Next next-gen konzole

Discussion in 'Igre i konzole' started by Vedo, Mar 9, 2011.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jos bolji koncept bi bio onaj sto sam ja spominjo prije gotovo 2 godine. Da su ostavili slobodan slot za novu grafu pa ko hoce kupi i uglavi.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Odkud ti to da ce biti BC?
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa nisu ludi da ne bude, a i zasto ne bi bio kad se samo radi o nadogradnji grafe.
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    X86 su, nema ekzotike ala Cell, tako da BC je najmanji problem.
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zato što će praviti na x86 arhitekturi, samo sa novim komponentama. Phil Spencer je već govorio o tome.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pricam za PS5, a ne PS4.5. Nema potrebe ni za placanjem online, ali proslo im, pa se sad placa. Poenta je da je to velika dodatna lova.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ko je spominjo PS5? Ti uvijek nidje veze.
     
  8. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Samo nek izbacuju te upgrade-ane verzije PS. Zato ce ove normalne odmah biti jeftinije. Vec i jesu. Tako sam ja sebi danas uzeo PS4 bundle Battlefront, Far Cry Primal, Division, Super Star Wars, Star Wars: Racer Revenge, Jedi Starfighter, i Star Wars Bounty Hunter.

    Sve za 399$.
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kruške i jabuke Vedo ;)
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne kontam sta se pojedinci bune. Za 400 usd si dobio konzolu koja vrti Witchera u 1080p/30. Za 1000 USD ces moci kupit konzolu istu, ali koja vrti istu igru u 4k/30. Zasto sad kukat, i da ne izadje ta high-end varijanta i dalje bi tvoja konzola vrtila tu istu igru u 1080p/30. Znaci taj PS4.5 je samo OPCIJA, nije nuznost, i dalje ce izlazit narednih 4-5 godina igre za tvoj vec 3 godine stari PS4, i sve ces moci igrat na njemu kao i prije, ali i dalje kao i prije u 1080p.
    Da Sony sad ukine podrsku za PS4 nakon svega 3 godine ja bi rekao prevara, ali nece, i dalje ce sve igre se vrtiti u 900/1080p, ali high end verzija ce ici u 4K, za ljude sa dubljim dzepom koji imaju i 4K televizore. Ako je PS4.5 samo opcija, onda je to win-win. Neces upgrade -ne moras, uzivaj i dalje u 1080p, a ak imas lovu i zelis lijepsu grafiku onda uzmes 4.5
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ljudi se stvarno zaluđuju ako misle da će Sony na narednu konzolu staviti PS3 cijenu. Čuj $1000, nema ništa od toga. Čitav život imam konzole, ali jebeš taj pristup sa novim hardverom svake dvije godine. Svakako je i ova generacija đubre, to može biti samo gore, ne bi ništa drugo izlazilo osim multiplatform naslova.
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    1000 usd je lupanje.
    Kako samo multiplat? Na ps4 ces dobit Uncharted 4 u 1080p, na ps4.5 ces ga dobiti u 4K. Ta opcija tebi kao ps4 korisniku nista ne mijenja.
    Iako sumnjam da bi razdijelili trziste Sony i MS, al opet svi se furaju na Apple, vide da ljudi ko mahniti daju preko 1000 KM za "s" varijantu istog mobitela, svake godine, pa kontaju sto da ne i oni da uzmu istu lovu.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Cijena je osnovni problem, neće biti moguće izgurati 4K sa visokim detaljima i stabilnim framerate-om čak i krajem naredne godine za cca $400 (što predstavlja "sweet spot" za cijenu jedne konzole na launch-u). Kad uzmeš u obzir barem 2x više ram memorije, onda je i velik SSD gotovo pa obavezan jer se ovi 5400rpm laptop diskovi graniče sa prihvatljivim. Lako bi bilo napraviti moćnu konzolu za $800-1000, teško je sve spakovati u kutiju koja će trošiti 200W ili manje a opet biti relevantno narednih 5 godina.
    Ja bih najviše volio da svaka generacija traje po 10 godina, da se maksimalno cijedi postojeći hardver a ko hoće eye-candy uzme high-end PC. A nije kao da je situacija sa ekskluzivama dobra, čak šta više nikad nije bila gora.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Fazon je sto nemas ni eye-candy za PC kad su multiplat u pitanju, reza jeste veca al grafiku koce konzole, tako da ni to ne bi bila dobra opcija.
    A i 4K TVovi ne kostaju koliko i normalni 1080p, ali imas segment koji ima novac da plati duplo za 4K tv, pa ocito bi platili i duplo za high-end konzolu. Ja bi im dao 800 USD za Ps4.5 koji vrti npr.Witchera, DriveClub itd u 1080p/60, manta mi se od 30 fpsa kada rotiram kameru.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na PC-u imaš 60/75/120/144Hz opcije, to je sasvim dovoljno čak i sa detaljima kojim barata PS4. Barem je meni to znatna (i dovoljna) prednost pored besplatnog multiplayera i besplatne kompatibilnosti sa starim igrama.
    Tržište je pokazalo da je $400-500 neki apsolutni maksimum za konzole, a za te pare nema 4K30, čak je 1080p60 upitno. Plus što će biti dosta izdavača koji jednostavno neće patch-ovati starije igre da rade na jačem hardveru. Ja bih dao i $1000 kada bi znao da sam s tom investicijom osigurao 1080p60 narednih 7-8 godina, al' to su samo puste želje manjine.
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I igre na konzolama izgledaju dobro jer optimizujes samo za jedan hardware. Ako bude jaci, optimizovat ce za njega, a za slabije konzole ce izgledat losije nego sto sad izgleda. Ovako developeri iscrpe konzolu do kraja i iako je isti hardware, igre izgledaju puno bolje kroz 4-5 godina. Kad stalno izlazi jaci HW, ni ne pokusavaju optimizovati. Samo ce ulijeniti developere. Sam Sony kad je neki dan predstavio VR, govori kako je svaki PS4 isti, optimizujes za jedan, optimizujes za sve. Kao velika prednost spram PC. Ako bi znacilo da developeri nece morati raditi dvije verzije, nego prosto imati vecu rezoluciju i nista drugo, onda couldn't care less, ali znas da ce vecina tu dodatnu snagu iskoristiti da igra bolje izgleda u 1080, jer je 4k trziste nebitno. Pravljenje PC-a od konzola je zadnja stvar sto zelim na njima. Uopste mi je nebitno sto tehnologija brzo napreduje, kad zavrsi generacija poslije 7-8 godina, dozivis taj veliki skok i to je to. Da je tolika potreba za tim, imao bi kompanije koje prave PC ekskluzive, kao sto je Crysis bio. Ali se ne isplati.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Ovaj Nintendo stvarno nije normalan, leak gamepada, bez ficikih tipki, analozi u sred ekrana.. NX fail

    http://m.imgur.com/a/VMzpr
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dobro je Baha rekao - user-friendly abominacija :D
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Moroni. Umjesto da sklepaju X86 konzolu jacu od PS4 (s obzirom da je PS4 star skoro 3 godine, za 399USD mogu ponuditi konzolu koja ce biti jaca od PS4 i opet biti profitabilni), dodaju Zelda Wiiu kao NX launch naslov zajedno sa Mario 64(128) i kakav Metroid i eto uspjeha. Bar dok ne izadju PS5/Xbone2.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Volio bih da NX flopne samo tako pa da u budućnosti Nintendove igre igram na Androidu ili PlayStation-u. Uz malo (ne)sreće NX će biti novi Dreamcast, aka zadnja Nintenova kućna konzola. :D
    Ovako će u najboljem slučaju napraviti hardver Xbone kalibra sa još jednim preskupim a obaveznim kontrolerom kojeg naravno ne možeš kupiti u slobodnoj prodaji. Ja ne znam kakvi moroni sjede u upravnom odboru pa su pomislili da je nakon Wii U Gamepada ovo dobra ideja. Mogao se hladno rebrandirati Wii U Pro kontroler jer stvarno ima super ergonomiju, al neeee...