Napojna jedinica

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by adsubzero, Nov 18, 2013.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Driveri se da ne kazem zadnji pale. Prije tog procesa se gotovo disk ne koristi a kamo li driveri. Tek kada udjes u win sa loading screenom aktiviras drivere.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    :smt023 ima logike, tako je, sta je onda...

    Radio sam CMOS prije instalacije, sve profile i OC sam vratio na default...sva oprema je ista osim napojne i GPU.

    Druga grafika je u ploci, ali nema napajanje i CFX je iskljucen.

    Edit. zanimljivo ;
    http://forums.vr-zone.com/hardware-depo ... -620w.html
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Prije par mjeseci Silverston 750W modularna otišla u vječna lovišta. Komp mi je radio problem pa nije htio ni da boota. Pali se zavrte se ventovi pa se resetuje i tako u krug. Ubacim drugu napojnu sve ok. Ima li ko kakvih iskustva šta može biti sa napojnom prije nego je bacim? Može li se tu šta popraviti bar da neku slabiju konfu napaja? Otvorio sam je ništa se ne vidi ovako okom neki kondenzator da se napuhao ili sl. Ako ništa ima dobar vent 120mm mogu iskorisiti za case.
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    ma halali ti to, ili odnesi nekom elektronicaru da je ispita, mozda je nesto trivijalno crklo.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ako ti nije zao garancije, otvori napojnu i promjeni si ventilator :D
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Daj fotku unutrasnjosti, najvjerovatnije trebas zamijeniti 1-2 kondenzatora, imao slican problem.

    EDIT: Obrati paznju na ove kondove ispod snopa kablova koji idu ka izlazu http://www.overclock3d.net/gfx/articles ... 04631l.jpg
    Trazis neki od kondova na 12V railu, ja bih jedan po jedan pokusavao mijenjati. Sto se tice vrijednosti gledaj da je isti kapacitet ili nesto veci a napon moze biti veci ali ne manji.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Evo gledao je sad pod jačim svjetlom vide se 2-3 kondenzatora malo se napuhala i ima crna fleka na sredini svakog. Šteta što nisi bliže dmr vidim da se razumiješ u tematiku. Morat ću je nekome odnijeti ko je majstor da ih zamijeni ko zna možda proradi mada se ja ne bi usudio svoju konfu na to spojiti.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Prodas je :)
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    3 kondenzatora otišla, 2 našao, fali mi još jedan ne mogu ga naći. Oznaka je 470 μF 16V. Ima na ebayu al valja čekat pa ako ko ima neka javi.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    imas ba toga naci po nekim starim pokvarenim uredjajima, ako nista ima toga u integralu u Tuzli. A kao sto rekoh ne moraju bas biti te oznake tacno, moze recimo bilo koji sa vecim naponom od 16V i vecim kapacitetom tipa 500-1000uF i 16-100V :).
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    kao sto rece dmr moze i jaci kondenzator, vazno je samo da moze stati na mjesto starog. Sto jaci kondenzator to bolje, nece skoditi.
     
  12. Tensai

    Tensai Komšija

    Kapacitet mora biti isti.Ako piše 470uF onda mora biti toliko.A voltaža može veća.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    To sam i ja čuo.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne mora biti identican ali se ne bi trebalo ni pretjerivati sa kapacitetom, kao sto sam napisao 500-1000uF taman.

    EDIT: Ne radi se o nekim super osjetljivim sklopovima, tu kondenzator sluzi da poravna padove napona, znaci kao baterija odredjenog kapaciteta. Sto je veci planirani potrosac stavlja se veci kapacitet, problem moze nastati ako je kapacitet prevelik pa napajanje ne stigne napuniti kondenzator do kraja uslijed slijedece potrebe za viskom struje.
     
  15. Tensai

    Tensai Komšija

    Ne radi se o sjetljivim sklopovima?Pa nije ovo napojna jedinica od veš mašinu,već napaja jako osjetljive komponente.Pogotovo ova koja je kvalitetna i ima PFC te razne zaštite OCP,OVP itd.
    Ne znaš za šta služi taj kondenzator tako da ne možeš to tvrditi napamet.
    Veći kapacitet znači da isporučuje više struje nego što komponente mogu podnijeti.Ako ovaj kondenzator napaja neki čip ili diodu to znači više stresa za njih i ta se komponenta grije i vremenom crkne.Sa 1000uF bi vjerovatno odma taj čip spržio a sa 600 ili 700uF bi vjerovatno pregorio za mjesec dana.Razlika može biti minorna maksimalno 5-10%,iako mislim da je bolje ne stavljat ga nikako nego staviti većeg ili manjeg kapaciteta.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uff koje si nebuloze ovdje slozio, al fakat. Veci kapacitet ne znaci da isporucuje vise struje, isto kada bi rekao da jace napajanje isporucuje vise struje i moze sprziti kompjuter koji ne treba puno struje. Komponente vuku onoliko struje koliko im treba u odredjenom trenutku a na napajanju i kondenzatoru je da li ce to moci isporuciti. A za sta ce majke ti sluziti kondenzator koji je postavljen na 12V vodu vec za napajanje komponenti unutar racunara!? Kao da ti mozes reci odredjenom kondenzatoru u napajanju eh ti ces samo napajati taj i taj chip??? :D
     
  17. Tensai

    Tensai Komšija

    Očito nisi shvatio dobro šta sam htio reći.
    To što ti govoriš ima smisla kad se kondenzatori koriste kao filteri(kao u većini slučajeva)
    Znam ja vrlo dobro da kondenzator ne može izbaciti više struje nego što se u njega pohrani(to je isto kao da naspeš pola litre vode u flašu a očekuješ da će izbaciti litar).Da ne bi objašnjavao u detalje ja sam to rekao tako laički.
    Međutim vrlo često u napojnim jedinicama oni rade Power Factor Correction,signal coupling i decoupling.
    Različiti kondenzatori i imaju različite namjene u kolu i može desiti da neki kondenzator blokira AC a propušta DC struju.Ako staviš pogrešan on će propuštati i AC struju i eto belaja.
    Znači neće kondenzator nikad izbaciti više struje,ali pogrešan može promjeniti vrstu struje i sl. Ako tom kondenzatoru ESR=/=0 eto belaja,to je isto kao da si stavio neispravan kond.
    Sve je to prilično komplikovano,znam da mi se desilo da sam u jednom monitoru stavio veći kondenzator i spržio sam mu ploču i od tada se ne igram.
    To što ti govoriš vrijedi u 90% slučajeva ali ako nisi 100% siguran ne bi trebao savjetovati ljudima da stavljaju veće.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ti isto ucenik koji nabuba gradivo napamet i nabaca pojmova al nidje veze :D. Kakva AC struja, ovi kondenzatori su na DC strani i to na samom izlazu 12V railova. I ovo upravo ne vazi ako se koristi kao filter jer je tu strogo bitan tacan kapacitet. Al nejse :)
     
  19. Tensai

    Tensai Komšija


    Normalno da su na DC,ne radi napojna na baterije :D.Čisto navodim primjere.
    Tehnika je otišla do te mjere da se kondenzatori koriste za pohranjivanje podataka.Nije to dječja igra.
    Nijedan iskusan električar ti neće preporučiti da staviš veći kondenzator.Ali vjerovatno su i oni nabubali napamet.

    Bilo kako bilo mnogo sreće kolegi forza sa popravkom napojne.samo bi napomenuo da su pregoreni kondenzatori vrlo često posljedica nekog drugog problema u kolu tako da ne bi trebao očekivati previše od nje.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ima svakakvih elektricara ima i onih koji su nabubali :) Najcesci uzrok crkavanja je visoka radna temperatura i sam kvalitet istih.