Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. pac

    pac Komšija

    Za rezoliciju koja je poprilično nova čisto sumnjam da ima ista da valja za te pare.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Ima solidnih već modela, čak i u tom cjenovnom rangu, no pitanje koje se može postaviti jeste koliko smisla ima 4k na <50" dijagonalama?
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ima smisla ako ce ga gledati sa pola metra. :)
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Morao sam maksuz ovaj pic nabaciti..

    [​IMG]
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Jos jedno pitanje je 4K sadrzaj, malo ga je sem PC igara(za koji treba monstruozni hardwer), par demoa, youtube videa, nisam upoznat ima li kanala u nativnoj 4K rezoluciji.
    1080p sadrzaj ce losije izgledati na 4K tv-u nego na nativnom 1080p, imaj to na umu.
     
  6. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Mene je ovo prvenstveno zanimalo jer sam primjetio da je sve više priče o 4K a pošto sigurno neću uzimati novi TV narednih 4-5 godina, nipošto ne želim da bacam pare na model koji će relativno brzo postati star. Iskreno rečeno, već mjesec dana (i više) gledam televizore i proklinjem dan kad je postalo ovo LCD/SMART i ostalo sr... Da poludi čovjek, lijepa CRT kutija :D
    Baš više nemam ideje šta da uzmem.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sto bi 1080p izgledao lose na 4k tvu? Izgledat ce odlicno zbog poklapanja pixela tj. 1 pixel 1080p reze ce zauzeti tacno 4 pixela 4k tva. Uzmi slobodno 4k ako imas love tj. ako daje zadovoljavajucu sliku u klasi istog 1080p tv-a.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ali zasto ne 1080p in the first place ? Neki bolji panel, bolje funkcije za manje para.

    Sto se rezolucije tice i buducnosti, djaba 4K na 50" ekranu kada ne vidis razlike izmedju 1080p i 4K sa normalne udaljenosti. Kako Alibeg rece, ima smisla sa pola metra.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nit je losija slika na 1080p nit je neprimjetna razlika sa 2 metra (ako je kvalitetan sadrzaj).
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa covjek hoce nesto na duze staze pa ako ima para ima smisla ici na 4k, a moze i koju manje zahtjevnu igru raspucat sa kompa u 4k :)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ali i za 100 godina ce 4K na 50" biti nepotreban. Eventualno kada TV bude od 2 metra. Ja sam za bolji 1080p panel nego vecu rez koju neces iskoristiti.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za svašta nešto se ranije govorilo da je "overkill" da bi se kasnije ispostavilo da nije tako: HDMI izlaz pored komponentnog, telefoni veći od 4", 1080p na telefonima, laserdisc vs dvd, primjera ima gomila. Ako budžet nije prepreka 4K TV sa 60Hz podrškom preko HDMI-ja je najbolja future-proof opcija.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja ne znam u kojem ti svijetu zivis, cuj za 100g 4k na 50" biti nepotreban :shock:
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Neo Bahamut Zero Nije sporan overkill, razlika izmedju 4" i 5" telefona se vidi. Razlika izmedju 1080p i 4K na tim ekranima nije vidljiva. Nema svrhe. Ako ce on uzeti 55" model i gledati sa metra, onda ima smisla. On razliku izmedju 4K i 1080p sadrzaj na tom TV-u koji moze naci za te pare od 40-50" nece primjetiti sa normalne udaljenosti. Da ne kazem da ce se masovna populacija 4K sadrzaja desiti tek za 4-5 godina, kada njemu bude vrijeme za promjenu tv-a.

    Druga je stvar placebo pa lazes sebe kako je slika ostrija. A gdje je tek upscaled sadrzaj koji se sada tura kao 4K.

    mobsterc Za 100g ce se tebi vid poboljšati ? Sto me nasmija..
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Govorili su i da nema razlike između 720p i 1080p na 40-42" a ono razlika očigledna, čak i osobama koje su "operisane" od tehnologije.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Tebi je bitno sta se prica a ne logika. Podsjeti me na pricu: "tanji ekran je bolji ekran". Ako je nekome fetiš kupiti 4K za konzole, samo udri.

    [​IMG]
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Konzole u 4K kontekstu niko nije ni spomenuo ccc...
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisam mogao a da je ne postavim, reklama vrijedja inteligenciju. Ali je ista tema, neiskoristeni potencijal.

    Da ne zatrpavamo vise temo, ako je nekome cejf uzeti 32" 4K tv, bujrum. Ali se manite tih marketing-šupljarije poput ove gore slike, zakrivljenih ekrana i slicnih gluposti. Bududucnost panela jeste momenat gdje se ne vide pikseli, maksimalna oštrina ali ne sada kada je tranzicija. Kada se taj dio posebno placa. Stani brate ispred 50" 1080p ekrana sa 4m, ako vidis piksele, onda uzmi 4K a ja sam u zabludi.

    Za koju godinu ce doci 55" 8K televizori sa slicnim reklamama a imam osjecaj da ce biti ista prica.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Na 5" mobitelu koji je fhd, kada uzmes lg g3 koj je quad hd - pogodi, vidis razliku.
    Cak i fhd nekada bolje izgleda na 4k nego nativno u zavisnosti od procesiranja, jednostavno djeluje malo mekse za oci a u isto vrijeme ostirje. Jer za razliku od tebe, imam i 4k i fhd tv pa sa malo vise vremena proveo od nasumicnih pogleda u izlogu radnje.
    I sada si presao sa 2m na 4m i sa 50 na 32? Koliko to ljudi ima toliki stan da mu je tv udaljen 4m? Prije ce to biti onih prvobitnih 2.
    A sta je sa 4k sadrzajem? Cekaj 2-3 god dok ne bude bas masovan pa onda pocni da ga gledas? Odigrao sam mortal kombat u 4k i ti ces mi sada reci da isto izgleda u fhd jer mi se 'vid ne moze poboljsati'. Oko je puno kompleksnije nego sto ti shvatio iz sturih tekstova o tome 'Da li kupiti 4k tv u 2014 i da li primjetite razliku'.
    Da nije tako, ppi na mobitelu bi bio neprimjetan nakon 400 kako takvi tekstovi sugerisu, ali nije. Laicki receno, dobije se efekt 'stampe' i zivosti, sve manje imas dojam da je to neki display.
    Ima tu jos puno da se napreduje, ali tvrditi da se razlika nece nikada primjetiti i da je fhd vrhunac za 50" a sve preko bespotrebno je jedino sto cemu se covjek moze smijati.
    Kao sto rece neo, ista je prica bila sa 720p, nema razlike na 40" a ja iako imam los vid, itekako vidim razliku.
    Jesi li koristio mozda mac retinu i 1800p na 15"? I sada tvrdis da se ne vidi razlika u odnosu na fhd? Kada uporedis 4k i retinu, tu je tesko razaznati razliku, ali naspram fhd, ona je ocigledna. Da li vrijedi tih para koliko traze trenutno za visoke rezolucije, nekome da - nekome ne, vrlo jednostavno, kao i u svemu.
    Je li ti dosta 120 konja u autu? Nacelno jeste, generacije prije su to smatrale nepotrebnim, ali tek kada sjednes za 220 skontas sta si propustio.
    Za nekoga ko je u svijetu tehnologije - previse si 'zatvoren' jer svaki covjek cijeni neke stvari drugacije. Ako je tebi neprmjetna razlika izmedju 4k i fhd na 50" to nikako ne znaci da je svima i da su ti ljudi pod placebo efektom a ti jedini imas pravo.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja bih volio da mi je sadasnji 1200p 24" monitor 4k, a kamoli 50" tv :D Tek kada sam probao VSR vidio sam kakve prednosti u igrama daje mali ppi, a jos sam samo probao 2k rezu i to na displayu koji nije nativno na toj rezi :)