Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Mujka

    Mujka Komšija

    sad imas papir :smt004
    glavni si na HWB! :smt006
    gledaj alternativu zdravlje na prvo mjestu! Japan na 3cem!
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ljudi, nije bas toliko bitno kakvo je stanje i u kojoj drzavi. Bitno je da se ljudi zaposle i tada se moze platiti zdrastveno, putovanje, skola, pomoci roditeljim ili drugom, druziti se sa ljudima koje postujete, cijenite i volite...Posao nam omogucava da imamo osiguranu egzistenciju, porod (djecu) i bilo koji oblik luksuza itd.

    Cinjenica je da ovdje nema posla, nema ni para, gotovo nemoguce raditi posao za koji smo skolovani ili koji volimo, pomoci od drzave nema i zato je svakom, posebno ko ne radi, opravdan razlog napustiti zemlju. Cak se i kredit moze placati iz druge/strane drzave...znaci nema opravdanja ne raspitati se kako, sta, koliko, pokusati dobiti i onu najmanju informaciju, dobiti odgovor NE.

    Njemacka je tokom WW2 pljackala i sakrila svetkovine, umjetnicka djela, zlato i pobila milione ljudi koji bi tome posvjedocili, okruzena morem (luke, Baltik) i 9 zestokih susjeda...Britanija, Francuska, Portugal itd su imali kolonije, ljude koje su klali i pljackali stoljecima itd.

    Znaci da mi trebamo izvuci od drugih ono najbolje za sebe i svoje najdraze. Ja ako i kada odem ne mislim zaboraviti ovu zemlju, a necu dozvoliti ni svom dijetu.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To je najbitnije. Šta meni i mojoj ženi vrijede nadprosječne plate kad je država na korak od anarhije.
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    Hajd to, nego sto je apatija nastupila, i ono dvije najcesce upotrebljavane fraze:
    Samo nek se ne puca
    i
    bit ce bolje :D
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja sam prije jedno 15ak godina po prvi put otisao iz BiH na neko duze vrijeme,bila je to Holandija na 3 mjeseca,kad sam se vratio suze na oci,toliko bjedno izgledamo poslije jedne Holandije prije 15god pogotovo da mi je se plakalo.Pa onda odem sa zenom na apsolventsku ekskurziju,ono Italija,Francuska,Spanija,Monaco i opet na povratku suze na oci,pa koja smo mi bjeda to je za ne povjerovat,pa sto smo kaznjeni da zivimo ovdje i bio sam pod tim dojmom dok 2010.g nisam otisao radit u Afriku,Libija,cak jedna od bogatiji i uredjenijih Africkih zemalja,ipak smo mi dobri,naravno da puno toga ne stima i da moze puno bolje al niste svjesni koliko smo sretni tu gdje jesmo.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mene interesuje gdje ima bolje, a ne gore. To što je jednom indijcu $100 gomila para me baš i ne zanima.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Bolje je u Mostaru nego u Sarajevu,bolje je u Zagrebu nego u Mostaru,bolje je u Becu nego u Zagrebu,pitanje je samo da li se zaista zelis odseliti.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni je narocito zimi velika zelja da odem, kad vidim koliko smrdi zrak gdje zivim. Jos nije u citavoj Tuzli tako, ima dijelova gdje i nije ni zagadjeno.

    Imam kolege s posla koji idu relativno cesto za USA, kazu najteze kad se zimi vratis u ovaj smrad. A kazu ovdje kad se vrate svi su smrknuti, dolazili su nam poslovni partneri u par navrata i bas to im je bio prvi komentar.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dobar si Dino, otkud izvuče Mostar iz rukava. Fina klima u odnosu na Sarajevo i to je sve. Za moj pojam još veća zabit i konzervativnost.
     
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Stvarno ne znam odkud Mostar izvuce, to je politicki mrtav grad zbog cega se sve ostalo ne mice sa mjesta.
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Imam ih puno, buhahahahhaha.

    Da samo znas koju sam ja sve hemiju skreno u sebe u zadnjih godinu i po, zjanio bi se.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    To je proces koji niko od nas ne moze zaustaviti.

    Dovoljno si rekao meni, ja te razumijem i znaci da imas dusu, to je normalno, meni je isto tako crno, ruzno, tesko... sigurno pola familije i gotovo svi sa kojima sam se rodio vise ne zive u Zenici i svakom znam ime, lista je ogromna, a u ovom trenutku se osjecam kao posljednji Mohikanac :D

    Kada bi otisao, pa se vratio = kome :D

    Ljudi su se uvijek selili zbog boljeg zivota ili prihvatili takvu sudbinu, nema puno izbora.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Dino, uvijek ima gore naravno. Kako brat kaže: "Kad dolaziš na Balkan, znaš da si došao po tome čim svratiš u WC na benzinskoj ili nekom kafe bar-u. U odnosu na ostatak Evrope to ti je kao kad dolazis u Romsko naselje u Zavidovićima."
    Ne kažem ja da mi loše živimo u odnosu na afriku, naravno ali gledajući naše okruženje i kakve uslove tamo nude za život i naš geografski položaj, zapita se čovjek, gdje mi to živimo. Mislim na afričkom kontinentu. "Niđe evrope, sem na Kosovu"

    [​IMG]

    Osnovni problem meni kao mladom čovjeku u braku je ekonomsko-socijalni status "kvo" u kome tapkaš u mjestu (nijedan parametar ne možeš riješiti, mislim na stambeno pitanje ili uključiti dijete u sve ovo, a da mu bar nešto ponudiš)
    Zaprepastio sam se jednog ženinog razgovora za posao, u fazonu ti si tek u braku, imat ćeš djecu i ako budemo razmišljali da te zaposlimo potpisat ćeš bjanko raskid ugovora u slučaju trudnoće. To je to, šta ovdje čovjek da traži.

    Ili kad je skoro dolazio "švaba", vezano za posao izgradnje postorjenja za odsumporavanje el. energetskih objekata da ne ulazim u detalje i pričali o poslu, kontao čovjek da je iznos plate koji sam mu rekao, ustvari terenska dnevnica a ne mjesečni iznos primanja.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Sramotno je za svaku drzavu ma koja bila da njeni gradjani ne razmišljaju o boljem zivotu, unapredjenju i razvoju. Kako pobiljšati standard i ono sto imamo. Vraga bi njemačka bila njemačka da ne razmišlja o napredovanju. No samo mi koji nemami ništa i nismo stvorili ništa govorimo kako nam je dobro. Samo bošnjo moze reci: "ma dobro je ovo, ja ne idem nigdje.. (ne mislim Dino na tebe, naravno)" dok drzava nije sposobna pse sa ulice skloniti. No, nije ni cudo u kojim smo ***** kada su nase najvece ambicije kafa, cigareta i taj takozvani rahatluk.. kako neko rece, to je ljenost a ne rahatluk.

    Dok se ponašamo tako pasivno, nikada hajra od nas nece biti. Mislim da je degutantna rasprava kako ima gorih drzava. Pa ima gore i od onih sto spavaju pod mostom u kartonima. Npr, oni koji spavaju na otvorenom nebu.

    Bosana i Hercegovina se nema cime diciti. Nemamo nista posebno i nemamo nista za ponuditi sto svijet vec nema. Žalosni smo kada ulupamo stotine sati o nasim kvazi sportovima i prirodi, vodopadima kao da smo izmisli tocak. No, i to malo kvadrata nasih ljepota ne mozemo iskoristiti. Mi smo najveca bijeda i to je jedina realnost.

    Bolan nama i dan danas stoje nazivi autobuskih stanica holandije na autobusima koji su stigli od njih. Toliko smo nezainteresovani da ni to ne mozemo promjeniti vec nabijemo onaj A4 papir sa natpisima stanica. Kako bi taj autobus napravili. Kod nas turisti dolaze kao u zooloski vrt. Malo nam se smiju, vesele, malo nam bace hrane i onda pricaju o nama i iskustvima u propaloj sredini.

    Kada nama bude jasno gdje zivimo, mozda se i probudimo. Do tada cemo imati 70 godina svaki i opet cemo razglabati kako je bilo dobro u jugi i kako niko u svijetu ne moze upaliti roštil u sred parka kao mi. Jebao vas roštilj.
     
  15. anel007

    anel007 Komšija

    nails potpuno si u pravu, a ako neko i hoce nesto ovdje napraviti nekako nam ga najlakse ismijavati i praviti budalom, sto kaze moj prijatelj "otkrili ko neke piramide u visokom i umjesto da to objerucke prihvatimo, ako treba kamile i pjesak iz afrike dovezemo, mi uhvatili osmanagica zezati i na kraju covjeka ludim napravismo", necu sad da ulazim ima li tu cega ili nema ali moze se to sve iskoristiti puno bolje nego sad sto je iskoristeno (ako je uopce, nisam nikad dole bio), ovo je samo jedna banalnost koja mi sad pade na pamet
     
  16. albo

    albo Novi član

    U naslov teme treba dodati bosanski lonac,elem,bit cu kratak.
    toliko ste otisli od naziva teme da je pravi mix,
    od rekla-kazala,preko statistike gora/bolja drzava u svijetu,
    pa do zdravstvenog sistema BiH/zdravstva(ne vucite me
    za tu rijec pa da vam kazem sta imate van BiH)
    nisam se javio da nekog zadrzavam il sta vec
    svako neka ide gdje il gde hoce,siroko mu polje,od mene sretno.
    moze se poslusati il ne poslusati al srcu se ne nareduje,
    srce ....
    BiH




    PS: mislim da je ovo zadnji post na ovom forumu,LP
     
  17. rama

    rama Aktivista

    Joj kad ovako neko kaže nek ide kome god ne valja, isto ko da ne postoje granice, vize, boravišne i radne dozvole...
     
  18. Almir

    Almir Komšija

    Imam pitanja za ljude koji su vani, vidim da vas ima svugdje :) Mene interesuje sledeće kolika je neophodna plata u vašoj novoj državi da se živi sa porodicom. kad kažem živi mislim živi po vašim standardima. tipa da se kupi stan/kuća vozi 1 ili 2 auta (žena) od toga jedno premium i da se ide na ljetovanje u hotel varijanti i zimovanje isto...da se ima zdravstveno za sve čalnove porodice.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jako malo nasih ljudi kupuje stan ili kucu vani.
     
  20. kio

    kio Komšija

    Jest da ce biti i malo OFF Topic,

    Znam ljude koji idu iz ove zemlje, a imaju fine plate. Danas sutra, kada se aBd zaposlim i dalje cu nastojati da idem odavde. I kada imas novca u ovoj zemlji, kada si koliko toliko finansijski obezbjeđen. Problem je naš mentalitet, odnos države prema svojim građanima, selektivna pravda koja se provodi, šalterski radnici... Naš problem je što se mi pravimo stručnjaci za sve, mi izmislili toplu vodu, 10% stanovništva nepismeno (sigurno je ovaj broj i veci), dvije skole pod jednim krovom, odnos ljudi prema jedni drugima.

    Onaj ko zavrsi fakultet je stalno na osudi od kvazi strucnjaka, sta ce ti fakultet, djaba pasa ucis, bruka je na birou istih ko ti, svi dajemo za pravo da osudjemo nekoga a niko da se stavi u cipele tog istog. Nas mentalitet je takav da ce sve podnijeti a samo jedno ne, neciji Uspjeh!, pogledajte samo umjetnike nase, Edo Maajka lik koji je zelio da izda album za BiH, a mi ga odbacimo, pogledajte Komemoraciju Keme u Zagrebu a ispracaj kod nas, Brega, mnogi nasi naucnici koji su u dijaspori slabo se tome pridaje pažnje. Imas dokaze da imamo piramidu u Visokom, mi umjesto da se na glavu nasadimo da to promoviramo, niko ne zeli, niko ne vjeruje.

    Toliko zelje da se dokazemo, da se svakome ulizemo u ovoj zemlji, da smo vise izgubili svoj identitet, vise niko i ne zna ko je sta je.

    Oni koje zele da napuste ovu zemlju, puna podrska. Bar probajte, na kraju kada ostarite pamtit cete samo one prilike koje niste iskoristili, a mogli ste.