nVidia GTX 10x0 [Pascal]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by KingT, May 7, 2016.

  1. igor.g

    igor.g Komšija

  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa nisu ni jeftine u odnosu na USA i dolar cijene ali opet nije lose.
    Ja sam svoju 1060-ku, fin model fabricki klokan, malo bakra i sa backplate-om uzeo za 273 eura, sad je 10-15 vise:
    http://geizhals.at/gigabyte-geforce-gtx ... 90297.html

    1060-ka 6GB je 270 pa na vise, 1070-ka 420 pa dalje, za non-vanilla modele treba po 20 eura vise izdvojiti.
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To je 3GB verzija i nije ni jeftina, a neces je ni naci na lageru kod njih.
     
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ja jeftiniju od ove nisam mogao naci, osim one skroz male izvedbe što mi je bezveze. Meni je uredu 3gb verzija.

    Ma ima dosta radnji, potražit ćemo pa šta bude.
     
  6. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Funta nije slabija odavno bila, mozda se sta isplati narucit :D
     
  7. somer

    somer Aktivista

    3Gb is a no go. IMHO.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  8. efo

    efo Komšija

    3GB je uredu u 99% slucajeva. 6GB verzija je 10% brza za 30% vise para. U blizoj buducnosti nece biti neke znacajne razlike, za neke naslove mozda bude trebalo spustiti AA malo nize i to je to. Za 5-6 godina kad bude malo drugacije, svakako ces mijenjati graficku sve i da imas 6GB verziju.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Meni na fhd bf1 uzima u prosjeku 3.1gb.
     
  10. efo

    efo Komšija

    Citao sam neki review, kojeg sad ne mogu da nadjem, da iako u mnogim igrama iskoristenje VRAM-a prelazi 3GB, to ne steti performansama karte znacajno. Steti, ali ne previse. U svakom slucaju treba to dodatno istraziti, a da je sigurnije kupiti 6GB verziju, jeste. Samo treba uzeti sve parametre u jednacinu i procijeniti je li i isplativije.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Eurogamer je pravio test 3gb vs 6gb. Novi naslovi (Forza Horizon e, Mafia 3 itd) rade dosta bolje na 6GB verziji i u 1080p.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  12. efo

    efo Komšija

  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jedino u Tomb Rideru velika razika koliko vidim, ovo ostalo neznatno,ali je dosta starih naslova.
     
  14. efo

    efo Komšija

    To jest, evo sad citam RX 470 bi trebala pojeftiniti po dolasku GTX 1050tki, pa bi utrka za best buy opciju mogla biti jos zanimljivija, jer bi samim tim i RX 480 mogla malo pojeftiniti. Takodjer citam da se neke RX 480tke 4GB mogu otkljucati na verzije od 8GB sa bios flashanjem, pa bi, ako ista bude oko 190-200$, to definitivno mogao biti best buy
     
  15. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kako je to uopšte moguće?
     
  16. efo

    efo Komšija

    Pa tako sto su to u startu 8GB verzije kojima je 4GB memorije onemoguceno firmware-om. Onda ti dodjes i kupis tu kartu i uradis reflash istog i ako ti se posreci imas 8GB verziju. Ne znam koja je vjerovatnoca da ti se posreci ili ne, treba zaguglat' i vidjet.
     
  17. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Nekako mi nema logike da to rade.. zar ih ne bi došlo jeftinije da su proizvodili 4 i 8 gb modele, nego samo 8gb pa ih downgradali fleshom na 4gb? Nekako ne znam..
     
  18. efo

    efo Komšija

    Pa proguglaj brate. Ima logike iz razloga sto im se nekad vise isplati stajncati istu graficku sa razlicitim firmware-ima kojima prave razlicite modele, nego mijenjati dijelove procesa proizvodnje (hardverski dio price) da prave dva hardverski razlicita modela sa opet razlicitim firmware-ima.

    U sustini se svodi na to sta je isplativije, mijenjati dio procesa proizvodnje i ustedjeti neke pare na VRAM-u ili ne mijenjati ovo prvo (i ustedjeti nesto na tome) i praviti iste modele sa razlicitim firmware-ima. Kad gledas velike skale, njima nabavna cijena za 4GB VRAM-a je sigurno neka smijesna cifra.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa to je stari AMD fazon koliko je raje i ovdje otkljucalo athlona u phenoma ili dobilo dodatnu jezgru i sl.
     
  20. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Hvala za info.