Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    @mobsterc Sa koje tu idaljenosti uopste gledas 4K TV i koja dijagonala ? Druga stvar, ne citam tekstove "sta kupiti za vase potrebe". Nisam apple korisnik da mi Jobs govorista meni treba.

    Suma sumaru. To da ima dovoljno 4K sadrzaja i da ce ga biti kroz godinu dvije, je laž. Da se primjeti razlika na 40-50" izmedju 1080p i 4K sa normalne udaljenosti je takodjer laž.

    Ako si korisnik koji gleda TV sa metra, kako sam rekao u prvom postu, posteno.. kupi. Ove nebuloze, 1080p na 4K ne zelim ni da komentarisem.

    Gustoca piksela za oko sa jedne udaljenosti se nece promjeniti za 5000 godina. Ako sa odredjene udaljenosti ne vidis piksel, neces ga nikada vidjeti. Tvojim pisanjem kako ce u buducnosti biti trazen 4K na ekranima koje sada imamo jer 1080p je postao zrnast.. epski fail.

    No da si citao a manje hejtao, skontao bi da sam rekao da ce u buduce biti ekran na nivou gdje necemo govoriti o pikselima. 4K ce biti neki standard od 32" do 50"+ i izvuci cemo maksimum iz oštrine. Ali kupovina takve tehnologije sa sadrzajem koji gotovo ne postioji i koja se dodatno naplacuje je fail. To sto si ti dao pare kada si dao i zelis da opravdavas kupovinu je tvoj problem. Igraj se sa svojom igrackom ali se činjenice nece promjeniti. Mislim da ces biti prvi koji ce uzeti 8K sa tom velicinom ekrana i opravdavati na isti nacin.

    A za udaljenosti za koje me kvotas sto nisam rekao, ako neko ima sobu sa širinom zidova od 2m, ima on ozbiljnijih problema.

    dmr Monitor je nesto sasvim drugo. Mnogo je blize. Interfejs kao i igre su na nativnoj rezoluciji i imas scale podršku sadržaja. A opet, i ako mi treba takav monitor za rad, zapitao bih se da li bih ga uzeo zbog jos nedovoljno dobre scale podrske koja se mozda popravi u buducnosti na win-u. Apple to na retna ekranima radi bolje, po defaultu je 200% sadrzaj ili tako nesto.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da, ja koji ga gledam svaki dan lazem, a ti koji si ga gledao 5min u radnji ne lazes :)
    Logika na nivou. Ponovicu, to sto ti ne vidis ne znaci da drugi ne primjete razliku. Ti ne kontas da nije jedina bitna stvar vidjeti piksel ili ne, niti ko prica o tome. Nemam sta dalje s tobom raspravljati
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Šta je za tebe "normalna udaljenost"? Evo ja ću ti odmah reći da se na 50" sa cca 3m udaljenosti vidi razlika u kvalitetnim promo materijalima između 1080p i 2160p. Na 32" 4K monitorima isto tako.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Daj nek neko ko je vidio te 4k televizore napise misljenje, sta nagadjate i kunete se u nagadjanja :lol:
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nails nagađa, mi ostali smo ih čačkali i gledali uživo. :D
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Zanimljivo je koliko si puta nesto slagao u moje ime. Nisi mogao citirasti sta sam rekao. Evo odmah da ti kazem, u zivotu nisam u radnji vidio 4K TV. Druga stvar, nisam ga gledao famoznih 5min. I slag na tortu, tebi je argument sto si ga ti platio iz svog djepa a ja nisam. Fail za failom. Mislim da imas potrebu opravdati potroseni novac.

    Pelikan Idi brate kod komšije ili u ranjdu i vidi sam.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Pola ih ovdje supljira o 4K kao mainstream formatu, a 1080p je jos misaona imenica u broadcasting sferi. Ne culi svako pored kompa 25/7 da skida 1080p, 4K, 8K sadzaje da bi svrsavao kako njegov tv ima ultra ostru sliku. Koji TV kanal cete gledati u narednih 5-10 godina u 4K rezi na njemu? A da, gledat cete 4K promo materijale, igrati PS4 i skidati torente.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Živo mi se j..e za "broadcast sferu". Ne gledam ni sada tv, a da postoje jeftiniji modeli bez ikakvog tunera uzimao bih to.
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Onda je za tebe 4K tv. Postujem. Uzivaj u promo materijalima.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kakva ti je to logika, sto sudis po sebi? Ja ne gledam nijedan 'kanal' tako da mi ne znaci da li je u 720p ili 4k.
    Za ono za sta ja koristim, razlike itekako ima, i moras bas biti hejter i tvrditi drugacije.
    4k gaming je sve blizi, ja sam vec odigrao dvije igre... I zasto da se tjesim da nije to jos to, trebam cekati 2g da igram 10 igara, umjesto da uzivam svo vrijeme? I to za smijesnu razliku od 300-400KM.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    4K monitor ima smisla jer se moze ocigledno vidjeti razlika u kvaliteti prikaza zbog male udaljenosti od monitora.

    Sto se tice 4K TV i nema nekog smisla osim ako neces gledati film ili sta vec sa udaljenosti od 1m :)

    Kazu 4K gaming je blizu, ja na nesto vise id 2K tj 1920 x 1200 i 200% scaling res imam oko 50 FPS u BF4 (ultra , 4x AA).

    Znaci na 4K bi imao oko 30FPS a karta preko 1200KM.
     
  12. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Sto si se nasao uvrijedjen? Ti ocito spadas u grupu ljudi koja ima dosta slobodnog vrmena da se prcka sa torrentima, 4k sadrzajima igrama i sl. Ne gledas tv kanale na televizoru (zanimljivo, jos nisam vidio takve). Onda je za tebe 4K tv.

    I gdje sam rekao da se ne vidi razlika? Ne imputiraj mi nesto sto nisam rekao.

    Ja bih uvijek isao na sto vecu dijagonalu na ustrb male rezolucije (samo 1080p :)). Svaki televizor ma koliko veliki bio svakim danom smanjuje.

    Pozdrav.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nisam se nasao uvredjen, nego reagujem na generalizaciju. A ti si postavio pitanje sta ce neko kao ja da radi sa 4k pa sam u jednu ruku odgovorio.
    Thief, batman origins, grid 2, sve preko 40 fps na 4k sa gtx780, min fps 35, ali lockam na 30 i izgleda odlicno.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Prijatelju, ti 4K TV koristis kao monitor, ne interesuje te TV sadržaj i onda ti nije jasno zasto neko osporava 4K TV u današnje vrijeme. A ako mislis da je taj tvoj 30FPS gejming opravdanje kupovine 4K televizora, znaj da je upravo primjer kako 4K danas nema smisla ni za gejming.

    I ovo sto Alibegovic govori. Osim sto malo gledam kanale, ipak gledam sport koji je jedva u 720p, poneku emisiju koja nema na netu itd. Sto se torentovanja tice, i tu su ti sanse za 1080p 50:50. Tog vašeg 4K ni na mapi i da drzim TV na 1m.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nije tacno da nema smisla za gamingm prvi ja cu u skorijoj buducunosti(ove godine) gledati da kupim 4K monitor.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa opet se fula poenta, a to je da se granica izmedju monitora i tv-a smanjila, tj. tv moze da sluzi kao monitor, ili da se koristi za drugi vid multimedije osim tv kanala.
    Sada se izvrce prica, niko od nas nije tvrdio da se primjeti razlika na 720p sadrzaju... ali vec na 1080p ima slucajeva kada se primjeti jer jednostavno pixeli drugacije ispoljavaju svjetlost i dobija se drugaciji dojam, koliko god ti ne vidio jedan po jedan pixel, ukupni dojam moze da bude bolji.

    A sto se tica gaminga, meni je bolje 4k na 30 fps nego fhd na 60. A za koju godinu kada bude 4k@60fps, bice jos bolje.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Yup, 4K/30 je odlično iskustvo.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    mobsterc To da se TV koristi nekada i kao monitor se koristi pojavom LCD televizora ali nikada nece biti jedno jer se tv danas kaci na zid dok su računari i dalje na stolu. Ali tvoja upotreba nije mainstream. Previse si subjektivan dok ja govorim o objektivnoj upotrebi. Kako bi bilo da ja pricam o kauć pc-gejmingu kao mainstreamu jer evo skoro deseta godina kako mi PC nije na stolu? Nema smisla.

    Pozdrvaljam kako iskoristavas 4K i to je dans mozda i najbolji nacin ali jbg, ipak pricam o televoziji. Nismo na temi o monitorima. Kao monitor, 4K ce i mene zapasti samo da vidim kako ce se scaling izvesti na win10 i kako ce gsync biti podrzan ali su meni TV i monitor i dalje dvije razlicite stvari.

    Sto se 30FPS gejminga tice, tesko se vratiti sa sihronizovanih 60FPS na 30FPS. Nema šanse. To mogu oni sa konzola. A za neki normalan gejming ti, kako King kaze, treba zvijer od preko 2 milje.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ne kontam kakve veze ima gdje ti je pc :/ moze biti na podu, stolu... upravo se i ne spominje kao monitor radi istog tog kauc gaminga koji i sam preferiras. O tome i govorim svo vrijeme, o igranju 'console-like' na pc-u. Ili je pc gaming smo tastatura+mis? A i to moze sa nekim wireless setom i 'prilagodjenim' stolom ispred kauca :smt003
    Konzole su i dokazale da je vecina ljudi za to da igra na dzojstiku, zbog toga pc gaming stagnira vec godinama. Kako sam ja subjektivan kada si ti poceo pricu da se ne vidi razlika? Sve vise ljudi se odlucuje na gaming na tv-u, nije to bas mizerna brojka. Ako covjek kupuje iskljucivo za gledanje 'kanala' onda cu se sloziti i reci da od 4k trenutno nema nikakve koristi koja bi opravdala cijenu. Ali bilo kakav drugi vid multimedije, prica se mijenja, pogotovo jer je covjek rekao da ne bi mijenjao tv narednih 5 godina (za 5g ce sigurno biti puno vise 4k sadrzaja, vec sada ima 10ak filmova i nekoliko serija za koje ja znam).
     
  20. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Pošto sam pokrenuo ovo sve sa svojim pitanjem - da onda i dam konkretan odgovor na neke stvari. Važna mi je kvaliteta zbog 2 razloga, prvi je da nemam namjeru da mjenjam TV uskoro (kao što sam već rekao, 4-5 godina je neki minimum i to daj sreće) a drugi je to da mi je posao da gledam filmove (pišem o tome) i muhanat sam oko kvalitete i gledam da je uvijek što kvalitetnije. Gaming mi je manje bitan po tom pitanju (ali je i dalje bitan :D).
    Što se "kandidata" tiče, sveo sam na dva TV-a. I to su oba LG jer oni imaju većinom najdostupnije cijene. 4K je LG IPS LED Smart 42UB820V i FHD 42LB671V. Otvoren sam za sugestije unutar već spomenutog budžeta (oko 1300 km, ne više).