Nvidia Turing [GeForce RTX 20x0 Series]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, Dec 8, 2017.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja opet kazem, mining je ucinio svoje. Nvidia je u zadnjih godinu dana zgrnula novca kao nikad, mada su dosta kajmaka obrale i prodavnice. 1080Ti kojoj je regularna cijena bila 699$ se prodavala po 1200$, sadasnja cijena je rezultat toga.

    Ako mineri nebudu kupovali ove kartice onda ce morati spustiti cijenu jer 90% gamera nece dati taj novac. Na kojem god forumu da sam bio ista je prica kao ovdje.
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    To jeste, ali generalno je postalo shitfest sa pc baviti za neko high end igranje, cak i za mid, treba ti dvije milje, bez monitora, imao sam dosta poznanika iz hrvatske, sa kojim sam se takmicio u 3d marku, a igrao igre, svi batalili. Oni sto nisu batalili, koriste ih za pro svrhe.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U biti za neki solidan gameing na 1080p ti je i GTX980 sasvim dovoljna, jedino ako neides na 4K i neke ultra detalje. AMD je sa Ryzenom pokazao da moze ponuduti dobru cijenu i solidne performanse za razliku od Intela.
    Ali kada nemas konkurencije, kao Nvidia sada, onda krene k*rcenje. Sreca pa za dvije godine dolazi i Intel na trziste, a valjda i AMD napravi nesto novo sa 7nm pa se stvari vrate u normalu. Nebi me iznenadilo i ako se Samsung ubaci u igru.

    Kad se bolje sjetim, PC je uvijek bio skup sport, ja sam za celerona 633MHz sa 64mb rama i bez graficke dao 2k KM. 8800 Ultra je bila zara skupa.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kontam ja zasto je DX12 "propao", nije Nvidia imala DX12 ready GPU.
     
  5. Esh

    Esh HWB

  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Navodno je razlika u cijenama ta sto je na web stranici Founders edition koje su skuplje, dolaze sa nesto vecim OC u odnosu na standardne koje su bile na prezentaciji.
     
    Esh likes this.
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Samo sto nijedan third party seller ne prati MSRP nego su zavalili iste cijene kao Nvidia...
     
    Esh likes this.
  8. Decerto

    Decerto Komšija

  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mozda je do drivera ili do same igre, ali neka kritike nebili se opametili malo sa cijenama.
     
    Neso likes this.
  10. Neso

    Neso Komšija

    Veci OC, a i ovu njihovu novu dual fan soluciju su momacki naplatili. Jedino da nisu za sebe zadrzali golden sample cipove a malo defektnije primjerke gurnuli partnerima. Founders Edtition dolazi sa factory OC 90 Mhz out of the box, i tvrde da ima jos tona prostora za igranje sa radnim frekvencijama. Ne znam, meni to izgleda kao Golden Sample cip, po nihovoj prici. Velika vecina raje koja izleti ove pare za Founders 2080Ti ce svakako skinuti njihovo hladjenje i nabaciti WB.

    1080ti gura 11.3TFLOPs za FP32, a 2080ti je 14TFLOPs FP32 sto je nekih ~ 24% + nekih ekstra 768 CUDA za 2080 Ti + GDDR6 14 Gbps na 352 bit interface-u i dobijamo memorijsku propusnost od 616 GB/s dok je 484 GB/s na 1080 Ti. Znaci poredio sam 11 GB (GDDR5x vs. GDDR6) frame buffer. Po nekom mom skromnom misljenju ja mislim da bi mogli vidjeti i do 30% performance increase. Govorim o sirovim performansama, ne gledajuci na njihovih 6x performance increase naspram Pascala, sto su rekli na event, to se odnosilo samo na kalkulacije sa GigaRays/s, za real time racunanje sjena i svakavih osvjetljenja i reflekcija.

    Vidio sam da dosta raje je pocelo da poredi RT kao dio CGI-a u filmovima i RT u igrama. Dva totalno razlicita pojma, film je pre-rendered, sve sklopljeno na mjesto i pici misko u 24 FPS/s. Dok kod igri se sve desava u stvarnom vremenu i tu dolazimo do kompleksnog problema. Znaci da GPU mora da renda sve u relnom vremenu, jako kompleksa matematika :) Vidjecete koliko ce RTX biti taxing za performanse, nece to biti igrivo. Super inovacija, po meni prerano implementovana na comsumer GPU-ove, samo su bezveze dosli do infacije cijene i na kraju ce nastetiti sebi, jer se ove kartice nece prodavati ni u pola kao Pascal. Sa ovim cijenama, naravno...
     
    Last edited: Aug 21, 2018
    Esh likes this.
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa svaka nova tehnologija do sad je u prvim i drugim generacijama grafa koje je podrzavaju bila gotovo neupotrebljiva, tako je bilo i sa teselacijom.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bitno da je krenulo.
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    Zato sto je ukljucen RTX, vjeruj :) Ipak mora da se shvati da GPU renda 2.1 MP rezu sa real time Ray Tracingom. To je ogroman broj pixela koji moraju da budu traceani. Veliki su uspjeh i te performanse sto si vidio na 1080p sa ukljucenim RTX-om, vjeruj mi.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kad skontas da je ta tehnologija sa ovim performansama bila dostupna samo u serverima od 60 hiljada $ onda jeste napredak.
     
    Esh likes this.
  15. igor.g

    igor.g Komšija

  16. Neso

    Neso Komšija

    Upravo tako kolega. Samo je supacki sto su nam gurnuli pod nos tech koji necemo moci iskoristii radi samih hardverskih limitacija kartica koje su nam dospune. Ne da ce RTX biti neupotrebljiv, vec sam pad performansi nece biti isplativ... Sreca pa se moze iskljuciti RTX u postavkama :D Mislim da ce se sa 2080/2080Ti moci fino uzivati na 4K. Medjutim, kad malo skontas, da bi fino vrtio 4K rezu u igrama, moras da platis i te RT jezgre, koje ce ti stajati u IDLE radi iskljucenog RTX-a. Kad spadnu cijene 1080Ti na jedno $400, to bi bila super kupovina do 7nm kartica. Jedino ako sa 2080Ti na 4k, sa svim postavkama na Enthusiast, naravno bez RTX, dobijes stabilnih i MINIMUM 60 FPS-a, onda nekako bi se moglo opravdat $1200, al opet i to je bubreg harac. Ne znam, vidjet cemo benchmarke. Mene interesuju samo performanse bez RTX-a.
     
    Last edited: Aug 21, 2018
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da RTX kartice, pogotovo Ti nije namjenjena prvenstveno za igre, kao sto ni Titan nije bio.

    I ovo sto je predstavljeno RT u igrama je ubaceno onako nazor, vanredno, da se ima sta prikazati na prezentaciji. Vidi se i po reakciji publike, uglavnom su bili kao maljem utuceni :)
    Onaj ko bude htio da iskoristi cijeli potencijal kartice nije klasicni gamer, isto sto ni Ryzen sa 32 jezgre nije za igre.

    Imas i turing jezgre koje pogotovo nece biti koristene za igre ali su tu. Nekom grafickom dizajneru i developeru ce dobro doci, jer ce dobiti nesto sto je inace kostalo 10 puta vise.

    Kao u nadrealistima kad kupuju lijekove na pijaci, ubaci svega :)
     
  18. Esh

    Esh HWB

  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zasto ovaj novi TR izgleda kao da je grafika upscalirana sa 720p? Upravo igram Batman AA iz 2008. i izgleda ostrije od ovog 100x, da nije neki glupavi AA pokvario grafiku?
     
  20. Decerto

    Decerto Komšija

    vjerovatno kompresija dzutjuba...