nEDOUMICA

Discussion in 'Generalna diskusija' started by wacko, Jan 31, 2006.

  1. monK

    monK Komšija

    BUG ja najbolji...

    Sve i da ostalo ništa ne valja kao što neki tvrde, Oleg Maštruko i njegov komentari vrijede više nego kompletna informatička kamarila na Balkanu...

    BTW, kolumnisti iz INFO-a su mi najslađi (izuzimam Enisa)...Pogotovo onaj s mobitelom i UMBRO dresom, i onaj mali narkoman što se stalno češe...

    Radio sam referat iz lingvističke stilistike, tema je bila informatičko novinarstvo...Ako ništa, g33kovi u BUG-u su bar pismeni...

    @ jeretik, da probaš oduzeti dozvolu ovim drugim likovima da pišu o igrama...
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    ma ta pismenost im se i odbila o glavu... malo se pretjerivali :wink:
     
  3. TopniK

    TopniK Komšija

    Mišljenja sam da treba kupovati domaće. Info, da budem iskren, nisam kupio veoma dugo i jučer sam kupio ovaj novi broj i uočio sam da su znatno uznapredovali.

    Uostalom većina uzima novine radi najava i rezencija igara (kažem većina, ne svi) a Info nam sada nudi veoma bogat sadržaj vezan za igre.

    Ako se osvrnemo na hardware, tu je oglavnom ono što je prema našim standardima koliko-toliko dostupno. Naravno, recenzira se i skuplji (nama skoro nedostupni) hardware, ali kako sam primjetio veći je naglasak stavljen na ovaj prvi navedeni.

    Što se tiče Bug-a, kvalitetan časopis, naravno. Međutim previše se oslanjaju na upotrebu nekih stručnih termina upravo iz razloga da ljudi ( kao što je već neko naveo) misle da će biti pametniji ako pročitaju Bug. Časopis sadrži oko 100 stranica a od toga samo desetak ode na igre a nekih 20 stranica za hardware ( u zadnje vrijeme većinom se radi o nekom nama neiteresantnom hardware-u kao što su fotokopir-aparati, napredni printeri, projektori i sl.) dok ostalih 70 stranica su većinom sadržaja vezanog za programe i sl.
    No ima tu par profesionalnih novinara a jedan od njih je specifični Oleg Maštruko.


    Postoji još par bitnih razloga zbog kojih bi trebali kupovati Info, no mislim da su i ovi bili dovoljni...
     
  4. jeretik

    jeretik Komšija

    Erm... hvala? :D


    To care :!: :!:

    Potpis ko kuca 8) 8)
     
  5. monK

    monK Komšija

    Eh, sad, ako hoćeš ozbiljan info časopis igre ti ne smiju biti oslonac...a činjenica je, jedino što može proći u u ovom našem, nažalost jedinom, Info magazinu jesu recenzije igara, i to što na DVD-u bude promocija nekih bendova i to...


    Onaj prvi, "ozbiljni" dio je (pogotovo nakon Enisovog odlaska, nije da mu ljubim zadnjicu, fuj fuj), blage rečeno, degutantan...svidjelo se to nekome ili ne...

    Ne samo da su nepismeni, nego ne znaju o čemu pišu...Kad čitam kolumne jednostavno osjetim da je to ono 11:58, pred završetak broja, pa nabrzinu...

    Plus što su uticaji marihuane kod nekih autora više nego očiti (Jeretik, ne odnosi se na tebe)...

    Stručni termini nisu problem, samo ih treba fino objasniti, a pravi g33k se na kraju malo raspita i progoogla i sazna šta je šta...

    Bug je institucija, i gotova stvar...

    VIDI je pao, već 6 mjeseci nisam pročitao ništa što bi me oduševilo, stalno trabunjaju o prelasku Mac-a na Intel, i onaj Teo Valić gura ATI na silu (kao da su poslovni partneri ili nešto)...
     
  6. TopniK

    TopniK Komšija


    Ali uzmi u obzir da i mlađa djeca čitaju časopise. Meni lično stručni termini ne predstavljaju problem. Studiram pravo tako da mi je svo predavanje na stručnom jeziku :(

    Dobro, i ja sam primjetio da su neki tekstovi u Infu brzinski napisani no problem je u pojedincima, ali ako već obraćaš pažnju na gramatiku i na smisao teksta uzmi Gameplay. :D Momci su potpuno nepismeni. Od gramatičkih grešaka pa do rečenica bez smisla. Vjeruj mi, pružit će ti sate i sate zabave.

    Ej, ne bi volio da se ovo protumači u pogrešnom smislu ali zašto bi, recimo, privilegiju dao stranom časopisu, a domaći zapostavio.
    Da bi Info ( jedini BiH IT časopis) bio na visokom nivou i ravnjao se sa časopisima koji su na toj visokoj ljestvici mora imati podršku, ako ne strane, barem domaće populacije . Ne možemo od nečega očekivati da samo od sebe napravi veliki korak naprijed (mada su već znatno uznapredovali) .
    Povećanjem broja prodanih primjeraka Info časopisa doći će, naravno, do veće zarade, što je na tržištu, uvijek bio podsticaj za stvaranje još boljega i još kvalitetnijega. Kada dosegneš neki dobar broj kupaca, naravno da ćeš dati sve od sebe da ga sačuvaš...

    Ne želim ja sad nekoga ubijeđivati da kupuje samo domaće i domaće. Naprotiv, kupi strane novine, ali tek kada pročitaš domaće...8)

    P.S. Svakako sam protiv droge i sl. ali postoji istine u tome da čovjek bolje razmišlja pod uticajem marihuane... :lol:
     
  7. monK

    monK Komšija

    Valjda ih zbog toga kupujem redovno.

    Ali se ne osjećam dobro kad počnem gledati šta sam dobio za svoj novac...

    Gameplay nikada nisam čitao, niti ću...
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Imperator

    Mladja djeca treba da kupuju casopise koji ima odgovaraju tematikom i takav je recimo Enter.

    Druga stvar, neka kompanija, nebitno kojom oblasti se bavi, mora prvo da ima kvalitet, da bi imala podrsku. Ovo nije vezano za bilo koji magazin, nego je uopsteno. Nitko nece nikad imati podrsku javnosti, prije nego ljudima ponudi kvalitet za novac. Hocu da kazem, da ne mozes ocekivati da se netko razvija, preko ledja javnosti. Nije nitko od velikih u svijetu biznisa postao velik zato sto su ga ljudi voljeli i davali mu podrsku, nego zato sto je radio kao konj, davao ljudima ono sto ima treba.

    Iako podrzavam akcije tipa kupujmo domace, to cinim samo u slucaju ako domaci proizvod moe ponuditi isti ili bolji kvalitet. U suprotnom, za svoj novac, ocekujem nesto, i to dobijem od domaceg ili stranog proizvodjaca.

    Sto se tice casopisa, kako sam vec rekao, odavno ne kupujem redovno ni jedan. Svakako svatko treba kupovati onaj magazin koji njemu odgovara sadrzajem ci cijenom.

    Sad kad kontam, pomalo je glupa i tema. Koji cu ja casopis kupovati?
    Kupis svakog po jedan, od dostupnih, pa vidis koji ti se najvise svidja.

    Usput, osnovna tema jednog IT casopisa nisu samo recenzije igara na sta se neki pozivaju. Takav casopis treba da ima ciljnu grupu, i po godinama, i po strucnosti. Tako da niti info nije za svakog (po meni manje strucan od ostalih), a ni bug i ostali.

    Ovakvi uopsteni imaju u ciljnoj grupi, za svakog po nesto. Tako nadjes i recenzije fotokopiraparata, projektora i "naprednih printera" kako ti kazes.

    I jos jednom, vecina ne kupuje casopise ovakvog tipa zbog recenzija igara. Za to postoje posebni casopisi orijentirani samo na igre.

    Uff, jesam se raspisao, da je ovako u neke korisne svrhe :) :)

    Edit:

    I jos nesto, jel vama normalno i kvalitetno da jedan ozbiljan casopis recenzira jedan procesor koji se kod nas prodaje vec duze od godinu dana, i usput vise se ne proizvodi?
     
  9. TopniK

    TopniK Komšija

    Sve to što si rekao stoji. No prizajmo, ne recenzira se napredna grafička kartica da bi se vidjelo kako će se ona ponašati u Wordu i nekim drugim ( naprednim aplikacijama, ovo Word je bila zeza) programskim aplikacijama. Samo progami vezani za 3d modeliranje traže jak hardware a ostali tek osrednji računar. Znači jača grafička kartica, brži procesor, više ram memorije je svakako samo radi igara (ovo nije moja teza, tako svi misle, pa i ti) jer su one najzahtjevnije aplikacije. Šta time želim reći? To da sadržaj jednog IT časopisa 50% ode na tekst vezan za igre i ono što sa njima ima veze ( mislim na ovaj novi hardware).

    Vidiš, opet se svodi na isto. Neka zajednička teorija bi bila da jedan IT časopis treba da ima upravo 50% sadržaja vezanog za igre a ostalih 50% vezano za ono za što se ti zalažeš (pod tim mislim na taj stručni sadržaj vezan za oblast informatike).

    Svakako si u pravu što kažeš da djeca trebaju da se široko obrazuju što se tiče informatike i svega vezanog za ovu oblast no djeca su djeca, njih interesuju igre i samo igre. Kada mi dodje mali od sestre nikada nije zastao kraj računara dok ja radim u Macromedia Dreamweaver-u ili Photoshopu i sl., a kada usputno igram neku igru škripi kao staro željezo ne bi li sjeo i on zaigrao, što na kraju svaki put dobije... :D


    He he! Vesela tema!!!
     
  10. zilo

    zilo Komšija

    Nista mrze mi nema od parole:''Kupujmo domace!''

    Naravno da bi volio da nam se zemlja razvije i da imamo domaceg izbora,ali ja kao kupac ,sa svojim parama, mogu kupiti sta hocu.

    Jos nesto,malo izvan informatike:

    1 kg tresanja kojima se Hercegovina prolama i kojih je u izobilju,kada dodju u Sarajevo kostaju 6 KM.

    1 kg banana koje dolaze iz Ekvadora u Sarajevo kosta 1 KM.

    E,sad koliko treba da se uzgoji banana,a koliko tresnja.Drvo banane pocne davati plodove nakon 10 godina,a tresnja nakon 3-4 godine.Koliko kosta transport banana do nas,a koliko tresanja?Zar je tresnja 6 puta luksuznije voce od banana?

    Mlijeko iz Slovenije kosta 0,90 pf ,a nase 1,20 KM.

    I onda kazu nasa poljoprivreda ugrozena.Nek' fino cijene prilagode ,pa nece biti.

    Ovo je primjer iz oranja i cupanja i branja i muzenja krava,ali ovako nam je i u svim drugim stvarima.
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Racunari se danas koriste u svim segmentima zivota, a ne samo za igre i 3d modeliranje. Zaboravljas da veliki broj ljudi koji kupuje te casopise zivi od racunara. Njih najmanje interesuju igre, a oni u velikom broju kupuje te casopise. Tu mislim na razlicite profile zanimanja.

    Uopceno, ne mozes racunati da samo ljudi poput nas kupuju casopise. I mene naravno najvise interesuju graficke karte i drugi hardware. Recenzije bas i ne citam, kako sam vec naveo. Recenzija predstavlja uglavnom ukus autora.
    Svakako me interesuju i vijesti i najave. I kako sam vec rekao, casopisi su po sadrzaju i pristupu veoma raznoliki. Svatko treba traziti ono sto mu odgovara. Meni najbolje odgovara internet :mrgreen:

    [​IMG]
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Drago mi je sto je ova tema poprimila malo ozbiljniji tok u drugom dijelu. Iskoristit cu informacije koje posjedujem te ih podijeliti s vama kako bi shvatili citavu situaciju oko INFO magazina, ali i konkurentnih magazina iz regiona.

    Za pocetak, najveci razlog zbog kojeg sam prestao pisati za INFO je odbijanje gl. urednika Milica da objavi moju kolumnu o Microsoft-ovom novom operativnom sistemu tj. odugovlacenjima i izbacivanjima nekih od kljucnih (i najavljenih!) mogucnosti, problema sa "64-bitnom buducnoscu" itd. Od strane urednika te izvrsnog urednika (Lepusine), kolumna koju sam objavio ovdje (http://www.hardwarebase.net/?akcija=clanak&id=20) je ocijenjena kao "neozbiljna", sto sam kao covjek koji je 7 godina pisao za te novine shvatio kao uvredu jer su se ponudjena objasnjenja mogla nazvati svime, ali ne i valjanim razlozima. Uostalom, sve sto sam tada napisao i danas stoji kao fakt: gdje je 64-bitni softver i kako Microsoft prezentira Windows Vista operativni sistem? Gdje je ta revolucija?

    Da bi shvatili pozadinu price, morat cu napisati i da su moje kolumne koje su objavljene prije odluke o neobjavljvanju nove, oznacene kao "problematicne". Nakon sto sam kritizirao Dell zbog odbacivanja AMD procesora (sto je i danas top tema), nekako se uz to moju kolumnu pojavila i reklama Dell distributera u Bosni i Hercegovini, sto je shvaceno na razlicite nacine u "IT firmama" kod nas, iako ja s tim nisam imao nikakve veze, jer sam samo iznosio profesionalno misljenje o temi koju pratim i poznajem. Nakon toga je uslijedila nova kolumna koju mnogi zovu "oprostajnom" iz razloga jer sam pokusao ukazati na propuste distributera informaticke opreme kod nas. Naslov te kolumne bio je "Distribucija ili prostitucija", a mnoge firme su se iz njima poznatih razloga prepoznale u toj kolumni te odbile saradjivati sa mnom time vrseci pritisak na INFO, iako je kolumna ponudila jasna i nedvosmislena rjesenja u smislu poboljsanja usluge ka njihovim klijentima, ali i krajnjim korisnicima. Iskreno mi je zao sto ne mogu te kolumne podijeliti odmah s vama jer pretpostavljam da bi INFO pravio probleme zbog eventualne objave. Pogadjate, treci mjesec je bio koban sa kolumnom o kojoj sam vec pisao na samom pocetku.

    Nesto prije svih tih dogadjaja, nakon analize nekih 30-tak brojeva INFO magazina iz proteklih godina, napravio sam potpuno novu koncepciju uz prijedlog uredjivacke politike jer sam uocio greske te pokusao naci nacine kako da se iste isprave kako bi magazin poprimio ozbiljniji i profesionalniji status. Na zalost, tada mi je objasnjeno kako su moje kolumne shvacene kod razlicitih "klijenata" te kako magazin zbog finansijske situacije nekada mora "igrati na sigurno". Ovome cu se vratiti jos poslije. Ja sam odbio igrati kolo za bilo koga, no tada sam napravio i gresku prihvatanjem ponude za osnivanjem novog informatickog magazina (o cemu mozete citati ovdje (http://www.hardwarebase.net/?akcija=clanak&id=46) pritom prilazeci projektu sa pogresnog aspekta jer sam obezbjedio sjajne autore, koncepciju i tematiku, no ekonomskoj strani nisam posvecivao paznju jer to po usmenom dogovoru nije bilo moje da radim. Na kraju se ispostavilo da novca nije bilo dovoljno da se izda magazin pod kvalitetom koju smo zacrtali, tako da se odustalo od toga. Prije nego sto sam "krenuo dalje", pokusao sam se jos jednom cuti sa kolegama iz INFO magazina i vidjeti da li ima volje za implementaciju novih ideja, no skupstina je odlucila da moj povratak ne bi bio pametan jer cemo prije ili kasnije opet doci u sukob misljenja. Zanimljiva formulacija. Ja sam se zahvalio na odgovoru i dosadasnjoj saradnji iako sam i dalje imao najbolje zelje da se nesto promijeni na dobrobit svih. Nakon svega toga dobio sam zaista veliki broj mailova podrske sto mi je itekako znacilo.

    Prije nego li neko pomisli kako ovako govorim samo iz razloga sto vise ne pisem za INFO, morat cu naglasiti da su redakciji moji stavovi oduvijek bili poznati. Neskromno, ali moram reci da sam nakon ljudi koji su osnovali magazin, od svog pocetka pisanja mnogo radio na promociji magazina kao i implementaciji novih ideja. Naravno, ni u kom slucaju se ne moze zaboraviti ni moja velika zahvalnost ljudima iz magazina koji su mi tada, u 1998. ako se ne varam, dali priliku za pisanjem te veliki prostor za napredovanje. Ja sam se tokom svih tih godina pokusao oduziti na najbolji i najprofesionalniji nacin i bez obzira sta ko govorio, ja ne mogu zaboraviti podrsku redakcije u tom periodu. Takodjer, dugo godina sam bio jedini koji je odgovarao na kritike upucene na forumu i drugim mjestima.

    Buduci da je dobar dio ovog threada posvecen kvaliteti tog magazina, reci cu vam i koji su kljucni problemi koji koce magazin. Prvi i najveci problem je bh. informaticko trziste ili bolje receno situacija u ovoj drzavi. Od prodaje magazina gotovo da nije moguce pokriti ni troskove "proizvodnje", a kamo li platiti autore i ostale zaposlene. Ja nisam pisao u INFO od samog pocetka, no znam da je magazin prosao kroz nevjerovatno tezak period u prve 3 godine, a u dobrom dijelu "crnih perioda" sam i sudjelovao. Magazin je u pocetku prezivio zahvaljujuci entuzijazmu pojedinaca, a kasnije i svih autora magazina koji su su se odrekli svojih honorara kako bi magazin opstao. Zbog toga mislim da odredjeno postovanje prema ljudima koji su pokrenuli magazin ipak treba imati. Nakon stabilizacije magazina te djelomicnog povecanja broja reklama, uslijedili su i problemi, jer nase firme su svoje oglasavanje u vise navrata uvjetovali tzv. "pozitivnim tekstovima". Ne zelim da nabrajam pojedinacne i konkretne slucajeve svih tih firmi, ali vjerujte mi da je bilo itekako mnogo primjera. INFO autor napise tekst ili recenziju koja je u potpunosti objektivna i slijedeci mjesec magazin gubi reklamu od koje se placa 10 autora. Zbog takvog odnosa bh. firmi, magazin tj. njegovno glavno urednistvo, je moralo da popusti i do dana danasnjeg, nije uspjelo da se oslobodi tog pritiska. Moj najdrazi primjer je naslovnica magazina gdje se pompozno najavljuje domaci racunar da bi u slijedecem broju bio objavljen demant u obliku kolumne.. Nemojte da navodim i imena firmi iza svakog poteza, osim sto mogu reci: "Urednice, ZASTO?". Jeste li mozda primijetili i fenomen nestajanja autora? INFO je tokom proteklih godina izgubio toliko kvalitetnih autora da je to jednostavno zalosno. Necu ici u detalje, no zapitajte se zasto...

    Bez obzira na godiste, vecina ljudi koji su citali INFO nisu neznalice jer su to ljudi koji citaju i druge casopise, prate clanke na Internetu i sl., tako da su ta "popustanja" uocena i dobar ljudi i danas odmahuju rukom na spomen magazina. Tako je u magazinu nastao fenomen recenzija hardvera iz serijala "ne moze biti lose jer je ipak tehnologija". Ljudi kao vi, ja i ostali, ipak, zele da procitaju tacno, jasno i precizno sve nedostatke i prednosti odredjenog hardvera ili pak softvera. Zbog slabog trzista, ali i samih uslova rada, INFO nije bio u mogucnosti da organizuje detaljne testove hardvera. Ipak, trziste nije jedini razlog tomu jer znacajan broj firmi odbija da saradjuje s magazinom zbog specijalnog statusa koje se dobile druge firme tokom "godina saradnje". Povrsne recenzije hardvera koje izgledaju kao da se autor s njime druzio 15 minuta prije roka (sjetit cete se super kratkih recenzija bez rezultata testiranja i sl.) svakako nisu pomogle. Dodatni problem je bio izbor glavnih tema koje precesto nisu bile zanimljive, a da se pritom nisu nudile "rezervne", sto je ponovo odbilo dio citalaca.

    Siguran sam da je prostor za igre bio iritirajuci za mnoge. Ipak, to je bila politika redakcije na koju sam i ja pristao u ta vremena. Zbog svega navedenog iznad, zakljuceno je da se igrama mora posvetiti vise prostora vise prostora kako bi se privukli mladji jer su igre vidjene kao kapija u neku "ozbiljniju" informatiku. Bukvalno, ocekivanja su bila da se cita taj dio magazina te da ako neko okrene i na teme o programiranju da bi to bilo uspjeh. Zbog toga sam ja, izmedju ostalih, bio zaduzen da se maksimalno posvetim toj sekciji te uz svesrdnu pomoc legendarnog Dine Lomigore taj dio napravimo prepoznatljiv. Mislim da smo to uspjeli jer je, kao sto se vidi, upravo taj prostor za igre postao asocijacija za magazin. Kasnije se ekipi prikljucio i Karic (jeretik na forumu) tako da smo uz ostale lisce imali stvarno super ekipu za igre. Posteno govoreci, mnogi su kritikovali previse stranica za igre, no vrlo rijetko na kvalitet objavljenih tekstova. Na zalost, ostatak magazina nikada nije pratio razvoj te sekcije. Priznajem da mi je o svemu mnogo lakse pisati nego Karicu, no Senade ja te u potpunosti razumijem.

    Jos jedan od razloga zbog magazin ima problema je i odnos redakcije prema svojim citaocima. Dovoljno je posjetiti trenutni INFO forum da bi se vidjelo da je to, ipak, neozbiljan pristup, a na starim forumima bilo je i dosta svadja i teskih rijeci, sto se nikako ne moze nazvati profesionalnim odnosom. Mnogi su prigovarali strucnosti autora ciji se clanci objavljuju, no moram reci da je to zasnovano na pogresnim pretpostavkama, iako je bilo odredjenih propusta. Magazinu i danas treba neko ko ce voditi HR te ko zna s ljudima da komunicira i pritom ne izgubi zivce dok se prezentuju kritike. Malo vise paznje ljudima zbog kojih se sve ovo valjda i radi, napravilo bi cuda s tim magazinom. Naravno, za to je potrebna nova krv, no ovaj put ne novi autori, nego neko ko ce stvari izmjeniti iznutra. Ja shvatam odnos stozera prema takvim pitanjima jer na magazin gledaju kao na svoje dijete, no u profesionalnom novinarstvu promjene radi poboljsanja (a ne radi samih sebe!!) su nuzne kako bi to dijete naraslo, ojacalo te ispunilo potencijal koji je, vjerujte mi, itekako tu. INFO magazin se mora distancirati od utjecaja firmi koje se reklamiraju, uvesti malo promjena i tada cemo dobiti jedan itekako kvalitetan magazin. Suprotno eventualnim zakljuccima, u INFO magazinu nisu nikakve babaroge, nego ljudi koji se u sustini slazu sa svim ovim sto sam ja napisao, no odobravanje "ispravnog" bez djelovanja u tom pravcu iz straha (opravdanog) nije rjesenje. Takodjer, famozni odgovor "Napisi / uradi ako znas bolje" je toliko otrcan da ga se mora zabraniti jer se jedan jak stav mora zauzeti te urednik mora stati iza svojih autora i redakcije. Ko se sjeca fijaska sa izborom najboljih Internet stranica zna o cemu govorim...

    BUG? Mnogo toga bi se dalo reci o toj novini, no pokusat cu da budem sto kraci. Poznato je kada je Bug nastao i pod kakvim uvjetima. Za vrlo kratko vrijeme su postigli ono sto nije niko te su zahvaljuci ekonomskoj stabilnosti magazina uspjeli angazovati kvalitetne autore. Jedan od razloga sto Bug ima neke prednosti nije zato sto recimo u Hrvatskoj zive izvrsni autori u odnosu na one u Bosni i Hercegovini, vec u tome sto je odnos honorara 6:1 u odnosu na nase stanje. Jednostavno, budimo realni, cast onima koji su do sad pisali i besplatno i za male pare, no brojni "strucnjaci" kod nas jednostavno i ne pomisljaju na takvo nesto, iako bi malo zrtvovanja s njihove strane na kraju donijelo mnogo toga. Bug-u sam oduvijek prigovarao zbog nasilne politike o prevodjenju "na silu" i forsiranju nekih "informatickih" termina koje iz prezira necu navoditi. Ipak, Bug je uspio da tokom godina organizuje neke od najopsirnijih i najkvalitetnijih testova, imaju informacije medju prvima te uz jako kvalitetan CD/DVD, moramo im priznati da su napravili mnogo toga, i to jako dobro. Svake novine, pa tako i Bug, imaju neku licnost po kojoj je novina poznata. Buduci da je vec pominjan, reci cu i par rijeci o kolegi Olegu. Oleg je izvrstan analiticar, vjerovatno jedan od najboljih u regionu, no moje osobno misljenje je da je izgubio mnoga toga zbog cega je bio postovan u posljenje vrijeme pisuci tekstove iz frustracije zbog desavanja i pojava koje ga okruzuju. Tako je poceo da ponavlja teme pritom izgradjujuci vlastiti brand. Nemojte mi reci da niste culi izjave "joj super, novi Bug, odoh vidjet koga je Oleg popljuvao". To je u novinarstvu vrlo, vrlo cesta pojava i vjerujte mi da se na njoj zaradjuje. Iskreno, ja ne volim citati tekstove za koje vidim da nastaju samo kako bi se ispunila forma rubrike i odrzao brand, ako znam da postoje neki dogadjaji o kojima bih volio citati iz pera tog autora. Takodjer, Bugu mnogo zamjeram sto su se ogradili od svojih citalaca te ih cesto ismijavaju u magazinu i na usenetu pritom se postavljajuci kao sveznajuci.

    Morate shvatiti da ne postoje perfektne novine te da gotovo svake imaju svoje adute. Uzmimo za primjer PC Chip. Tamo imate jos jednu legendu i po, Barneya, a tu je i Dario Susanj. U novinama imate mnogo toga zanimljivog, no ocito je da Chip ne "lezi" svima iako ima odredjenu komunu. Tu je i jedan VIDI, koji je predstavljao pravo osvjezenje kada se pojavio, no onda se toliko toga promjenilo da je magazin pomalo izgubio identitet. Valic, jos jedan sjajan strucnjak, kolega i prijatelj, cesto je tu sam, a nekada i malo pretjera, iako je on toga svjestan. U Srbiji imate jedan PC Press koga vodi Dejan Ristanovic koji je bio "autor i po" jos za vrijeme Juge i urednik magazina za koje mladja publika nije ni cula, pa jedan Digital koji ima mnogo detaljnih recenzija hardvera itd.

    Da, Internet nudi gotovo sve i sto se moze procitati u novinama, no upravo aduti koje sam naveo su veliki razlog za kupovinu magazina. Koji magazin kupovati? Svi imaju te adute, ali im koncepcija nije ista kao ni kvaliteta tekstova, tako da je potrebno razmisliti i pronaci se u svemu tome. Na zalost, magazini vec odavno vrlo rijetko pisu o pravoj informatici kao magazini tamo negdje od do '97, no s vremena na vrijeme se i sam obradujem kada procitam neki pravi informaticki tekst. Zbog toga mi nije jasno kako vecina urednika magazina ne vidi da u magazinima treba objavljivati prave informaticke tekstove, objasnjavati kako sta radi na razumljivom jeziku (ako autor razumije ono o cemu pise, naravno) jer do vraga nije informatika score u 3DMark-u, vec kako radi procesor, kako se iscrtava ono sto vidimo na ekranu, programiranje i sl. uz umjerenu "dozu" opisa gadgeta i slicno.

    Ponavljam da mi je drago sto se ova tema pokrenula, no za kraj moram reci da mi je jako zao sto nisam u mogucnosti da sam ponudim mnogo toga kako bi ova informatika kod nas napredovala. I ovo sto radim oko HWB-a je cisto volonterski i ja jednostavno ne mogu ocekivati da i drugi poput mene zrtvuju vrijeme i realno, prece obaveze, za vise ciljeve. Znam da HWB nije na obecanoj razini, no jako tesko je bolje u ovoj situaciji. Zbog toga radimo i na nekoj reorganizaciji HWB-a kako bi bilo vise vijesti i desavanja u odnosu na clanke (na zalost), no to je realnost u Bosni i Hercegovini... Sto se mene tice, ja cu i dalje pokusati da podrzim komunu i da zajedno s vama, nadam se, u doglednoj buducnosti izgradim nesto na sto cemo svi biti ponosni... Molim vas da zapamtite da sam ja tu da odgovorim na vasa pitanja i pomognem vam kada god sam u mogucnosti...

    Sve najbolje,
    Enis Sahinovic
     
  13. NoNamed

    NoNamed Novi član

    opak si majstore


    HAHAHA!
     
  14. TopniK

    TopniK Komšija

    Većina bježi prema onome što je lakše za odraditi. On će preko noći par puta odvrtiti 3D Mark, par puta promijeniti neki hardware koji se testira-upoređuje sa ostalima i taj posao mnogo lakše i mnogo brže završiti, dok drugi traže nešto ozbiljniji-profesionalni pristup.:?Zbog toga je bitan izbor saradnika.

    No, to što si naveo o trudu i požrtvovanosti ljudi koji su se zalagali da Info učine što boljim i onda kada nisu ništa zarađivali, jak je razlog da ( i ako izuzmemo napredak i kvalitet) iz poštovanja prema tome i solidarnosti kupujemo te novine.

    Mislim da nema potrebe voditi dalju raspravu.

    Ma najbolje je ljudi da kupujete Zagora. Njegovo zlatno izdanje nikada nije razočaralo...:D
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Čestitam Enisu na tekstu, kao i na njegovim idejama koje podržajem u potpunosti, iako po djelovanju nisam nešto prejak - pokušavam koliko je to moguće.

    Najviše mi je žao propadanja pomenutog najvaljivanog časopisa, jer bi sigurno bio redovan kupac s obzirom na autore, a neke teme tekstova sam načuo - časopis bi bio baš informatički. To je ono što Enis govori, pitanje kako se sve ovo prikazuje i tako dalje.

    U godinama isčitavanja domaćih časopisa manje sam naučio nego u posljednjih 6 mjeseci isčitavanja raznih tekstova po internetu. Ali ljudi gledaju gdje su pare, magazin je mnogo popularniji ako nudi mnoštvo recenzija hardvera i softvera, nego nekih stručnijih tehnički vezanih tekstova. To je fakt.

    I da, ti viši ciljevi. Ja mislim da je ovdje problem što je ovo piskaranje o informatici još uvijek o domeni HOBIJA, a ne nekog posla, imamo grupicu oko INFA i to je to, a i tu ima mnogo studenata koji pišu. Profesionalizam na niskom nivou, i to najviše radi same ekonomske situacije i ništa više, kadrove bi imali izvrsne samo kad bi se to, jel, 'poguralo' ekonomski... da se okupi kvalitetna grupa koja će raditi... kvalitetno. Ovako će i dalje misteriozno 'nestajati' autori te se isti mijenjati iz mjeseca u mjesec - što nije dobro.

    Toliko od mene i mog viđenja svega ovoga.
    Nadati se boljem. Biće bolje.
     
  16. Shenron

    Shenron Komšija

    dobra sala =)

    Svi "domaci" IT casopisi su usmjereni ka njubovima. Rijetko kad naidje neki clanak za one koji su malo manje njuboliki...
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nekupujem nikakve it casopise (firma ih kupuje).
    Sto se tice informacija vecinu kupim sa neta i iz prve ruke.
    Primjedbi imam na testiranje hardware-a posto firma u kojoj radim salje komponente na testiranje i fakat se zadrze na testovima 10-20 dana,i super cekam recenziju ....paf slika i cijena...nidje benchmark-a.
    Takodje sto se tice vidija pao je poprilicno sto papiranto sto web izdanje.
    Pc chip i bug su tu negdje al sto imaju tegobne tekstove to nije normalno.
    Moras 2x citat nesto da skontas sta je pisac htio da kaze.Majka mu stara pa dostojevskog je nekad lakse citat nego neke recenzije u chipu.
    Sto se tice infa ....savrseno ih razumijem ...negrizes ruku koja te hrani...al brate ako od 20 testiranih racunara eventualni minus bude cijena i to plaho sitno napisano,fakat ko je lud sta ti vrijedi takva recenzija.
    Sto se tice nekih zanimljivijih tema tipa mreze,tutorial....kriticno do bola.
    Dobijes recenziju switcha,wlan kartice i to je to.

    Jedino me strah ako avazov it tariguz ....pardon blok... postane etalon it pisanja u bih.

    I na kraju hwb...sve je ok ...dobar forum za diskusiju,redovne novosti...
    samo nesjecam se kad je bila recenzija nekog software paketa,mreze mrezice...itd.
    Al u principu kratko,jasno u trenutnim okolnostima i predobro.

    Sto se tice pisanja kontao sam se nekad tuspasiti al pravo sam tanak sa vremenom zadnjih par mjeseci.

    Pozdrav



    :smt002
     
  18. zilo

    zilo Komšija

    Upravo tako.Ja sam samo na ovom forumu od avgusta-septembra naucio vise stvari nego citajuci magazine par godina.

    Kad pogledam pored radnog stola hrpu INFO,PC Playa,PC Magazina,PC Chipa,BUG-a i ostalih casopisa bude mi zao sto sam pare davao.

    Nedavno sam izracunao da sam zadnjih par godina izdvojio cca.450 maraka za magazine.Ne kazem da mi nisu nekad dobro dosli,pruzili zabavu ili ubili dosadu ali ipak ova svota novca je dosta velika.Mogu misliti koliko su para dali ljudi koji kupuju magazine nekih desetak godina ili vise.
     
  19. Ace_

    Ace_ Aktivista

    EnisDonKing, kako ti se dalo pisati [​IMG]
     
  20. FearLess

    FearLess Aktivista

    Enis je poznat po dugim tekstovima ali sve ovo sto je Enis napisao ja i on smo neki dan na msn-u popricali

    btw. nisam znao da je jeretic Senad
    Receznije su ti odlicne vidim da se furas po PCPLAY forumu i da te nesto napadaju tamo :lol: :lol: :lol:


    btw. imam sve i jedan info od broja 16