Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    imam tu samsung plazmu i poprilicno sam zadovoljan za tu cijenu. bijela mi nije po volji ali sam se navikao.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Moguće da je u TehnoMag-u malo jeftinije.
    Što se tiče tog drugog, ista stvar samo sa 3D-om. Ako se u kutiji nalaze dva para naočala, onda bih uzeo to.
     
  3. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Mene buni jedino sto je hd ready? Primjetili se razlika na ovo dijagonali...
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Hvala na komentarima :) Evo ja vec danima imam po 20 tabova otvorenih vezano za ovu dilemu.

    I ja podjoh pitati za rezoluciju, ako je on tih nekih 800njak km, a 720p je, koji bi bio "visi" model, ili veci dijagonalom (i da je FHD), ili da je 1080p a na toj dijagonali? Ne znam da li sam napisao, ali otprilike je gledanje sa 2-3 metra, tako da vjerovatno ni 1080p ne bi bio na odmet, a spreman sam dodati jos malo kad se vec kupuje. Otprilike u narednih godinu cu nabaviti i PS4 (sad je 3), tako da bi i tu legla malo bolja rezolucija, a ne planiram sad opet za godinu-dvije mijenjati TV. Iako imam tri koja rade (sve CRT :D), sve cekam da se koji pokvari pa da kupim novo sta, ali sporo to ide haman.

    Ima li ko iskustva sa LG 42LN5400? LED je. Vidim da nije previse skup, nema ovih smart fazona ali je popularan u ovom nekom cjenovnom segmentu, i dostupan je u vecini ovih radnji pa sam trenutno najvise za taj model zagrijan od te dijagonale.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    PS3 igre i 1080p24 filmovi izgledaju fantastično na toj plasmi. Ako uzmeš neki 1080p LCD, većina PS3 igara će izgledati vrlo ružno. Kablovska tv pogotovo.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ja imam 4 godine staru Samsung plazmu sa tom 1024x768 rezolucijom, ali FullHD sadrzaj izgleda bas kako Baha kaze, fantasticno. Bez obzira sto plazma nije FullHD.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Imam i ja 6 godina star panasonic na toj rezoluciji i ne primijetim razliku izmedju 1080p i 720p filmova, istina sd kanali izgledaju ok :)
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima i toga, kod popularnih BR rip-ova nema neke razlike izmedju 720p i 1080p, ali HD kanali na kablovskoj su ogromna razlika u odnosu na SD. Zapravo sam na to i mislio.
     
  10. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Nista, idem onda sutra vidjeti gdje lokalno da li imaju taj model (PS43F4500) i da li ga mogu nabaviti.

    Samo jos mali rezime, da utvrdim. Jedna opcija je Samsung plasma PS43F4500, 43'', HD ready. Druga bi bila LG LED 42LN5400, Full HD. Cijenom su tu negdje. Prednost prvog su bolje crne, bolji prikaz SD sadrzaja. Mane su sto je ipak 720p, i vidim da netu da ima problema sa svjetlinom i odsjajem u svijetloj prostoriji. Kod mene ce biti naspram prozora, ljeti se tu stavljaju roletne ili nesto, ali opet ne bih htio da se ne vidi po dani. Sto se tice druge opcije, prednost je rezolucija, svjetlije boje, nesto manji input lag. Mana bi bile crne, i losiji prikaz SD programa.

    Posto cu ja u sustini gledati 95% slucajeva 720p sadrzaj (3-4 serije sto pratim), poneki film (nije bitno 720p/1080p), te pomalo PS3, a druga osoba koja ce koristiti TV obicno gleda vijesti, dnevnik, i ove sapunice na NovojTV 2-3 sata dnevno (trenutno preko digitalnog receivera, a koji nece trebati sa novim TV-om), za ovu upotrebu je bolja prva opcija?
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sto je najgore ta reza nije ni 720p vec 768p :) Al bit ces zadovoljan s njim poslije crta :)
     
  12. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    U doba UHD televizora, kupovina HD ready ekrana mislim da je pogresan potez, ali eto.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja imam samsung plazmu samo F4000 sa jos slabijom rezom 480p i opet je prikaz hd filmova odlican,doduse ne vidi se razlika izmedju 720p i 1080p al se vidi izmedju SD i 720p a opet SD kanali sa TotalTV-a izgledaju fenomenalno.Puno bolje nego nego drugom samungu koji je LCD 1080p
     
  14. Ninja

    Ninja Komšija

    PS3 igre definitivno ne izgledaju bolje na toj plazmi, naročito ako su full HD. Na plazmama samo SD signali ljepše izgledaju.
     
  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jesi gledao tenis, fudbal ili hokej u 1080i na fullhd plazmi, pa uporedio sa lcd-om iste rezolucije? O filmovima i da ne pricam. Nije tacno da samo sd kanali izgledaju bolje na plazmi.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nativnih AAA 1080p igara na PS3 možeš na prste prebrojati koliko ih ima.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    A zamisli tek situacije kada igra nije nativno na 1080p, PS3 baca 1080p signal na tv koji je 768p. Jedino ako se potrefi da je igra nativno 768p. :)
     
  18. anel007

    anel007 Komšija

    ne mogu se ni sd kanali porediti svi zajedno, federalna npr. ne moze prismrditi face tv-u a opet obicni signal face tv-a ne moze prismrditi face hd signalu, mada ja sam misljenja da kupovina hd ready tv-a u ovaj vakat je promasaj kako god okrenes, djaba sto danas sd tv signal izgleda bolje (ako i izgleda, stvarno ne znam jer sam skocio sa crt-a na full hd pa ne mogu porediti) jer ne znas sta ce biti za godinu-dvije kad je signal u pitanju a sumnjam da ima puno osoba koji tv mijenjaju svako koju godinu :)
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Posto imas i tu plazmu koja daje taj neki kvazi 1080p i full hd lcd kolika je po tebi razlika kada na oba tva gledas 1080p film?
     
  20. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Hmmm, valja jos ovo izvagati haman :D

    Sta je sa Philipsom 42PFL6008K/12? Na hdportalu sam vidio recenziju za ovaj 6008 model, samo vece dijagonale, i cini se sve pet, a mogao bi se protegnuti i do ove cifre (1100km). Mada bih radije zamijenio smart i 3D za vecu dijagonalu. Vidim nesto niko nije predlozio nijedan LED dosad, pa da li ima neki poseban razlog za to, mozda su u ovom cjenovnom rangu plazme bolje ili?

    A kad smo kod vece dijagonale, ima li gdje Samsungova plazma PN51F5300? Full HD je, ali nigdje je ne mogu naci. Slaba je inace ponuda ovih plazmi, u 3-4 shopa ukupno mozda 20ak modela... Ako ne ovo, ima li bilo sta drugo, da je "nasljednik" tog 43F4500, a da je Full HD i te ili malo vece dijagonale?

    I, je li Samsung problematican sto se servisa tice? U ovoj jednoj radnji mi rece gazda da zato ne drze vise Samsung, vecinom LG imaju radi tog pomenutog servisa, pa ne znam sad koliko to igra ulogu ali nije na odmet znati da imaju dijelovi i neko ko moze popraviti to ako se pokvari.