Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    idemo ga danas zamjeniti za 32" 'V' seriju + doplatiti 200KM, trebala bi biti bolja od ove trenutne U serije, zar ne?
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da, dosta bolja. Najveca mana V serije je 8-bitni panel, ali to u ovom slucaju nije toliko ni bitno...
     
  3. emir7

    emir7 Guest

    Pozdrav,
    posto vidim da trazite mog prijatelja vezano za Panasonic evo par informacija.
    [email protected]
    063 892 905
     
  4. Nani

    Nani Komšija

    Reci ti Lazi ako nece da mu musterija ide do Ronisa u Zagrebu neka redovno update-uje cjenovnik i stavlja ga na download sekciju ;) ASAP
     
  5. emir7

    emir7 Guest

    Nije problem, ako ste zainteresovani imate mail i bicete obavjesteni za cijene modela koje vas interesuju:) :smt006
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ma nista to, ja sam pocetkom godine danima cekao na cjenovnik da se pojavi u inboxu. Zar je toliki problem napraviti pdf/xls koji ce svima biti dostupan, bez moljakanja preko maila? Makar na rapidshare pa poslati link ovdje na forum s vremena na vrijeme.
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Poslao je meni gospodin Lazo cjenik u roku od sat vremena, svaka cast ;) Postavit cu cjenik pod Cjenovnici TV i AV opreme.
    viewtopic.php?f=32&t=13677
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  8. Loki

    Loki Komšija

    Hoće rodica da uzme nešto "tanko" da joj zamijeni stari TV (neki mali TV manje od 52cm ja mislim).
    E sad ona hoće nešto malo, mislim manje od 32" i gledaće se samo kablovska na tome. Iz svog iskustva znam da je žena zahtjevna i da joj je što oštrija slika bitna.

    Znači ima li šta manje od 32" da je kvalitetno za ove potrebe ili koji su najbolji 32" modeli za gledanje TV-a ako nema manje?

    Po mogućnosti da nije 1500KM za 32" koje sam neki dan gledao u nekoj radnji i dobro se ismij'o. :D

    U kojim radnjama daju dobru garanciju?
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Imas Sony W seriju 32" u Mobil Mediji za 1800 KM, sad se tek smij :wink:
     
  10. Loki

    Loki Komšija

    :smt005 :smt005
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  12. Zlikster

    Zlikster Novi član

    Pozdrav ljudi,

    moze li pomoc od hd tv gurua ...

    Razmisljam se o novom TV-u. Razdaljina do tv-a 3m.

    moj trenutni setup:

    elob "digitalni" kablovski receiver
    PC > svideo (8m) - za gledanje divx / mkv (dosta 1080p ripova) / SkyStar2 za gledanje SD satelitskih programa (mada slabo gledam)
    mac book pro dvi > hdmi spreman za plejanje hd-a po potrebi
    Nintendo Wii (komponenti kabl 480p)

    dopuna setupa uskoro:

    WD TV (http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=572) - za gledanje 1080 i 720p mkv (bez da moram mac book ili pc maltretirati) i/ili
    zamjena graficke na starom PCu da ima HDMI (vga kabl ne dolazi u obzir predaleko je)

    u daljoj buducnosti mozda uzmem skystar hd ili deambox hd (uz CS)...mada nemam vremena za gledanje satelitske, vecinom slobodno vrijeme provedem uz gledanje hd bbc dokumentaraca (ripovi)...cura gleda kablovsku najvise i suta Wii, znaci i SD treba da je ok...mozda i nekad uzmem PS3 radi blueraya i igara (ali tek kad skontaju modchip)...

    sad sta mi preporucujete...da cekam opet akciju za Pany TH-42PV80P? Posto vidim da ga najvise hvalite? ;-)
    Od LCD-ova, mi se svidio Samsun' series 6 (656) a i Sony Bravia W serije...mislim da bi isao na 40-42" velicinu.

    cijenom od 1500KM (ta akcija propustena) PV80 izgleda kao super izbor...u stanju sam da izdvojim oko 2000KM...a ne zuri mi se, mogu cekati kakvu decembarsku ili januarsku akciju ;-)...nesto mi rekose da dolazi nova serija LG-a, kojeg fakat ne limvo nikako, ali vec strovaljuju markentinske fore (milion na 1 kontrast, hd opcija i sl)...

    dajte koji savjet mudri ;-)
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Uh napisa ti svasta;

    Ne mozes gledati 1080p preko s-videa, dakle DVI to HDMI za gledanje 1080p. Sa novim nvidia driverima mozes i preko VGA kabla, 720p ne izgleda lose dok se vec sa takvom konekcijom treba izbjeca gledanje 1080p (naravno sa odgovarajucim visokim bitrateom).

    Dakle DVI-HDMI i onda samo HDMI i samo HDMI! 2.5m HDMI kabla u Robotu 14km.

    LG zaobilazi jer firma koja prodaje 60" plasmu za 5k km ne moze se smatrati ozbiljnom.

    Ono sto ti ja mogu reci, da su plasme u svakom aspektu ispred LCD-a bar dok ne sazrije LED tehnologija koju Sony i Samsung pokusavaja da proguraju. (vidljivi ugao je los kod LED modela).

    Ono sto je jos bitnije da svi 100Hz LCD-ovi daju izgled HD filmova kao da je sniman amaterksom kamerom. Ako se postavi motion flow recimo kod Sony-a na high. Dok se drzi na low moze i proci ali koja je srha davati puno vise novca za 100Hz LCD. Samsung je jos gori po tom pitanju iako on prodaje matrice Sony-u Bravia bolje odradjuje posao sa panelima.
    Pozadinsko osvijetljenje je takodjer jos jedna boljka LCD-ova gdje doslovno zaboli galva ako mu je vrijednost iznad 5 (od 10) i rad sa SD signalom gdje je brzina pokreta kod sporta (futbal, formula) izgleda neprirodno, u momentima kao da trza. 100Hz modeli smanje ovo ali ni priblizno na nivou plasmi.
    Ugao vidlivosti je manji, motion resolution manji kao i inpu lag tako da ti za razliku od mnogih ne mogu LCD preporuciti ni za PS3.
    Gluposti oko burn-ina zaista su stvar proslosti, da ne idem u domenu da su LCD-ovi skuplji.

    Ista stvar je i sa potrosnjom, globalno gledajuci plasma trosi vise ali isto tako treba imati vise stvari na umu. LCD konstantno gori (njegovo pozadinsko osvijetljenje) dok se kod plasme pixeli pale i gase zavisno od slike koja se prikazuje, dakle potrosnja je proporcionalna sa nivoom crne boje koju prikazuje plasma u datom momentu, ako gledas film, 2:35 : 1 (sa barovima iznad i ispod) plasma ce puno manje potrositi energije jer su svi pixeli izgaseni na mjestu gdje je crna boja (dakle black barovi iznad i ispod slike) dok LCD ce i dalje trositi energiju na tim mjestima.
    Ne pisem samo ovo tebi vec mnogima koji su u fazi kupovina iznad 32".
    Ukratko slika govori vise od hiljadu rijeci.
    [​IMG][​IMG]
    Ovo je poredjen LX5090 Kuro sa 2 generacijom Samsung LED-a koji daje najbolji crnu od svih LCD-ova, cak i od Sony-jevog X4500 modela.

    Jedine modele LCD-a koja ti mogu preporuciti su Sony V4000, w4500 (mada w4500 ima problema sa izbijanjem svjetlosti i uniformnoscu) i Samsung A856.
    Dakle odgovor je za sve sto ti treba plasma. Sad do tebe je da li ces cekati i uzeti 1080p panel, ako ces ici na full HD idi na minimum 46" dijagonalu, sve ispod idi na 720p.

    Dakle za 1080p Panasonic 46PY8, za 720p 42PV80 ili Samsung 42A410 koji je 1200km i koji je pobrao fine ocjene.
     
  14. Loki

    Loki Komšija

    Šta je od ovoga najbolje za gledanje kablovske i ima li se ovo sve kod nas kupit'?
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    L4000 ti je 1055 KM u TehnoMarketu.
     
  16. Zlikster

    Zlikster Novi član

    wow, ultra brz odgovor ;-)

    znam da ne mogu hd signal preko svidea (zato sam rekao da imam macbooka za to dvi>hdmi), ali kontam ili uzeti novu graficku sa HDMI, za taj stari PC koji mi sluzi ko media centar ili uzeti WD TV kao hd player...

    A Pioneer Kuro mogu u snovima samo gledati, jer novcanik nece da se dovoljno napuni za istu seriju ;-)

    nisam znao da je kut gledanja losiji sa LED backlightom...poredio sam kod macova LED vs CFL backlight, i cini mi se da LED ima bolji ugao gledanja. Ne znam kako je kod TV-a...ko ce cekati da sazrije LED backlight tech kod TV-a, a i najnoviji modeli kad dodju deru sa cijenama (kod nas). Tako da je plazma za mene super opcija. A do OLEDa, tek su nagurali do 27"? ;-)

    a kod LCD-ova me upravo nerviralo to sa motion flow-om...cak na 100Hz izgledalo je grozno...

    buni me malo, jel moguce da se ne isplati (ne primjeti) 1080p ispod 46"? npr gledanje na 42" i 46" 1080p na udaljenosti od 2.5m i 3m? koliko je razlika?

    sad sam u dilemi izmedju 46PY8 ili 42PV80...koja je cca cijena 46PY8 kod nas?

    jel VTC-Ljubuski najbolja opcija za panasonice? gdje da pogledam po gradu?

    hvala puno na informacijama ;-)
     
  17. Nani

    Nani Komšija

    Vjeruj kad ti kazem da je LCD eyes killer, nalozio sam se na Sony setup od LCD-a do AV receivera i gledao sam neke 46 i 52 incne modele i to je uzas nad uzasima. Pozadinsko osvijetljenje ubi doslovno, glava zaboli u roku od 2 minute, kad ga smanjis zamraci se kompletna slika i naravno gubis na kontrastu. Pricam konkretno o w4000 modelu koji je toliko nahvaljen. Lijepo je imati plasmu kuci jedno pola godine pa onda testirati tzv novu LCD tehnologiju. Cijenis plasmu jos vise.

    Vidi sa vtc-om koliko bi te izasli i 46py8 i 42pv80, imas 46py8 u technomarketu kod Koreje oko 2700km je, pa vidi sa mr Lazom oko cijene konkretnog modela dal bi te doslo jeftinije sta.

    Minimum ti je 46" za 1080p, inace je to 50" idealno za full hd rezu.

    Na 42" bi morao sjedit pola metra od ekrana da vidis beneficije full hd-a.


    @Loki
    Panasonic i Sony su ti najbolji, bare bare su,, pogledaj konekcije kod oba i dizajn pa sta ti vise treba i sta ti se vise svidja.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Otkud ti samo ovi zakljucci??? Itekako se osjeti razlika izmedju 1080 i 720 reze cak i kada radim upscaling obicnog dvd-a u hd. Znaci puno je bolje i osjeti se razlika u detaljima izmedju upscaliranog dvd-a na 720p i na 1080p. Da ne pricam o stvarnom HD i fullHD. A sve ovo na 42pv8.
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    dmr haj procitaj sta si napisao molim te jos jednom.
    Imas hd ready plasmu rezolucije 1024x768 i tvrdis da vidis razliku izmedju 720p i 1080p???? Pa tvoj televizor ne moze prikazati 1080 fizickih linija za ime Boga!!!!

    Nadalje to sto pricas oko upscalinga to je neka naucna fantastika.

    Imas 480p ili 576p (DVD) sadrzaj kojem se dodaju scaliranjem podaci KOJIH NEMA, ONI NE POSTOJE! Razvlaci se rezolucija DVD-a na fizicku rezouciju plasme u tvom slucaju 720p.

    To radis dvostruku konverziju, prva ti je upscaliranje DVD sa 480p na 1080p, a druga je ulijeganje 1080p signala na fizicku rezoluciju hd ready plasme.

    To isto kao da kazes da ti analogni signal bolje izgleda na 1080p nego na 720p telki.


    http://hometheater.about.com/od/bluraya ... hddvd2.htm

    http://gizmodo.com/gadgets/home-enterta ... 248218.php

    http://www.ceqna.com/tvs/2670-tvs-2.html
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd procitaj ovaj tekst sto si poslo link jos jednom :)
    " The upscaling process does a good job of matching the upscaled pixel output of a DVD player to the native pixel display resolution of an HDTV capable television, resulting in better detail and color consistency."
    I da, mozes mislit kada se na 1024x768 primjeti razlika izmedju upscalinga na 720 i 1080 kako se tek primjeti na fullhd plazmi. :D

    EDIT: I ovo sve neke core, evo jos jedan tvrdi da ne primjeti razliku izmedju 720p i 1080p a djozluci ko galoni :) http://www.youtube.com/watch?v=3ynwimeLvw0