazeni koji imaju PPS sistem imaju vecu proviziju, pa sam zato izabrao coinotron.

    Komparacija brzine grafickih kartica: https://github.com/litecoin-project/lit ... comparison

    Nvidia karte nisam navodio, jer kao sto se moze vidjeti iz liste koju sam postavio gore, jadne su.

    Disclaimer: Kao i sve radite na svoju odgovornost, ne radite rudaranje ako mislite da ce te unistiti svoju imovinu sa njim.


    LTC mining tutorial by KolinsB:
    viewtopic.php?f=6&t=30737

     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: Litecoin(virtualna valuta)

    Samo brzinsko pitanje... da li ovo ukljucuje i 5000 seriju ili samo 6000 i vise?
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: Litecoin(virtualna valuta)

    Sve iznad HD 5000(znaci 5000,6000,7000).

    btw, sada je cijena veoma visoka i vjerovatno nece tako puno biti, ako hocete da rudarite, sada je pravo vrijeme.

    Samo cu reci da za 14 dana mogu da otplatim obje hd 7950, bas se zahuktalo.

    Bio sam stavio gore pogresan link za vodic, sad sam popravio.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Litecoin(virtualna valuta)

    Ovi sa 10.000 KH/s prave oko 75 LTC-a dnevno. Pih, sta ja mogu ocekivati sa 500KH/s? Slabo.
    A mislim da bi me zena nakon par dana istjerala iz kuce zbog buke koju komp pravi pri radu. :)

    Mozda je bolje investirati u ovo:
    https://products.butterflylabs.com/home ... miner.html
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Litecoin(virtualna valuta)

    Pa to ce i napraviti bitcoin bezvrijednim
     
  6. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Re: Litecoin(virtualna valuta)

    A ne mogu Nvidijine grafičke?
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Litecoin(virtualna valuta)

    Cuj pare zaradit:)))

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: Litecoin(virtualna valuta)

    Da to su ASIC jedinice, na prvi pogleda djeluje mocno, jer i ja sam sa ocem mislio da investiram u ovo, ali kad se masovno pocne koristiti, jedino ce efektivno zaradu imati ovaj najskuplji rig od 30k usd, jer sto vise ljudi rudari, zahtijevnost skace i vise vremena treba da se izrudare novcici, sa 500 kh/s dnevno mozes zaraditi oko 3 LTC ako radi 24 sata ili manje ako pravis pauze, oko 10-15 USD zavisi koliko se rudari. Zato govorim ko hoce da rudari i da zaradi nesto, nek uskace sada dok LTC zahtijevnost nije pretjerano skocila.

    Nadam se da nitko ovde ne ocekuje hiljade USD-a mjesecno.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: Litecoin(virtualna valuta)

    Mogu ali su jadne u ovome i zato ih nisam ni navodio.

    Evo leglo meni 100USD sto sam iskoristio dok je cijena bila 4.9 po novcicu. Znaci nije scam ili fake, novac je tu.
    Ne rudarim sa obje grafe 24/7, obje samo po danu rade, po noci radi jedna, a i pravim dnevne pauze.

    Dodao sam kalkulator zarade u prvi post.
     
  10. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Pozdrav raja, maloprije sam usao u diskusiju sa jos jednim forumasem oko litecoina. Da li mi neko moze objasniti sta je ustvari taj mining i cemu sluze svi ti podaci?
    Znaci ne treba mi objasnjenje koristene tehnoglogije (p2p) ili koje hash funkcije koristi ili koji vid zastite, vec cemu sluze svi ti podaci koje vi proizvodite pa saljete, sta se to racuna?
    Edit:Napomena, ne zanima me takav vid novca i jedina "mjerodavna" stranica koju sam ja mogao naci je spomenuta valuta . org, i na njoj nema ama bas nikakve informacije korisne(Ili ja opet moram ocnom)
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma sve je to farsa, u stvari razbijate sifre za CIA.. :smt005
     
  12. veki81

    veki81 Aktivista

    Greska ja sam vise naklonjen KGB-u :smt003 .
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Postoje blokovi coina, svaki block ima 50 coina u sebi, samom korisniku je cak i sa najjacim hardwerom tesko taj cijeli blok razbiti i dobiti sve coine, zato postoje bazeni koji dijele rad korisnicima, kao folding home princip.

    Znaci ne racuna se nista, nek se razbijaju blokovi u kojima se nalaze coini, znaci nikakve teorije zavjere, bla, bla.

    I da samo mi reci sto te ovaj vid novca ne zanima?
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Kakvi blikovi ?! Blokovi čega ? Nemoj mi samo reci blokovi coina.
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    znaci sena gledaj to sa logicke strane

    zasto bi neko tebi placao te blokove tj ko to sve finansira ? kome je u cilju da ti minas :D

    u najmanju ruku mi je sumnjivo ovo
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne placa te nitko ja prodajem coine drugim korisnicima, znaci ne placa me nikakva firma ni koorporacija, ltc je financijski vezan za btc koji ima veliku podrsku investitora kao digitalna valuta.

    Cijenu ltc-a donekle određuje cijena btc-a, ne znam zasto sve gledate sa nekakve black ops strane.

    bitcoin projekat je stariji od ovoga foruma, da se zbog njega probio pentagon ili nesto slicno, znali bi.

    Iskreno moram priznati da sam ispao budala sto sam ovo pokrenuo, ponudio sam sansu da se zaradi koji dinar, nisu mega sume, ali opet je korisno.

    Moze lock na ovo, ili delete.
     
  17. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Evo ovako analogijom matematickog zadatka kako sam ja razumio. Ucenici rade zadatak i mujo se javi"e ljudi zavrsio sam dio na liniji xx",ovi njemu aplaudiraju(dobije coin) i nastavljaju dalje rijesavati,mujo dobio aplauz i on taj isti moze zamjeniti za dolare. Moje pitanje je gdje je profesor,ko je dao zadatak,kakav zadatak rijesavaju,sta je svrha zadatka kad se taj isti rijesi?
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    jos si mlad al moras naucit da debatujes sa argumentima ono gore sto si stavio to nije argument razumijes
    znaci nemamo mi nista protiv toga al kao i svemu ostalom trazi se dokaz jer sto kaze irhad ko servira zadatke radi cega i tako to
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Druze moje ne razbijate vi cup iz kojeg ce ispasti zlato. Vi obradjujete podatke, koristi se snaga "udruženih" racunara, folding.. da se "izrenda" xy. Mene interesuje sta vi rendate ? Ti izrazi "blokovi" su kulturan nacin da se zamaskira.


    Ne kazem da je teorija zavjere. Izgeld mi kao da sa jedne strane postoje ljudi koji imaju potrebu da im neko nesto izrenda (moze biti neki arhitektonski rad.. ) a sa druge strane taj neko drugi bude placen E valutom koju "dodjeljuje" posrednik.
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Aj kad zi zapeo toliko, kreator bitcoina je nepoznat, zna se samo Satoshi Nakamoto, jeli to pojedinac, grupa ili nesto treca ne zna se, i vjerovatno se nikada nece saznati.

    Orignalni kreator kojeg sam gore spomenuo nije vise aktivan na tom polju, tako da se smatra da je sada sve prepusteno interentu, međutim u zadnje vrijeme podosta kompanije se zainterisalno u coine, pogotov bitcoina i zato cijena raste, coina nema beskonacno, zato i vrijede i cilj im je(iako smatram da nikada nece uspjeti) da zamjene komercijalne valute.

    Litecoin je nastao poslije bitcoina i zapravo bit i litecoini su jedini koji vrijede, ima na desetina tipova coina, ali je sve bezvrijedno, svatko kome se cefne moze mrezu da stvori ako ima znanje, sad je pitanje hoce li biti prihvaceno, bitcoin ide pravo naprijed, amazon je najavio da ce uskoro moci kupovati coinima, a i ebay razmatra tu opciju. Litecoinu ce ipak trebati jos koja godina da dođe do toga nivoa, sto se tice argumenata, nikada bez njih ne raspravljam, nego gore nisam htio da raspravljam jer nemam zivaca, predlozio sam lock ili delete.

    Svi coini potjecu od mreze doticno coina koju kreira autor, tezina, tj. kojom brzinom se blokovi izmjenju ovisi o hash brzini cijele mreze, zato sto vise ljudi rudari, teze je dobiti coin, ali u isto vrijeme cijena na berzama im raste, pa tako to sve dođe na isto.

    Nikakvo rendanje nije u pitanju, nego cisto matematicko "razbijanje", dubina se vjerovatno nikada nece ni zasnati, a da budem iskren i ne zanima me, ja rudarim sve dok je profitabilno, kad prestane biti profitabilno, out sam.