Nadogradnja racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Benq, Apr 5, 2014.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Pozdrav , u nedoumici sam sta uraditi , pa bih molio za malu pomoc.
    U planu mi je bilo uzeti na postojecu konfiguraciju jos 4GB RAM-a i X6 procesor , ali je kod nas AMD tesko dobavljiv, tako da mi treba vas savjet sta uraditi i koliko se isplati.

    Trenutna konfiguracija :

    CPU : AMD Phenom 9500 x4 2,2GHz
    MBO: Gigabyte GA-M720-US3
    RAM: 2x2GB OCZ Platinum 800MHz
    VGA: Palit GT630 1GB DDR5 DX11 128bit
    PSU: Chieftec 550W
    HDD: 160GB (nije toliko bitan, svakako cu uzeti 500GB za koji dan , prioritet mi je ostatak konfe)

    Dali da ganjam Phenom II X6 procesor jer moja ploca podrzava AM3 procesore , ili da predjem na neki Intelov i3 (koliko je uopste bolji od mog trenutnog procesora , ja sam inace ljubitelj AMD-a pa bas i ne kontam ove nove intelove procesore).

    Eto trebalo bi mi tih par savjeta sta bi vi uradili na mom mjestu , ne treba mi neka extremna promjena , samo hocu ram da dignem na 8GB i ovo ostalo da rijesim sta se moze bez previse ulaganja , inace racunar koristim za igre pretezno. Nemam nikakvih problema sa trenutnom konfiguracijom , ali malo promjene na bolje i "future update" bi dobro doslo.
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    Pa eto i sam si rekao sve, u svakom slučaju je bolje nadograditi na X6 nego ići na i3, samo što ga je teže naći po oglasima, 8GB rama i neka ATi 7770 bi bio solidan upgrade za malo para.
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Hvala Fare , ja sam napisao ono sto mislim ali naravno otvoren sam za sve prijedloge :).

    Pa kad utanacimo ovdje sta bih trebao promijeniti , onda cu svoje komponente staviti na forum za prodaju i kupiti nove , naravno ako neko ima ram memoriju (2x2GB) , procesor x6 ili bolju kartu od moje pa da se mijenjamo uz moju doplatu ili za kesh , slobodno saljite ponude ovdje ili na PP od volje vam :)
     
  4. Neraa

    Neraa Aktivista

    ne vidim zašto mora biti x6 procesor , phenom II x4 965 BE je sasvim dovoljan za gaming, ne vjerujem da ćeš vidjeti veliku razliku u performansama a u novcu hoćeš itekako jer je jeftiniji upola od x6 procesora, a tu je uvijek i opcija OC gdje x4 postiže veci clock ... moje mišljenje opet, bio sam u istoj dilemi kad sam sklapao svoju konfiguraciju i odlučio se za x4 ipak :)
     
  5. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Trenutno : da X4 , pogotovo ako se igra samo SP , za malo ubuduće X6 ili X8 ,jeftini su, najbolje je. fx8320 se može naći nov "vani" za 220KM!!!
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    Nera , zato i ja pitam jer sam u dilemi , ne znam sta da radim :D , x4 mi je hajmo rec lakse dobavljiv od x6 , zato mi i treba pomoc :).

    Naravno i tvoj odgovor ide u razmatranje , jer je x4 965 brzi od mog procesora za 1,2GHz a to nije malo :)

    @joyjoy Nemam mogucnosti za x8 procesor na ovu plocu , x6 je najjace sto bi se moglo ugraditi na nju jer je AM2+ socket (AM3 ready).
    Sto se igre tice , trenutno najvise igram CSS (posto sam presao sve igre koje su izasle do sada).
     
  7. Tensai

    Tensai Komšija

    Ne znam za šta planiraš koristiti računar ali za gaming je i3 puno bolji od tih Phenoma.Ti Phenomi su dosta skupi ali zbog ekskluziviteta na tom socketu a ne zbog performansi.Mislim da bi Haswell i3 4130 bio puno bolje rješenje.S tim bi dobio i DDR3 podršku i još mnogo toga.
    Naravno trebala bi ti i grafička,recimo R9 270 bi dobro išla uz taj procesor.
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Koliko vidim na PIK-u R9 270 graficke su 300KM , iskreno , to mi je previse , ono sto je kolega Fare predlozio (hd7770) nije lose a i jeftinija je skoro duplo od R9 koja ima 2GB memorije a za moje potrebe je to i previse , mozda nekad poslije da se odlucim na to ali sad ne.

    I taj procesor bih kupio polovan naravno , jer ne vidim svrhu kupovine novog :). Znaci planiram da kombinujem svoje komponente uz doplatu za malo bolje. Nista ne mora biti novo , ali naravno mora biti 100% ispravno. Sve sto sam do sada kupio preko foruma bilo je extra tako da imam namjeru i ove komponente ovdje da zavrsim.
     
  9. Tensai

    Tensai Komšija

    U tom slučaju ne znam šta bih ti rekao jer ne znam kakav će ti procesor izletiti pa ne znam šta da ti savjetujem.
    Jedino što smatram je to da ti uz tu grafičku HD7770 ne treba više od 4GB RAM tako da mislim da nema svrhe da bacas pare na to.
     
  10. Benq

    Benq Komšija

    Eh ne znam drug zbunjen sam totalno. Pricekat cu jos malo da vidim sta se dalje savjetuje pa cemo rezimirat sve.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Svakako se neisplati kupovati DDR2 ram danas kad je i DDR3 već u godinama i uskoro ga mijenja DDR4. Pusti sada graficku, znaci prodaj plocu, ram i procesor i idi na X6 sa novom matičnom i memorijom ili na intel verziju.
     
  12. Benq

    Benq Komšija

    Tako ce i biti.

    Gledam neke ponude na piku , sta mislite o ovom kombu (bez graficke naravno) http://www.pik.ba/artikal/11865739/maticna-procesor-grafika-4gb-ram/ ?

    I u stvari koji socket mi preporucujete za Intela , ima 1150/1155/1156... pogubio sam se , sa AMD-om znam sve kako ide , sa Intelom u zadnje vrijeme nisam bas na TI.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    1150 je aktuelni socket kod Intela. Neki osnovni i5 na oko 3.3GHz ti je dosta.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Gledaj samo LGA 1155 (Sandy Bridge - 2011 god,i Ivy Bridge procesori - 2012 god.) i LGA 1150 (Haswell procesori - oni su najnoviji),
    LGA 1156 je platforma i 2009 godine znaci prilicno stara.

    Nije los taj combo (LGA 1150), prilicno jeftin.
     
  15. Benq

    Benq Komšija

    Stevie taj procesor je sam oko 300KM , a trenutni budzet mi je oko 380KM (ako uspijem prodati svoju plocu,procesor i memoriju)

    Razmisljao sam da stavim ove cijene za svoje komponente:

    RAM 2x2GB OCZ Platinum 800MHz - 80KM
    MBO: Gigabyte GA-M720-US3 - 60KM
    CPU: Phenom 9500 Quad 2,2GHz (AM2+) - 80KM

    @KingT A da li je ovaj kombo tj socket dobar za future update ? Planiram sad uzeti nesto takvo ali vremenom ici na bolji procesor a i ne treba mi vise od 8GB RAM-a. Vidim ovaj njegov i3 procesor ima samo 3MB cache memorije.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze ako bi imao na raspologanju 380KM za CPU/MBO/RAM onda ti je moja preporuka:

    i3-4130 - 218KM http://www.winwin.ba/racunari-i-kom...-coretm-i3-4130-3-40ghz-box-22nm-1178197.html

    Gigabyte GA-H81M-S1 - 83KM http://www.winwin.ba/racunari-i-kom...h81m-s1-pcie-ddr3-sata3-glan-7-1-1179224.html

    Patriot Signature 4GB 1333MHz DDR3 RAM (CL9) - 69KM http://www.winwin.ba/racunari-i-kom...atriot-signature-cl9-psd34g13332-1135895.html

    Sve novo sa garancijom 36/36/60 mjeseci, ukupno 370KM, kada budes imao love dodas jos jednu 4GB plocicu rama i gotovo , a kasnije nekada mozes i jaci procesor staviti (i5 ili i7)
     
  17. Benq

    Benq Komšija

    Odlicna kombinacija , mislim da se za te pare nista bolje i ne moze uzeti a to bi mi bilo taman , poslije bi se dodalo jos 4GB memorije i jaci procesor , grafika neka stoji ovakva kakva jeste sada. Hvala :) , idu ove moje komponente na prodaju.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobar je i3 za gaming (narocito taj zadnje generacije) ako se ne koristi sa high-end grafickim karticama, ali ipak mislim da AMD moze vise ponuditi za tu lovu.

    Ako vec gledamo winwin.ba, imas recimo ovu opciju:
    http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 62032.html

    Nisam gledao AMD ploce, ali sigurno ima pristojna za 100KM.
     
  19. Benq

    Benq Komšija

    Vidjet cemo sta bude prije dostupno :)
     
  20. Tensai

    Tensai Komšija

    Ako si kratak sa lovom za i3 ja bi ti preporucio i jeftiniju opciju a to je Athlon 750k koji košta oko 140KM i koji se dobro overklokan može ozbiljno približiti ovom i3 procesoru.